mideyanmasi.com https://www.mideyanmasi.com Mide Yanması, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, mideyanmasi.com Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 23 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Aşırı Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/asiri-mide-yanmasi.html Sun, 04 Nov 2018 09:10:45 +0000 Aşırı Mide Yanması, mide asidinin yemek borusuna kaçak yapması sonucunda oluşan, yemek borusundan gırtlağa doğru hissedilen yanma ve ekşime durumu mide yanmasını oluşturur. Asıl sorun midenin yanması değil, yeme Aşırı Mide Yanması, mide asidinin yemek borusuna kaçak yapması sonucunda oluşan, yemek borusundan gırtlağa doğru hissedilen yanma ve ekşime durumu mide yanmasını oluşturur. Asıl sorun midenin yanması değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır. Bazı insanlar bu sıkıntıyı sürekli yaşarken bazıları da belli zamanlar da yaşamaktadır. Yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşemesi bu duruma sebep olmaktadır. Bu kas gevşemesi ise tamamen tüketilen gıdalar ile alakalı bir durumdur. 

Aşırı mide yanmasına sebep olan yiyecekler ve nedenler hangileridir

Kendinizi en iyi tahlil edebilen kişi yine sizsiniz, bundan dolayı midenizin aşırı derecede hassas olduğu gıdaları belirleyerek bunlardan uzak durmanız gerekir. Hassas olduğunuz yiyecek ve içeceklere dikkat ederek kendinize uygun bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Midenizde oluşan aşırı derece deki yanmayı genelde baharatlı, soğanlı, sarımsaklı, fazla miktarda domates içeren yiyecekler, asitli meyve suları ve kızartmalar oluşturmaktadır. Mide yanması uzun süreden beri devam eden bir şikayet olarak devam ediyorsa, zamanla yemek borusunda yaralar oluşarak ve buradaki mukozanın zamanla değişerek kanser gibi daha ciddi rahatsızlıklara dönüşmesi söz konusudur.  Gıdaların dışında aşırı mide yanmasına sebep olan diğer faktörler midede ki ülser, bakteriyel enfeksiyonlar, safra kesesi ile ilgili rahatsızlıklar ve aşırı derece de strese maruz kalmakta mide yanması sebeplerindendir. 

Kendinizi dinlediğiniz de yediğiniz ve içtiğiniz gıdalardan sonra aşırı mide yanması yaşıyor iseniz, öncelikle bunları kontrol altına almanız gerekir. Fazla miktarda çay ve kahve tüketimi, asitli ve kolalı içecekler, sindirim süresi uzun olan ve zor olan et yemekleri, baharat, acı ve yağ oranının fazla olduğu gıdalar ve özellikle fast food tüketimi mide yanmasını artıran başlıca nedenledir. Bu tür gıdalardan uzak kaldığınız da mide yanması şikayetiniz geçebilir fakat, aşırı mide yanması ihmale gelmeyecek ciddi bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı bir gastrolog hekimden yardım almalısınız. Antibiyotik ve ağrı kesici hatta gerektiği durumlarda doktorunuz ameliyat önerebilir.

Midedeki yanmanın asıl nedeni midedeki asit üretiminin çok fazla olmasıdır. Sindirimin  zor olduğu gıdaları parçalamak için mide daha fazla asit üretir. Reflü rahatsızlığı olanlarda ise bu asit yemek borusuna kadar çıkıp yemek borusunu yakmaya başlar. Bundan dolayı inanılmaz rahatsızlık verici bu durumdan bir nebze de olsa kurtulmak için antiasit içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Antiasit ilaçlar mide asidini dengede tutarak yanma hissini azaltmaktadır. Tabi ki bu tür ilaçları doktor tavsiyesi ile kullanmak daha etkilidir.

Aşırı mide yanması sorununa engel olmak için vücudu sıkıca saran dar giyeceklerden kaçınmak, mümkünse kilo vermek ve mide yanmasını tetikleyici yiyeceklerden kaçınmak gerekir.      

]]>
Hamile Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.com/hamile-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 04:01:28 +0000 Hamile mide yanmasına ne iyi gelir: Hamilelikte çok sık rastlanan, gebelik dönemi rahatsızlığıdır. Boğazda zaman zaman acımsı bir tat hissi, mide ve midede boğaza doğru rahatsız edici ekşime, yanma hissi gebeliğin ilk döneml Hamile mide yanmasına ne iyi gelir: Hamilelikte çok sık rastlanan, gebelik dönemi rahatsızlığıdır. Boğazda zaman zaman acımsı bir tat hissi, mide ve midede boğaza doğru rahatsız edici ekşime, yanma hissi gebeliğin ilk dönemlerinde sıkça yaşanılan bir durumdur. Bütün hamilelik süresince yaşanabilir. Özellikle son 2 ay içinde şiddetli olabilmektedir. Çünkü rahim büyür, mideye ve sindirim sistemine baskı yapar. Aynı zamanda anne bedeninde meydana gelen hormonal değişikliklerde bun sebep olmaktadır. Gebelikle mide yanması ağırlıklı olarak reflü şeklinde görülmektedir. Bu durum gebeliğe bağlı olarak, mide kapakçığının genişlemesi ve zarar görmesi ile olur.

Hamile mide yanmasına ne iyi gelir, öneriler nelerdir:
 • Doğal elma sirkesi: 1 bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı elma sirkesi koyarak tüketebilirsiniz. Elma sirkesi mide mukozasının ph dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Badem: Mide yanması ve ekşimesi için en etkili besindir. Gebelik döneminde yaşanan mide yanması için de önerilir. Her gün 1 avuç kadar tüketebilirsiniz.
 • Zencefil ve rezene çayı: Bu çaylar mide sorunları için en çok  kullanılan bitkiler arasındadır. Sakinleştirici özelliği sayesinde mide ve bağırsakların yatıştırılması yardımcı olur. 1 bardak kaynar suyun içerisine rezene ya da zencefil konur. Bir süre demlenmesini bekledikten sonra süzülerek tüketilebilir. Tatlandırmak için bal ilave edilebilir.
 • Hindistan cevizi suyu: Kısa sürede midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Günde 1 ya da 2 bardak hindistan cevizi suyu tüketilebilir.
 • Papaya: Mide ekşimesine fayda sağlayan papaya aynı zamanda sindirim sisteminin işleyişini hızlandırır. Her gün biraz ham papaya ya da papaya püresi tüketilebilir.
 • Karbonat: 1 bardak ılık suyun içerisine biraz karbonat ilave ederek tüketilebilir.
 • Hardal: Gebelik sırasında oluşan mide yanmasına fayda sağlamaktadır.
 • Papatya çayı: 1 bardak kaynarın suyun içerisine bir miktar papatya eklenir. 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Daha sonra bal konularak tüketilebilir. Günde 3 bardak içebilirsiniz.
 • Meyan kökü: Her gün düzenli olarak çiğneyebilir ya da çay olarak tüketebilirsiniz.
 • Aloe vera suyu: Taze aloe vera suyu mide asidini dengeler. Mide yanmasını da kısa zamanda azaltır.
 • Probiyotikler: Probiyotikler içerdikleri yararlı bakteriler ile mide ekşimesine fayda sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı her gün düzenli olarak yoğurt ya da kefir tüketilmelidir.
 • Su tüketimi: Bol su tüketimi mide ve bağırsak sağlığının korunmasının yanında mide yanmasına da fayda sağlamaktadır.
Bu önerilerin yanında çok fazla yemek yenmemelidir. Gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Sebze ve meyve tüketilmelidir. Dar kıyafetler giyilmemelidir. Bunlar mide üzerinde baskı yapmasına neden olmaktadır.
]]>
Mide Yanması Reflü https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-reflu.html Mon, 05 Nov 2018 10:17:50 +0000 Mide Yanması Reflü, bir çeşit mide rahatsızlığıdır. Mide yanması reflü nedeniyle birçok kişi hastaneye başvuru yapmışlardır. Mide içinde bulunan asidin yemek borusunda gırtlağa doğru ulaşan yanma ve peşine hissidir Mide Yanması Reflü, bir çeşit mide rahatsızlığıdır. Mide yanması reflü nedeniyle birçok kişi hastaneye başvuru yapmışlardır. Mide içinde bulunan asidin yemek borusunda gırtlağa doğru ulaşan yanma ve peşine hissidir. Mide yanması reflünün yemek borusu ve gırtlağa mide asidinin gelerek yanmasına denir. Toplumumuzun yaklaşık olarak % 35-40'ında mide yanması reflü şikayeti sıklıkla görülür. Bu şikayetler yediğimiz gıdaların türüne ve midenin ne kadar dolu olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. Bu rahatsızlık özellikle geceleri ortaya çıkar. Saatlerce sürebilir ve uykudan uyandırır. Bu gibi semtomlar büyük çoğunlukla ağır yiyeceklerden sonra uykuda ve uyurken ortaya çıkar. Bazı yiyecekler ve antiasit kullanarak ağrıları hafifletebilir ama öne eğilirken baş aşağı pozisyonda iken ve sırt üstü yatma pozisyonunda çoğunlukla hissedilir, spor yaparken arttığı gözlenmez. Ayakta dik pozisyonda durduğumuz için. Sıklıkla midenin üst kısmında göğüs kafesinin altında ve ait bölgesinde hissedilir ama herhangi bir yayılma göstermez. Ağza ekşi bir mide suyu gelmesi ile beraber ağrıda beraberinde gelen rahatsızlıklar arasındadır. Boğazda yanma hissi ve ağızda kötü bir tat ve yanma bırakır. Genellikle bu sorunlar yemek sonrası ve nadiren de yemek sırasında ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar ortaya çıkarken sürekli boğaz temizleme ihtiyacı hissedilir. Nadiren ses kısılması meydana gelir. Mide yanması reflü rahatsızlığı boğazda farenjit veya farenjit aorunun olan kişilerde esas nedendir. Yine öksürüğü olan kişilerin de yarısında reflü hastalığı olduğu teşhisi konulmuştur. 

Mide yanması reflü neden olur

Mide yanmasını arttıran yiyecekler genel olarak yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine neden olan yiyeceklerdir. Bu yiyecekler ağır kızartmalar, aşırı salçalı yemekler, baharatlı yiyecekler, domates, soğan, sarımsak ve bazen de nane ve çikolata gibi yiyecekler bu şikayetlere sebep olabilir. Bu yiyeceklerden uzak durarak ve yatmadan önce en az 1.5 saat önce yemeği keserek şikayetleri hafifletebilirsiniz. 

Mide yanması reflü rahatsızlığının belirtileri:
 • Boğazda inatçı gıcık ve geçmeyen öksürük. 
 • Yutkunma güçlüğü çekme ve yutkunurken yutakta oluşan takılma hissi. 
 • Midede ve karında olan şişlik ve geğirti
 • Ani ortaya çıkan hıçkırık
 • Ağızda oluşan kötü koku
 • Nadiren de olsa ses kısıklığı meydana gelir. 
 • Ses tellerinde oluşan nödül ya da polip ağza gelen ekşi, acı bir sıvının gelmesi
 • Mide yanması reflüde tedavi edilemeyen vardır ve larenjit gibi boğaz enfeksiyonları 
 • Boğazda dolgunluk oluşumu ve gıcık gelmesi
 • Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı hissetmek.
 • Tedaviye cevap vermeyen astım ve inatçı astım atakları
 • Devam eden zatürre 
 • Uykuda kısa süreli de olsa nefes durması
 • Turşu acı ekşi salçalı ve baharatlı yiyecekler yediğimizde ağızda kötü bir tadın kalması ve midede şişlik hissetmek.
 • Bazı kişiler mide yanması reflü şikayetini sadece midesinde değil omuzlarında boynunda sırtında ve hatta kolunda dahi bir ağrı hissedebilir. Bu ağrı kalp ağrısından ayırt edilemeyebilir bazen. Bu durumlarda hemen doktora gidilmesi önerilir.
Mide yanması reflünün tedavisi;
 • Yatağın ve yastığın dik pozisyonda olmalı.
 • Yatmadan en az 1-1,5 saat önce yemek ve içmeyi bırakmak
 • Sigara ve alkolü bırakıp uzak durmak
 • Yağlı, salçalı, asitli, kafeinli, acı, baharatlı, soğan sarımsak, çay ve portakal gibi asitli yiyeceklerden sakınmak gerekir.
 • Dar ve sıkan kıyafetler tercih edilmemelidir özellikle sıkan kemer gibi şeylerden uzak durun.
 • Öne doğru baş aşağı durmakta kaçının.
]]>
Soğan Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/sogan-mide-yanmasi.html Tue, 06 Nov 2018 08:02:05 +0000 Soğan Mide Yanması, öncelikle mide yanması  yemek borusu ile mideyi birbirinden ayrı olmasını sağlayan kasın yeterince çalışmaması durumunda ortaya çıkan bir çeşit hastalıktır. Hayatımızın vazgeçilmez besinlerinde Soğan Mide Yanması, öncelikle mide yanması  yemek borusu ile mideyi birbirinden ayrı olmasını sağlayan kasın yeterince çalışmaması durumunda ortaya çıkan bir çeşit hastalıktır. Hayatımızın vazgeçilmez besinlerinden biri olan soğan mide yanmasını artıran özelliklere sahip bir gıdadır. Soğan yemek borusu ile mideyi birbirinden ayıran kasın gevşemesine yol açtığı için mide yanması üzerinde hatırı sayılır bir derecede etkisi vardır.

Soğan Mideyi Ağrıtır mı

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki soğan öncelikli olarak midesi hassas insanlar üzerinde olumsuz etki yapma  ihtimali daha fazla vardır ve dolayısıyla her insan soğandan dolayı mide yanması sorunu ile karşılaşmayabilir. Aslında soğanın burada sayılamayacak kadar çok faydası olduğu tıp dünyası tarafından tescillenmiş bir besindir.Kalp hastalıklarına, kansere, idrar hastalıkları ve daha birçok rahatsızlıklara karşı önemli bir besin maddesidir.Ancak soğan yapı itibari ile bir lif besini olduğundan dolayı bağırsaklardaki gaz miktarını artırma ihtimali bulunmakta ve midede yanma ya da ekşime ihtimali özellikle de hassas yapıdaki mideye sahip olanlar için her zaman bulunmaktadır.Ayrıca bilinçsiz bir şekilde çok fazla soğan tüketimi sonucu da soğanın mide yanması üzerindeki etkisi artma ihtimali bulunmaktadır. Özellikle içerisinde yüksek miktarda asit bulunduran soğandan mide rahatsızlıkları bulunan kişilerin mide yanmasından kaçınmak için sık sık yememeleri hekimleri tarafından önerilebilmektedir. Ayrıca kuru soğan dilimlendikten hemen sonra tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni olarak dilimlendikten sonra bekleyen soğan mide asidini artırdığı tespit edilmiş ve soğanın mide yanmasındaki rolünün daha da artırdığı belirtilmiştir.

Mide yanmasının sebepleri günümüzde tıp dünyasında rahatlıkla anlaşılabilmekte ve kronik bir hastalık olmadığı sürece genellikle yenilen besinlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Soğanın mide yanmasındaki rolü olduğu gibi,sarımsak, domates,  baharatlı yiyecekler ,nane gibi besinlerinde insandan insana değişiklik göstererek mide yanmasında rolü vardır.Fazla yağlı gıdalar ,alkol, karın bölgesine fazla basınç ya da hareketsizlik sonucu sindirimin yavaşlaması gibi sebepler de mide yanması üzerinde etkileri vardır.Tüm bu sebepler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Umarım bu makalemizde soğan mide yanması hakkında yararlı bilgiler bulabilirsiniz.]]>
Mide Yanması İçin İlaç https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-icin-ilac.html Tue, 06 Nov 2018 19:01:34 +0000 Mide Yanması İçin İlaç, Mide yanmasının ana sebebi, yoğun mide asidi yapımıdır Mide asidi, sindirilmesi zor olan besinleri parçalamak üzere daha çok salgı yapar ve midede herhangi bir yara varsa ise (ülser gibi) bu bölgede ya Mide Yanması İçin İlaç, Mide yanmasının ana sebebi, yoğun mide asidi yapımıdır Mide asidi, sindirilmesi zor olan besinleri parçalamak üzere daha çok salgı yapar ve midede herhangi bir yara varsa ise (ülser gibi) bu bölgede yanma oluşabilir. Reflü olanlarda da asit yemek borusuna çıkar, mide asidine karşı dayanıksız olan yemek borusunu yakar. Bütün bu emareleri azaltmak için, ilk olarak mide asidinin kontrol edilmesi gerekir. Mide yanması için ilaç olarak kullanılan (rennin, talsid, gaviscon gibi) mide asidini dengeleyip, yanmayı hafifletir. olarak bu çiğneme tabletleri reçetesiz olarak eczanelerde bulunabilir.

Mide Yanması İçin İlaç: Tıbbi olarak kullanılmakta olan Mide yanması için ilaç isimleri; Omep Hexal, Rennıe Çiğneme Tableti, Talcid Çiğneme Tableti, gaviscon Riopan Çiğneme Tableti, Bismomagnesie Toz, bu ilaçların kullanımına ait kısa bilgiler;

Omep Hexal: etken maddesi; Omeprazol. Proton pompası inhibitörü ve reflü hastalığının kısa bir süreliğine asitlerinin azaltılması için alınır. Bu şekilde mideden geri dönen içerik, yemek borusuna daha az zarar verir.

Talcid Çiğneme Tableti: Mide yanmasına iyi gelen ilaçlardan birisi de Talcid Çiğneme Tabletidir. Bu ilaç da bir önceki ilaç gibi ph değerini yükselterek, mide asitlerini azaltır. 

Rennie Çiğneme Tableti: Mide için alınan diğer bir ilaç ta Rennie Çiğneme Tableti. Mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma, mide şişkinliği, gaz sorunları gibi rahatsızlıklar için kullanılır. 

Gaviscon: Mide ağrıları için kullanılan başka bir ilaç ta gaviscon dur. Bu mide ilacının şurup ve tablet halinde olanları vardır. Hamile bayanların mide yanması için gaviscon önerilir.

Riopan Çiğneme Tableti: Mide mukoza iltihabı ve mide yakınması için alınır. Yemek arasında ya da yatmadan önce bir tablet alınıp, iyice çiğnenir ve ağızda eritilir. 

Bismomagnesie Toz: Mide asidinin yol açtığı yanma, hazımsızlık, ekşime ve benzeri şikayetler ile şişkinlik gibi sindirim sisteminde gaza bağlı olan yakınmaların semptomatik tedavisi için alınır.
]]>
Hamilelerde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.com/hamilelerde-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 20:57:47 +0000 Hamilelerde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir, Hamilelik bir kadının en hassas olduğu ve mide yakınmalarından en şikayetçi olduğu dönemdir. Bu dönemde bebeğin gelişimi ile başta rahimde olmak üzere vücudun bir çok yerinde damarlar Hamilelerde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir, Hamilelik bir kadının en hassas olduğu ve mide yakınmalarından en şikayetçi olduğu dönemdir. Bu dönemde bebeğin gelişimi ile başta rahimde olmak üzere vücudun bir çok yerinde damarlarda esneme meydana gelir. Mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın esnemesi ile burada oluşan yağ asitleri yukarı doğru çıkar ve mide yapmaları ve reflüye sebebiyet verir. Bebeğin gelişimi ile bu şikayetler daha çok artar. Bu durumu kontrol altına almak beslenme tarzını değiştirmek ve beslenme alışkanlığınızı düzene koymanız gerekir. Özellikle yeyip içtiklerinize dikkat ederek midede oluşan yağ asitlerini azalta bilirsiniz. 

Hamilelikte oluşan ve bebeğin gelişimi ile artan yağ asitlerini kontrol altına almak için işlenmiş hazır gıdalardan, paketlenmiş her türlü hazır gıdalardan, işlenmiş çiğ et hazır gıdalardan (salam, sosis ve sucuk gibi) gıdalardan uzak durmak mide de yağ asitlerinin çoğalmasını engeller. Ayrıca çikolata, çay, kahve, hazır meyve suları, asitli içecekler ve asitli olan meyveler (limon, sirke, hardal, şeftali gibi) gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca baharatlardan uzak durmak mide yapmalarını azaltacaktır. 

Hamilelikte başlayan ve gebelik boyunca devam eden bu mide yanmalarını hafifletebilmek için, yemek yerken sıvı tüketilmemelidir. Böylelikle midede yağ asitleri yükselmez ve mide yanmalarının ve reflünün önüne geçilmiş olur. Ayrıca yemeklerden hemen sonra damla sakızı yada sade aromasız şekersiz sakız çiğnemek mide bulantısını ve midede oluşan yağ asitlerinin yükselmesini engelleyecektir. Bebeğin mideye verdiği baskı ile mide asitleri yemek borusuna kadar çıkmaktadır. Bu nedenle uyumadan İki yada üç saat önce bir şey yeyip içmeyi kesmek gerekir. Ayrıca gece mide yanmaları ile uyanmamak için hamile olan kadınların uyurken başlarındaki yastığı yükseltmeleri gerekir. Bu nedenle bir çok hamile olan kadın oturdukları yerde uyuyup kalırlar.

Hamilelerde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Gebelik süresince oluşan mide yapmalarına antiasitlerde çok iyi gelmektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan antiasitleri gebelik boyunca güvenle kullanabilirsiniz. Ancak çoğu hamile kadının kansızlık şikayeti nedeni ile gebelik boyunca demir ilaçları almak zorunda kalır. Antiasitler ile demir ilaçları bir arada kullanılması birbirinin etkisini azaltacağından iki saat ara ile kullanılması tavsiye edilir. Böylelikle iki ilacında etkisini görmüş olursunuz.
]]>
35 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/35-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Wed, 07 Nov 2018 10:57:50 +0000 35 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, Gebeliğin başlamasından sonuna kadar geçen süreçte hamile olan kadın bir çok sağlık sorunu yaşar. Bunların en başında da mide yanması şikayetleri ile karşı karşıya kalır. Hamilelik bi 35 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, Gebeliğin başlamasından sonuna kadar geçen süreçte hamile olan kadın bir çok sağlık sorunu yaşar. Bunların en başında da mide yanması şikayetleri ile karşı karşıya kalır. Hamilelik bir kadının hayatında ki en hassas dönemdir. Bu dönemde kadının bağışıklık sistemi zayıflar. Kendisi ve bebeği için daha çok kalsiyum, vitamin ve mineral almak zorundadır. Hamile olan kadın otuz beşinci haftaya yaklaştıkça mide yapmaları da artmaktadır. Bu nedenle özellikle beslenme alışkanlığına dikkat etmeli ve bir düzene koyması gerekir. 

35 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, hamile kadınların en çok şikayet ettikleri bir durumdur. Bebeğin uterusda büyüyerek mideyi yukarı kaldırması, mide asitlerinin yemek borusuna kadar süzülmesine neden olur. Bu nedenle otuz beşinci haftada hamile olan kadın da yemeklere karşı bir hassasiyet ve mide bulantısı seklinde kendini gösterir. Bu durumda asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Böylelikle mide yağ asitlerini tetiklememiş olursunuz.

Aynı zamanda bu dönemde hamile olan kadının yemeklere karşı aşırı tepki gösterir. Önceden sevdiği bir yiyeceği yada içeceği 35 haftalık hamile iken sevmeyebilir yada daha önceden hiç sevmediği bir yiyeceği yada içeceği bu dönemde çok sevebilir. Ancak severekte yerse mide asitleri nedeni ile bebeğin mideye olan baskısı ile mide yanmalarına sebep olur. Bu nedenle baharatlı yiyeceklerden, asitli meyvelerden veya asitli içeceklerden bu dönemde uzak durulması gerekir. 

35 haftalık gebelikte mide yanması ve mide bulantısını gidermek için sakız çiğnemek faydalı olacaktır. Ancak mide bulantısına sebebiyet vermemek için sakızı aromasız ve şekersiz olarak çiğneyin. Ayrıca uyurken de yaptığınızı yükselterek uyumanız gece mide yapmaları nedeni ile uyanmanızı engelleyecektir. Gece mide yanması şikayeti ile 35. Haftasına gelen hamile kadınlar oturarak uyumayı tercih ederler. Bebeğin karına ve mideye verdiği baskı nedeni ile uyurken başlarının altına iki yastık almaları bu baskıyı hafifletecektir.
]]>
Mide Ağrısı Ve Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-agrisi-ve-yanmasi.html Wed, 07 Nov 2018 15:25:41 +0000 Mide Ağrısı Ve Yanması, rahatsızlığı günümüzde insanların en çok şikayet ettikleri bir sağlık problemi haline gelmiştir. Mide ağrıları ve yanmaları özellikle yetişkin yaşlardaki insanlarda çok daha fazla görüşmekte Mide Ağrısı Ve Yanması, rahatsızlığı günümüzde insanların en çok şikayet ettikleri bir sağlık problemi haline gelmiştir. Mide ağrıları ve yanmaları özellikle yetişkin yaşlardaki insanlarda çok daha fazla görüşmektedir. Mide ağrısı ve yanması şikayetlerinin birinci sebebi kişinin çok aşırı derecede stres altında kalmasından kaynaklandığı yapılan araştırmalar sonucunda netlik kazanmıştır. Kişinin mide ağrısı ve yanması şikayeti yaşamaması ve daha rahat ve sağlıklı bir hayat sürdürmesi için her derdin başaktörü olan stresten uzak durması gerekmektedir.

Mide Ağrısı Ve Yanması

Özellikle mide ağrısı ve yanması kişinin göğüs altı bölgesi ile karnın üst bölgesi ve orta bölgesine doğru olan bölgede oluşan şiddetli şekilde ve kramplar halinde oluşan rahatsızlık olarak bilinir. Mide ağrısı ve yanması genellikle hastanın on iki parmak bağırsağında oluşan çeşitli yaralar veya midede oluşan ülser sebebi ile olduğu bilinmelidir. Fakat dikkat edilmesi gereken ve özellikle bir doktor tarafından ön tedavi edilerek mide ağrısının ve yanmasının nedeni araştırıp bulunmalıdır. Çünkü mide ağrısı ve yanması şikayetleri aynı zamanda karının aynı bölgesinde bulunan özellikle safra kesesi, karaciğer ve pankreas olduğundan karın bölgesinde oluşan ağrı ve yanma hissi mideden değil de bu bölgede bulunan saymış olduğumuz organlarında mide ağrısı şeklinde oluşan ağrıları taklit ettiği de ayrıca unutulmamalıdır. Ve yine karnın bu bölgesinin de bulunan kalın bağırsağında bir kısmının yer aldığı düşünülürse bu tür ağrıların kalın bağırsak ile alakalı bir sorunundan kaynaklı olabileceği yine unutulmamalıdır. Mide ağrısı ve yanması genellikle hastanın ağzından gelen kötü koku veya midede oluşan gazdan dolayı yaşanan problemler gözlenmekte ise bilinmelidir ki kişinin midesinde ülseri olasılığı yüksektir. Mide ağrısı yanı sıra çoğu zaman da yanma oluşmaktadır. Mide ağrısı ve yanması genellikle batma hissi ile kendisini göstermektedir. Ayrıca mide ağrısı ve yanması çok uzun sürebilen bir ağrı şekli olarak bilinir. Mide ağrısı ve yanması özellikle kişinin yemek yemesinden sonra ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Ve çoğu zamanda mide de oluşan ağrı ve yanma yine kişinin aç olmasından dolayı da oluşabileceği bilinenler arasındadır.

Mide Ağrısı Ve Yanması Neden Olur

Mide ağrısı ve mide yanmasının birçok nedeni olduğu gibi bu nedenler arasında bulunanlarda ikisi de psikolojik ve fizyolojik olabilmektedir. Mide ağrısı ve yanmasının birden çok sebebi olduğundan dolayı uzman doktor tarafından çok yönlü ve dikkatli araştırılmalıdır. Mide ağrısı ve yanması yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok uzun süreli olabilmektedir. Mide ağrısı ve yanma şikayeti olan kişinin teşhis için erken davranması ciddi sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi için çok önemlidir. Mide ağrısı ve yanması ilerledikçe mide de ülser oluşması ve daha da kötüsü kişinin midesinin delinmesi gibi çok ciddi sağlık problemleri ile karşılaşması yaşanması ihtimal sorunlar arasındadır. Mide ağrısı ve yanması yemeklerden sonra oluşmasının yanı sıra yine kişinin sinirli olma durumu, hazımsızlık olma durumu ve iştahsız olma durumu gibi şikayetlerinde görüldüğü bilinmektedir. Mide ağrısı ve yanmasının önüne geçilebilmesi ve bu tür rahatsızlık yaşanması adına kişinin özellikle sigara, alkol, çok fazla tüketilen çay, kahve, asitli içecekler, özellikle aşırı baharatlı yiyecekler ve en önemlisi stresten uzak durulması durumunda mide de oluşan ağrı ve yanma gibi şikayetlerinin olmayacağı ve ya en aza indirileceği de unutulmamalıdır. Artık günümüzde gelişen tıp sayesinde mide ağrısı ve yanmasını sebepleri artık doktorlar tarafından uygulanan röntgenler veya endoskopik uygulamalar sayesinde nedenleri çok kolay teşhis edilmektedir.
]]>
Mide Borusu Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-borusu-yanmasi.html Wed, 07 Nov 2018 20:24:34 +0000 Mide borusu yanması, genelde toplumda çok yaygın olan reflü sebebi ile ortaya çıkar. Nadiren de mide fıtığı ya da akalazya gibi anatomik problemler söz konusu olabilir. Yediğimiz yiyecekler mide borusundan mideye geli Mide borusu yanması, genelde toplumda çok yaygın olan reflü sebebi ile ortaya çıkar. Nadiren de mide fıtığı ya da akalazya gibi anatomik problemler söz konusu olabilir. Yediğimiz yiyecekler mide borusundan mideye gelir. Yani mide asitli olan mide içeriği mide borusunu tahriş eder. Mide borusu kendini mide asidinden koruyamaz hale gelmektedir.

Reflülü kimselerde mide içeriğinin mide borusuna geçişini engel olmaktadır. Tüm dünyada sık sık görülen bir hastalık olan reflü Türkiye'de bir hayli fazla görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre her 5 yetişkinden birinde reflü görülmektedir. A.B.D' de bu oran yüzde 0.5'tir.

Mide Borusunda Yanma Neden Olur

Yağlı besinler: Mide borusunda yanmaya sebep olabilecek en güçlü besin aslında çikolata. Fakat bizim toplumumuzdaki tüketim sıklığını ve miktarını göz önünde bulundurursak ilk sırayı yine güçlü bir etken olan kızarmış yiyecekler yer alıyor.

Mide borusunda yanmaya sebep olabilecek diğer gıdalar şunlardır:

 • Çikolata
 • Asitli içecekler
 • Hamur işleri
 • Kızartmalar
 • Yağlı peynir ( yağlı kahvaltılıklar ve benzeri )
 • Domates, turunçgiller ve benzeri asidik meyve ve sebzeler
 • Baharatlı gıdalar
 • Tatlılar

Yağlı besinler asit etkileri ile midenin asitliğini daha fazla artırarak asidin yukarı çıkmasına ve mide borusu yanmasına sebep oluyor. Bu etki kızaran yağda pişen yemekde artıyor, yağ kalitesizse ve birden fazla kez kullanılmışsa zararı katlanıyor.

Reflü: Asit reflüsü ya da mide reflüsü olarak da bilinen bu sorun oldukça yaygındır. Mideyi mide borusuna bağlayan kapakçık benzeri bir yapının gevşemesi ve mide asidinin yukarı çıkması gibi özetleyebiliriz reflüyü.

Aşağıdakiler reflüye sebep olarak ya da etkisini artırarak mide borusu yanmasına sebep olabilir:

 • Sigara içmek ya da pasif içici olmak
 • Stres
 • Mide fıtığı
 • Hamilelik
 • Astım ve alerji ilaçları, ağrı kesiciler, antidepresanlar, yatıştırıcılar, tansiyon ilaçları, kemik erimesi ilaçları
 • Yatmadan hemen önce yemek
 • Aşırı fazla egzersiz
 • Aşırı kilolu olmak
 • Son araştırmalarda zaman zaman mide asidinin çok az olmasının da reflüye sebep olabildiği saptanmıştır.

Alkol, Kahve, Çay: Alkol, kahve ya da çayın asit reflüsüne yol açtığını gösteren bir delil olmamasına rağmen kahve ve çayı çok sıcak içmek mide borusu iltihabına sebep olabilir. Alkol ise tahriş edici etkisiyle mide borusu yanmasına sebep olabilir.

Mide Borusu İltihabı: Mide borusu iltihabı, özellikle kandida mantarı ve herpes virüsü (uçuğa da sebep olan virüs), besinlerin temizliğine dikkat etmemek gibi sebepler ile ortaya çıkar ve yanmaya sebep olabilir.

Diğer Mide Borusu Yanma Sebepleri

Aşağıdaki etkenlerde mide borusu dokularının hasar görmesine ve iltihap geliştirmesine yol açar ve mide borusu yanmasına sebep olabilir:

 • Çok fazla kusmak
 • Yemeklerin mide borusunda tıkalı kalmasına sebep olan akalazya rahatsızlığı
 • Alerji
 • Yabancı madde yutmak
 • Mide borusu kanseri
 • Mallory Weiss sendromu
 • Barrett sendromu

Mide Borusunda Yanma Tedavisi

Kabartma Tozu: Lezzeti açısından bizim de çekincelerimiz var, fakat bir kaşık kabartma tozu yemek asit reflüsünü hemen kesecektir. Çünkü bazik özelliktedir, mide asidiyle birleşerek asitlik özelliğini yok etmektedir. Reflüden dolayı mide borusu yanması durumlarında aşağıdakileri tüketmek de faydalı olabilir:

 • Sarısabır (aloe vera) suyu
 • Hardal
 • Zencefil çayı
 • Muz
 • Organik badem
 • Papatya çayı

Sakız Çiğneme: Birçok insanda etkili olan bir yöntem bu. Yemekten sonra yarım saat süresince şekersiz sakız çiğnemek tükürük bezlerini harekete g]]> Mide Yanması Bulantı https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-bulanti.html Thu, 08 Nov 2018 11:36:21 +0000 Mide Yanması Bulantı, Mide yanması rahatsızlığı sindirim sisteminin en önemli yapılarından birisi olan midenin almış olduğu yiyeceklerden kaynaklanan hastalık olup dikkat edilmesi gerekir. Zira mide yanmasının yaşanması Mide Yanması Bulantı, Mide yanması rahatsızlığı sindirim sisteminin en önemli yapılarından birisi olan midenin almış olduğu yiyeceklerden kaynaklanan hastalık olup dikkat edilmesi gerekir. Zira mide yanmasının yaşanmasının yanı sıra birçok belirtiyi ve sorunu da beraberinde getirmektedir. Bunların başında da mide yanması bulantı sorunu gelmektedir. Aynı zamanda mide yanmasının yanı sıra baş ağrısı, ateş yükselmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi daha sayabileceğimiz birçok belirti ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. Bu sebepten ötürü mide yanması bulantı konusu hakkında hassas davranmak gerekmektedir. Mide yanması durum hafife alınmaması gereken bir rahatsızlık olup kişinin hayatını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Hastaların daha dikkatli olmaları ve başına gelebilecek olumsuz durumlara karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Mide yanması bulantı yaşanması ile birlikte mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Mide yanması bulantılı hal beraberinde kişinin hayatını etkileyip yaşanmaz hale getirebilir. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle de kişinin tüketmiş olduğu yiyeceklere dikkat etmemesi mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması durumu kişinin midesinde uzun süreli olarak acı vermeye ve midesinde bir takım ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde hastanın başının dönmesine ve ateşinin çıkmasına neden olur. Aynı zamanda da halsizlik, yorgunluk ve bulantılı halin yaşanması söz konusudur. Bunun ile beraber kişi mide bulantısı yaşaması halinde sürekli olarak kusacakmış gibi bir hisse kapılır. Bu durum beraberinde mide yanması bulantı sorununun yaşanmasına yol açmaktadır. Bu bahsetmiş olduğumuz rahatsızlığa karşı önlem alınmaması halinde sorun daha büyüyebilir.

Bu makalemizde sizlere mide yanması bulantı sorunun nedenleri, belirtileri ve bu soruna karşı alınması gereken önlemleri anlatacağız. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorundan rahatlıkla kurtulmanız söz konusudur.

Mide Yanması Bulantı Sebepleri

Mide yanması bulantı durumuna sebep olan en temel durum kişinin yediklerine dikkat etmemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de son kullanma tarihi geçmiş ve bayatlamış yiyeceklerin tüketilmesi bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Mide yanması sorunun kişinin beslenmesine dikkat etmemesi sebebi ile meydana geldiği için beraberinde kusma ve bulantılı bir durumun yaşanması söz konusu olmaktadır. Mide yanması konusunda ortaya çıkan en temel sebebin genel itibari ile tüketilen besinlere dikkat edilmemesinden ötürü oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durumun yanı sıra kişinin kullanmış olduğu ilaçların yan etkilerinden kaynaklı olarak da mide yanması bulantı durumun oluşması da söz konusu olabilmektedir.

Mide Yanması Bulantı Belirtileri

Mide yanması sorunun yaşanması ile birlikte birçok sorunun da beraberinde yaşanacağını belirtmiştik. Bu sorunların başında da bulantı hali ve kişinin kusacakmış gibi hissetmesi gelmektedir. Ancak mide yanması bulantı halinin belirtilerinin birçok çeşidi görülmesi mümkündür. Bunlardan birkaçını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Ateş yükselmesi ve baş ağrısı yaşanması
 • Kabızlık ya da ishal durumunun yaşanması
 • Baş dönmesinin yaşanması
 • Halsizlik, yorgunluk ve bezginlik gibi durumların hissedilmesi
 • Psikolojik sorunların kişinin fiziksel sağlığını da etkilemesi

Mide Yanması Bulantı Karşı Alınacak Önlemler

Mide yanması bulantı sorununa karşı yapılması gereken ilk şey kişinin hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışması olacaktır. Bunun yanı sıra doktorunun önermiş olduğu ilaçları da zamanda almak önemli bir husustur. Bunun yanı sıra tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bu önlemleri almanız halinde mide yanması bulantı sorunundan kurtulmanız mümkündür.

]]>
Mide Yanması Ekşimesi https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-eksimesi.html Thu, 08 Nov 2018 19:26:05 +0000 Mide yanması ekşimesi, günümüzde birçok kişide görülmektedir.  Midede oluşan rahatsızlıkların en birinci nedeni sağlıksız ve düzensiz beslenme koşulları ve strestir. Genel nedeni midede oluşan reflünün habercisidir. Ağ Mide yanması ekşimesi, günümüzde birçok kişide görülmektedir.  Midede oluşan rahatsızlıkların en birinci nedeni sağlıksız ve düzensiz beslenme koşulları ve strestir. Genel nedeni midede oluşan reflünün habercisidir. Ağrısı kola bile yoran mide yanması ve genelde göğüs ağrısı ile karıştırılmaktadır. Midenin içinde kalması gereken enzimlerin yukarı kaçması nedeniyle oluşur. Yemek borusuna çıkan bu enzimler burada bulunan hücrelere zarar verdiği için hem mide yanması hemde asit yemek borusundan yukarı kadar geldiğinde ağızda ekşimeye neden olur. Mide ekşimesi diye bir olay yoktur aslında tat alma duyumuz sadece dildedir. Midemiz tat almadığı için midemizden ağzımıza gelen asit ve enzimlerin tadından dolayı halk arasında mide ekşimesi olarak adlandırılmaktadır. Mide yanması ve ekşimesi midede oluşan gastirit ve ülserin de habercisi olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir.

Mide yanması ekşimesi nedenleri
 • Midede hazımsızlık olması 
 • Reflü hastalığı
 • Gastrit ve ülser rahatsızlıkları
 • Bağırsakta oluşan rahatsızlıklar
Mide yanması ekşimesi durumunda yapılması gerekenler
 • ilk yapılması gereken bir bardak su içmektir. Bir bardak su içildiğinde ağızdaki ve yemek borusunda oluşan ekşi tadın azalmasını sağlar.
 • Mide asitini azaltan ilaçlar kullanılabilir.
 • Bir dilim ekmek yemekte fayda vardır.
 • Bilinenin aksine süt içmek ilk anda mideyi rahatlatmış gibi gözükse de içinde bulunan kalsiyum sayesinde mide asitinin daha fazla salgılanmasına, yanmanın ve ekşimenin daha alevli bir şekilde geri gelmesine neden olur.
 • Az yemeli, yağlı yemeklerden uzak kalınmalı
 • Spor yapmalı
 • Yatmadan en az iki saat öncesine kadar hiçbir şey yenip içilmemesi 
 • Kilodan uzak kalınmalı
 • Aşırı mayalı alkol içeren içeceklerden uzak durulmalı
 • Yediklerimizi iyice çiğneyerek yutmalı
 • Gazlı ve asitli içecekleri hayatımızdan oldukça uzak tutmaya özen göstermeli
 • Yatarken baş kısmımızı biraz yukarı gelecek şeklide uyumalı
 • Aşırı derece de kahve tüketimi ve portakal suyu tüketiminden kaçınılmalı
 • Tıka basa yemek yemekten kaçınılmalı
 • Aşırı derece de kakao, çikolata gibi tatlılardan da elimizden geldiği kadarıyla uzak durmamızda fayda vardır.
Mide yanması ekşimesi, çok nadir bir şeklide oluyorsa çok fazla önemli değildir. Fakat oluşan bu rahatsızlık en az haftada iki defa oluyorsa muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve tedavi edilmelidir. Ezbere ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra eğer midede bir sorun yoksa bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılabilir. ilk aşamada maden suyu veya karbonatlı su içilebilir. Ayrıca;
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı rezene
 • 1 çay kaşığı zencefil
Bir porselen demlikte iki su bardağı olacak şekilde yemeklerden sonra içildiği taktirde midede oluşan şikayetler azalacaktır.
]]>
37 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/37-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Fri, 09 Nov 2018 12:32:25 +0000 37 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, şikayetleriniz varsa yemek yeme alışkanlığınıza biraz değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bazı alışkanlıkların değişmesinde fayda olacağı uzmanlar tarafından belirtilir. 37 haftalık 37 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, şikayetleriniz varsa yemek yeme alışkanlığınıza biraz değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bazı alışkanlıkların değişmesinde fayda olacağı uzmanlar tarafından belirtilir. 37 haftalık gebelikte vücut farklı reaksiyonlar gösterebilir. Anne adayı yediği bütün yiyecek ve içecekler dahil her şeyi tekrar çıkartabilir. Bu süre zarfında az veya çok ortalama yarım veya bir saat sonra 37 haftalık gebelikte mide yanması başlayabilir. Hormonlar ise özellikle sadece progesteron hormonu sadece bu bölgelerde değil vücudun bütün kas bulunan bölgelerini etkiliyor. Hatta yemek borusunu mideyle buluşturan kaslarda dahil. Bu eylemler gerçekleşirken bu bölgelerde bulunan kaslarda gücü  ve gerginliği azalarak mide içinde bulunan asitli sıvı yemek borusuna kaçıyor. Ayrıca normalde dik pozisyonda duran mide, gebeliğin ilerleyen zamanlarında giderek hızla büyüyen rahmin de yardımıyla iterek yatay pozisyona getirerek mide içinde bulunan asitin yemek borusuna kaçmasına daha da kolaylık sağlıyor. Gebelikte mide yanması şikayetleri olağan bir durumdur fakat bu rahatsızlığı en hafife indirmek elimizdedir. Çok basit bir kaç yöntem ve bazı yediğimiz şeylere dikkat ederek bu şikayetleri en aza indirmek mümkündür.

37 haftalık gebelikte mide yanması şikayetlerini hafifletmek ve önlemek için yapılacak önlemler;
 • Ilık süt genel olarak mide yanması şikayetlerine iyi gelebilir.
 • Bir defada az yemek veya çok yemek yerine azar azar ama sık sık yemek yiyerek öğünlerinizi ayarlayıp bu şikayetlerden biraz uzaklaşabilirsiniz.
 • 37 haftalık gebelikte mide yanmasını tetikleyen yiyeceklerin başında kızartmalar, acılı, baharatlı yiyecekler ve yağlı yiyecekler geliyor. Bu tarz gıdalara hamilelik boyunca dikkat ederseniz mide yanmasını daha aza indirmiş olacaksınız.
 • Sıkı ve dar kıyafetler tercih edilmemelidir. 
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Ayrıca bebek ve sizin sağlığınız için. 
 • Yatarken yüksek yastık tercih edilmelidir. Bu vücudun yüksek kalmasını sağlıyor ve bu  pozisyonda mide asitinin yemek borusuna kaçmasına olasılığı düşüyor. 
 • Gün içerisinde bol kahve tüketimi azaltılmalıdır. 
 • 37 hafta gebelikte mide yanmasını azaltmak için yatağa yatmadan en az 1,5 saat önce yemek yemeyi bitirmiş olmanız gerekir. 
 • Yediğiniz yemeklerin hafif şeyler olmasına dikkat edin.
 • Yeteri kadar dinlenmeye gayret gösterilmelidir. Kendinize zaman ayırıp mutlu olmaya çalışın aksi halde stres mide ve yemek borusunda bulunan kaşların gerilmesine sebep olur.
 • Ağır şeyler taşımayan ve eğilirken baş aşağı değil dizlerinizi bükerek eğilim. 
 • 37 haftalık gebelikte mide yanmasını azaltan diğer bir alternatifte sakız çiğnemek olacaktır. Nane ve karbonat nefesimizi açarak iyi gelecektir. 
]]>
8 Aylık Hamilelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/8-aylik-hamilelikte-mide-yanmasi.html Fri, 09 Nov 2018 22:26:48 +0000 8 Aylık Hamilelikte Mide Yanması, Hamilelik boyunca gebe olan kadın bir çok sağlık sorunu yaşar. Bu da hamile olan kadının normal hayatından iki kat daha fazla beslenme düzenine dikkat etmesi gerektiğini vurgular. Hamilelik sürec 8 Aylık Hamilelikte Mide Yanması, Hamilelik boyunca gebe olan kadın bir çok sağlık sorunu yaşar. Bu da hamile olan kadının normal hayatından iki kat daha fazla beslenme düzenine dikkat etmesi gerektiğini vurgular. Hamilelik süreci hızlandıkça başta mide yanmaları şikayeti kendini gösterir. Bebeğin mideye baskı yapmasından dolayı oluşan mide yağ asitleri, mide yanmalarına sebep olur. Gebeliğin 8. ayında bu şikayetler bebeğin büyümesi ile daha çok artar. 

8. Ayda artan ve bebeğin büyümesi ile mide de oluşan yağ asitlerinin artması nedeni ile hamile olan kadın mide de yanma şikayetlerinde bulunur. Bu şikayetleri hafifletmek için, gebe olan kadın beslenme tarzını değiştirmeli ve asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Özellikle dışarıda satılan hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmak, mide de oluşan yağ asitlerinin yükselmesini engelleyecektir. Kahve, çay, hazır meyve suları ve asitli içecekleri gebelik boyunca tüketmemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca asit içeren meyveler (limon, ananas, kivi, şeftali, üzüm ve ekşi olan meyveler gibi ) meyvelerden uzak durulmalıdır. 

8. Aylık Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Gebelik boyunca çok hassas bir dönem geçiren hamile olan kadın, daha çok uyurken mide yapmaları şikayetinde bulunur. Bu nedenle çoğu hamile kadın gebeliklerinin 8. ayında oturarak uyurlar. Bunun nedeni mideden yemek borusuna doğru genişleyen kapakçıklardır. Bu nedenle hamile olan kadınlar gece uyurken yastıklarını yükselterek başlarının altına iki yastık koymaları bu şikayetlerini azaltacaktır. 

Hamile olan kadının özellikle 8. ayında artan kansızlık ve mide yapmaları nedeni ile doktor tarafından tavsiye edilen bir takım demir ilaçları ve mide yanmaları için antiasitler tavsiye edilir. Eczanede satılan ve gebelikte kullanılması sakıncalı olmayan bu ilaçları doktor tavsiyesi ile almanızda hiç bir sakınca yoktur ve güvenle kullanabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmanız bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve şikayetlerinizi azaltacaktır. Ayrıca mide yanmalarını engellemek için sık sık damla sakızı yada şekersiz ve aromasız sakız çiğnemeniz mide bulantısına ve mide yapmalarına iyi gelecektir.
]]>
Mide Yanması Ve Kusmak https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-ve-kusmak.html Sat, 10 Nov 2018 08:17:19 +0000 Mide Yanması Ve Kusmak, bir hastalık değildir, birçok hastalığın habercisi olabilir. Mide yanması ve kusmanın neden olan asıl hastalığın teşhisi için mutlaka bir uzman hekime gidilmeli ve tedavi edilmelidir. Mid Mide Yanması Ve Kusmak, bir hastalık değildir, birçok hastalığın habercisi olabilir. Mide yanması ve kusmanın neden olan asıl hastalığın teşhisi için mutlaka bir uzman hekime gidilmeli ve tedavi edilmelidir.

Mide yanması özellikle yetişkin insanlarda görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Midede yanma hissi genellikle yemeklerden önce, yemek yeme esnasında veya yemek yendikten hemen sonra kendini belli eder.

Mideye gelen besinler sindirim sistemi olarak direk mideye gitmektedir. Mideye giden besinler emilimi sağlandıktan sonra bağırsaklara gönderilmesi için gerekli işlemler uygulanır. Mide bu emilim görevini yerine getirmemesi üzerine midenin iç yüzeyini saran ve alt kısmında besinlerin parçalanmasına yardımcı olan mide asidi salgılanmadığı için bu değişiklik sağlanamaz ve bu durumda midede yanma hissi uyandırır.

Midede oluşan bu problemler sayesinde bu bölümde aşırı asit tutması oluşur ve bu durumda mide kendini koruyamaz ve mide yanmaya, ekşimeye ve kusmaya neden olur. Mideye alınan yiyeceklerin fazlalığını mide dışarıya atmak için kasılır ve kusma hissi vererek boşaltır bu durumda mide rahatlamış olur.

Midenin yanması yemekle alakalı olmaması için yenilen yemeğin miktarına dikkat edilmelidir. Yemek yerken fazla miktarda yemek yememek sağlık için daha iyi olmaktadır. Midede oluşan mide yanması hissini önlemek veya daha az seviyeye indirmek için yemek yeme alışkanlığı edinilmelidir.

 Ayak üstü yemek değil, sofraya oturarak, lokmaları küçük almak ve çok yavaş yemek daha sağlıklı olmaktadır. Ağzımıza aldığımız lokmaları çok çiğneyerek tüketmek midede oluşan yanma daha az olacaktır. Mide yanmasını önlemek için tüketilen gıdaların küçük lokmalar halinde olması midenin sindirimi içinde kolaylık sağlayacaktır. Bu yemek yeme esnasında midede bulunan salgılama asitleri ile bu bölgenin şişkinlik ve ağırlık hissetmesini önleyici etkisi görülmektedir.

Mide Yanması Ve Kusmanın Nedenleri: 

 • Bozulmuş gıdaları tüketmek ve zehirlenmek.
 •  Midede bulunan başka bir rahatsızlıktan gastrit gibi problemlerden dolayı.
 •  İshal, bağırsak bozulması.
 • Mide kanseri, mide kanaması, mide fıtığı.
 • Hamilelik dönemi, aşırı sinirlenmek.
 • Kansızlık, bademcik enfeksiyonları.

Bu gibi bazı sorunlardan dolayı midenin hassasiyet göstermesi alınan gıdaların dışarıya atılmasını sağlar.

Mide yanmasına bağlı kusma alınan gıdaların mide içerisinde nedeni belli olmayan nedenlerden dolayı ağız yolu ile dışarıya atılması ile kendini belirtir. Mide yanmasının yanında kusma problemleri meydana gelebilir. Bunun nedeni ise alınan gıdaların aşırı olması ile alakalı olmaktadır. Bu nedenle gıdaları az alarak midede belli bir kısmın boş bırakılması mide için çok sağlıklı olacaktır. Midede bulunan çok şişkinlik hissi içi dolu bir plastik torba gibi olduğu için hareket edildiği esnada midede bulantı, kusma gibi etkenler meydana gelir. Özellikle akşam yemeklerini erken saatte yemeli ve yemekten sonra yemeye devam edilmemeli, yemeğe devam etmek midenin rahat çalışmasını engeller ve çok rahatsız eder. Yatmadan 3-4 saat önce yemeği bırakmak gerekir, kesinlikle bir şeyler tüketilmemelidir. Bu durumlara dikkat edildiğinde mide yanmasında azalmalar görülür, şişkinlik ve kusma gibi problemlerin ortadan kaldırmış oluruz.

Mide Yanması Ve kusma Alınacak Önlemler: 

Öncelikle mide yanması ve kusmanın nedeninin araştırılması gerekir.

 • Kusan kişiyi sırt üstü yatırılarak bir nevi midenin rahatlanması sağlanır.
 • Kusma problemi yaşayan kişi bir süre midesini boş bırakmalıdır böylelikle midenin dinlenmesi sağlanmış olur.
 • Kusan kişi mideyi boşalttıktan sonra belirli bir süre içerisinde yavaş, yavaş bir bardak su tüketmeli böylelikle midenin rahatlaması sağlanmış olacaktır. Mide yanması şikayetleri arasında en sık görülen durum kusma hissi ve kusmak olur.
]]>
18 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/18-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Sat, 10 Nov 2018 23:48:24 +0000 18 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, Bebeğiniz 18. Haftadan itibaren artık hızlıca gelişmeye başlamaktadır. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Hamileliğin 18. ayından itibaren bebeğinizin bedeni tam olarak oluşmakta ve h 18 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, Bebeğiniz 18. Haftadan itibaren artık hızlıca gelişmeye başlamaktadır. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Hamileliğin 18. ayından itibaren bebeğinizin bedeni tam olarak oluşmakta ve hızla gelişmektedir. Bebeğiniz 18. ayda bir tatlı patates boyunda ve ağırlığında olmaktadır. Bebeğin hızla büyüyen bedeni başta mide olmak üzere bir çok iç organa baskı yapmaktadır. İç organların birbirine girerek sıkışması nedeni ile de midede yanmalar, bulantılar ve ağrılar oluşur. Gebeliğin 18. Ayından itibaren mide yapmaları bebeğin gelişimine bağlı olarak hızla artar. Çünkü bebek büyüdükçe mide yemek borusuna doğru yukarı çıkar. Bu durumda midede yağ asitlerinin oluşmasına, reflü hastalığına neden olur.

18 haftalık gebelikte mide yanmaları çok önemli ve risklidir. Çünkü bu dönemde oluşan mide yanmaları dikkat edilmediği anda kalıcı mide yanmalarına sebep olur. Bu nedenle özellikle bu dönemde yediğiniz ve içtiğiniz her gıdaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca dışarıda satılan paketlenmiş trans yağ içeren doymamış yağ oranı yüksek olan gıdalardan uzak durmanız gerekir. Özellikle hazır paketlenmiş çiğ etler (sucuk, salam, pastırma ve sosis) gibi gıdalar midede bakteri oluşumuna sebep olur. Hamile olan kadının midesi yukarıda baskı altında olduğu için burada bakteriler reflüye neden olur ve yağ asitlerinin yukarı çıkmasına ve midede yanmaya sebep olur. Hamile olan kadın bu yanmayı midesinde bir kaynama varmış gibi hisseder. 

Gebelikte 18. Ayda hamile olan kadın bazı gıdalara karşı aşırı hassasiyet gösterir. Önceden çok sevdiği bir yiyeceği yada içeceği bu dönemde sevmeyebilir .Yada daha önceden hiç ağzına bile sürmediği bir yiyeceği yada içeceği bu dönemde aşerebilir. Gebeliğin 18. Ayından itibaren bebek hızla büyüdüğü için mideye ağırlık verecek ve baskı oluşturacak gıdalardan uzak durulması gerekir. Yemekler sık sık ve azar azar yenilmelidir. Asitli meyveler ve içeceklerden uzak durulmalıdır. (Çay, kahve, kola, hazır meyve suları, limon, şeftali, ananas, erik gibi ekşi olan meyveler) Ayrıca çikolata ve hamur işleri de midede kaynamaya ve yanmaya sebep olurlar.

18 Haftalık Gebelikte Ayda Mide Yanmasına Nasıl Önlem Alınır

Gebelikte mide yanmaları kaçınılmazdır. Bu yapmaları en aza indirebilmek için kuru lavaş ekmeği çiğnemek yada aromasız şekersiz sakız çiğnemek mide yanmasına faydalı olacaktır. Ayrıca uzman kadın doğum uzmanı tarafından tavsiye edilen antiasit ilaçları da bu dönemden güvenle kullanabilirsiniz. Ancak antiasit ilaçlar demir eksikliği için verilen ilaçlar ile bir arada kullanılmaz. Bunun için iki saat ara ile ilaçları kullanmanız daha doğru olacaktır. Uyumadan İki yada üç saat önce yemek yemeyi bırakın. Çünkü uyurken mide yemek borusuna yakın olduğundan mide yapmaları nedeni ile gece yarısı sizi uyandıracaktır. Uyurken de başınızı yüksek tutmanız midenizi yukarı doğru kaldıracağı için rahat uyumanızı sağlayacaktır. Bu nedenle başınızın altına iki yastık alın.
]]>
6 Aylık Hamilelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/6-aylik-hamilelikte-mide-yanmasi.html Sun, 11 Nov 2018 03:42:52 +0000 6 aylık hamilelikte mide yanması, hormonların artması ile rahmin büyüyüp mideye baskı yapması midede yanmaya (göğüs-kalp kısmında yanma), mide ekşimesine ve mide ağrısına neden olabilir. Artan hormonların etkisi i 6 aylık hamilelikte mide yanması, hormonların artması ile rahmin büyüyüp mideye baskı yapması midede yanmaya (göğüs-kalp kısmında yanma), mide ekşimesine ve mide ağrısına neden olabilir. Artan hormonların etkisi ile midenin yemek borusuyla birleştiği kısımda girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı çıkar, yanma şikayetine neden olur, buna reflü denir. Reflü oluşan kişiler ağızlarına acı su gelmesi gibi şikayetlerini ifade ederler. Rahminde giderek büyüyüp mideye baskı yapması ile bu şikayetler hamileliğin son zamanlarında daha da artar. Mide ağrısı ve mide yanması problemleri reflü yani ağıza acı su gelmesi yaşanmadan tek başına da olabilir.

Zaman zaman hamilelikten önce olan ya da hamilelik ile başlayan mide ülseri, gastritgibi sorunlar da midede ağrı ve yanma, ekşime şikayetlerine neden olabilir. Aşağıdaki önlemler uygulandığı taktirde ve antiasit şurup ve benzeri ilaçlar kullanıldığı takdirde geçmeyen mide ağrıları bu konuda uyarıcı olmalıdır, bu halde daha ileri değerlendirme için dahiliye ya da gastroenteroloji uzmanı konsültasyonu gerekebilir.

6 aylık hamilelikte mide yanması, halk arasında bu çeşit mide şikayetlerinin bebeğin saçlarından kaynaklandığı gibi bir inanış bulunuyor, bu doğru olamaz.

Mide yanması ve ağrısı için önlemler:

 • Bir seferde çok yemek yerine, sık sık az yenmeli.
 • Ilık süt mide yanması şikayetine iyi gelebilir.
 • Kızartmalar, aşırı yağlı, baharatlı besinler bu belirtileri arttırır, bunlardan kaçınmalısınız.
 • Sıkı kıyafetler giymeyin.
 • Sigaradan kaçının.
 • Fazla kahve kullanmayın.
 • Yüksek yastık kullanmak yararlı olabilir.
 • Doktorunuzun tavsiye edeceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

]]>
23 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/23-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Sun, 11 Nov 2018 07:33:54 +0000 23 haftalık gebelikte mide yanması, Mide yanması hemen hemen her gebelikte yaşanan bir sorundur. Anne adaylarını özellikle geceleri rahatsız eden mide yanması gebelikte yaşanan vücut değişimleri nedeni ile yaşanmaktadır. 2 23 haftalık gebelikte mide yanması, Mide yanması hemen hemen her gebelikte yaşanan bir sorundur. Anne adaylarını özellikle geceleri rahatsız eden mide yanması gebelikte yaşanan vücut değişimleri nedeni ile yaşanmaktadır. 23 haftalık gebelikte mide yanması rahimin büyüyerek mideye baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Çoğu anne adayı gebelik döneminde yaşanan mide yanması problemini gebe kaldıktan sonra tecrübe eder ve tanışır. Mide yanması göğüs kemiğinin altından genize kadar olan bölgede yakıcı bir rahatsızlık hissidir. Bu durum gebelik sırasında vücutta ortaya çıkan hormonal ve fizyolojik değişimlerden dolayı kaynaklanmaktadır. En önemli sebep gebelik sırasında artan progestoron hormonudur.

23 haftalık gebelikte mide yanması progestoronun rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın da gevşemesine neden olmaktadır. Bu durum midede bulunan asidin yukarı kaçmasına neden olmaktadır. İşte bu durum gebelikte mide yanmasına neden olmaktadır. 23 haftalık gebelikte mide yanmasının önüne geçmek için alınacak tedbirler bu rahatsızlığı en az seviyede tutmaya yardımcı olacaktır. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve duruş pozisyonlarına dikkat edilmesi mide yanmasını azaltmak için alınan tedbirler arasındadır. Eğik bir pozisyonda durarak mideyi daha çok sıkıştırmak gebelik yaşayan anne adayında mide yanması problemini tetiklemektedir. 23 haftalık gebelik döneminde olan anne adayları otururken arkasına yastık koyarak midelerine baskı yapmamaya çalışmalıdır. Rahimin her geçen gün büyüyerek mideye yaptığı baskıyı azaltmak için anne adayı duruş pozisyonlarına dikkat etmelidir. Özellikle öne eğik bir şekilde oturmak karın ve mide bölgesine baskı uygulamaktadır. Bu pozisyondan kaçınmak gereklidir. Anne adaylarında mide yanması şikayetinin artması sebebi ile doktora başvurduklarında gebeliklerin büyük bir bölümünde yemek borusu iltihaplanmasına rastlanmaktadır. Ağır kaldırmak, ıkınmak, hapşırmak kişide mide yanması oluşumların tetikleyici unsurlar arasında yer almaktadır. 23 haftalık gebelikte mide yanması problemi uyumanıza ve genel hayatınıza olumsuz olarak fazlası ile yansıyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda mide yanmasını engellemek için tablet önerebilmektedir.

23 haftalık gebelikte mide yanması engellemek veya azaltmak için alınacak tedbirler:
 • Kahve, çikolata, asitli içecekler, limon, hardal, portakal, greyfurt gibi besinleri daha az tüketmek gerekmektedir.
 • Baharatı bol cips, salam, sucuk gibi ürünler tüketilmemelidir ve yemeklerde fazla baharat kullanılmamalıdır.
 • Yemekleri bol yağlı ve ağır salçalı yapmaktan kaçınmalısınız.
 • Yemeklerinizi küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık sık yemeyi tercih etmelisiniz.
 • Geceleri sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih edebilirsiniz.bunun yanı sıra yastığınızın yüksek olması mide yanması problemini en aza indirmeniz için faydalı olacaktır.
 • Yemek yerken sıvıyı fazla miktarda tüketmek yerine azar azar ve yudumlayarak içmeyi tercih etmelisiniz.
 • Yemeklerden sonra sakız çiğnenmelidir.sakız tükürük bezlerini çalıştırır. Tükürük ise yemek borusuna kaçan asidi nötralize eder.
 • Yatmadan önce yemek yenmemeli, en az 3 saat öncesinden yemek yenmiş olmalı.
 • 23 haftalık gebelikte mide yanmasını en aza indirmek için yatmadan yarım sat önce 1 bardak ılık su içmelisiniz.
 • Kesinlikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Antibiyotik, sakinleştirici, nefes açıcı bazı ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, aspirin ve ağrı kesiciler mide yanmasına sebep olan unsurlar arasında yer almaktadır. Gebelik döneminde mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.
]]>
Karın Ağrısı Ve Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/karin-agrisi-ve-mide-yanmasi.html Sun, 11 Nov 2018 14:14:37 +0000 Karın Ağrısı Ve Mide Yanması, Karın ağrısı bir çok kimsede görülmektedir. Karın ağrısı bazen direk bir hastalığın belirtisi olarak meydana çıkar bazen de bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Veya bir tek hastal Karın Ağrısı Ve Mide Yanması, Karın ağrısı bir çok kimsede görülmektedir. Karın ağrısı bazen direk bir hastalığın belirtisi olarak meydana çıkar bazen de bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Veya bir tek hastalığın yakınması olarak belirmektedir. İç organlara yataklık yapan karın bölgesi ve bu bölgede oluşan barsak gazları veya başka bir ağrılar gibi hafif nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilirken bunun aksine kötü hastalıkların belirtisini veriyor olabilmektedir. Karın ağrısı sürekli veya gelip geçici olabilir.

Karın bölgesinde tüm iç organları bulunduğu için bu bölgedeki organların rahatsızlığı nedeni ile karın ağrısı görülebilir. Bu durumda karında görülen ağrının üzerinde titizlikle durulması gerekir. Karın ağrısı sadece bir bölgede oluşan ağrı olmayıp farklı bölgelerde oluşması farklı nedenleri gösterebilir. Karın ağrısı çeken kişi bir hekime baş vurmalı ve bu karın ağrısının nedenlerini öğrenmesi gerekir.

Karın ağrısına neden olacaklar: Karın ağrısı bazen en basit nedenlerden dolayı kasların gerilmesi nedeniyle görülebilir.

 • Basit bir sinirlenme nedeniyle kasların gerilmesi.
 • Apandisit.
 • Pankreas iltihaplanması.
 • Gaz sancısı.
 • Bağırsakların içerisinde bulunan kan taşıyıcı damarların içinde kan pıhtısının oluşması.
 • Mesane iltihaplanması.
 • Bağırsaklarda oluşan tıkanma.
 • Yumurtalık kistleri.
 • Kadınların üreme organlarında oluşan enfeksiyonlar.
 • Kadınlarda yumurtalık kistleri.
 • Safra kesesi iltihaplanması ve taş oluşması.
 • Böbreklerde oluşan enfeksiyonlar ve böbrek taşları.
 • Kolon yırtılması.

Karın ağrısı 2-3 gün içerisinde geçmiyor aşırı rahatsızlık veriyorsa mutlaka geciktirmeden bir hekime gitmeli ve nedeni araştırılmalıdır.

Mide yanması: Mide yanması midede oluşan asidin yutak borusuna kaçması sonucu yutak borusunda ve gırtlakta oluşan ekşime ve yanma hissidir. Yemeklerden sonra oluşan mide yanması hissi alınan besinler nedeni ile oluşmuşsa bu duruma neden olan besinlerden uzak durulmalıdır. Mide yanması günümüzde çoğu insanların geçirdiği ve yaşam kalitesini etkilediği bilinmektedir. Mide yanması yaşayan kişi beslenmesinde yapacağı değişiklikler ile yanma hissini büyük ölçüde önleyebilir.

Mide Yanmasının Nedenleri: Mide yanması kronik bir rahatsızlık söz konusu olmadığı sürece kolaylıkla nedenleri anlaşılabilir.

 • Zor sindirilen yiyeceklerin tüketilmesi mide yanmasına neden olabilir.
 • Büyük lokmaların iyice çiğnenmeden yutulması.
 • Ağır ve yağlı yemekler.
 • Ayak üstü atıştırma ve çiğnenmeden yutulan besinler.
 • Sigara, aşırı alkol alımı, gazlı içecekler.
 • Baharatlı yiyecekler, sarımsak, soğan, domates, kızartmalar.

Mide yanmasının diğer etkenleri olarak yemek borusunda yara oluşması ve yemek borusunda daralma olması ve bu durumun ciddi sorunlara doğru gitmesi midede yanmaya sebep olur ve ciddi sorunlara dönüşebilir.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Yapılacaklar: Mide yanmasını önlemek için yeme alışkanlığında büyük ölçüde değişiklik yapılması gerekir.

 • Besinlerin tamamen çiğnendikten sonra yutulması gerekir.
 • Kolay sindirilen besinler tercih edilmelidir.
 • Alınacak besinlerin uzun aralıklı yememek gerine az ve kısa aralıklarda yenmelidir.
 • Aşırı yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı.
 • Ayakta atıştırmak yerine oturarak yavaş, lokmaları küçük almalı ve iyice çiğneyip yutulmalıdır.

Bu önlemler alındıktan sonra mide yanması devam ediyorsa mutlaka bir hekime giderek tedavi olunmalıdır.

]]>
34 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/34-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Sun, 11 Nov 2018 23:52:36 +0000 34 haftalık gebelikte mide yanması, Gebeliğin bu döneminde doğuma hazırlayıcı kısa ve düzensiz kasılmalar çoğalmaktadır.34 haftalık gebelikte mide yanması artan hormonların etkisi ile midenin birleştiği bölgedeki girişi ge 34 haftalık gebelikte mide yanması, Gebeliğin bu döneminde doğuma hazırlayıcı kısa ve düzensiz kasılmalar çoğalmaktadır.34 haftalık gebelikte mide yanması artan hormonların etkisi ile midenin birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asidi yemek borusuna kaçarak mide yanmasına neden olur. Bu duruma reflü denir. Kişilerde mide yanması ile birlikte ağızlarında tatsız acı bir tat oluşur. Bu durum gebelikten önce veya gebelikte birlikte oluşur. Hamilelik sonuna kadar devam eder. Gebeliğin yaklaşmasıyla birlikte anne strese girebilmektedir. Bu süre zarfında annenin anne adayı dikkatini bebeğe vererek dağıtabilir. Bu süreçte anneyi rahatsız eden mide yanmasının birkaçı şunlardır, 

34 haftalık gebelikte mide yanması nedenleri 
 • Mide bölgesinde oluşan baskı, Hamilelik zor ve bir o kadar sabır gerektiren bir süreçtir. Annede 34 haftalık gebelikte mide yanması şikayetleri artar. Bebeğin yerinin genişlemesi sonucunda rahmin büyümesi ile birlikte mide bölgesinde baskı artar. Bu da 34 haftalık gebelikte mide yanmasına neden olur.
 • Bebeğin gelişiminde anneye etkisi,  Bu dönemde bebeğin tırnakları ve saçları çıkar. 34 haftalık gebelikte mide yanması bundan kaynaklanıyor olabilir.
 • Gıda hassasiyeti, Bazen normal zamanlarda rahatsız etmeyen gıdalar hamilelikte birlikte rahatsızlık verebilir. Annenin yediği gıdalarda 34 haftalık gebelikte mide yanması problemini tetikleyen etkenlerden bir diğeridir. 
 • Hormonlar, Gebelikte birlikte anne adayında hormonlar da ki düzensizlik ani iniş ve çıkışlar annede mide yanmasına sebep olur. 
34 haftalık gebelikte mide yanması tedavisi

Anne adayı bu süreçte gastroenteroloji uzmanına görünerek hamilelik sürecine uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Şurup ve benzeri ilaçlarla bu durum anneyi daha rahat ettirerek aşılabilir. Anne adayının bu rahatsızlığını daha kolay atlatabilmesi için dikkat etmesi gerekenler şöyle sıralayabiliriz, 
 • Az az sık sık yemek yemek gerekir. Bir seferde çok fazla yemek yemek hamile kişiyi rahatsız edecektir. 
 • Kızartmalar, aşırı yağlı, aşırı pişmiş, baharatlı yiyecekler şikayetleri artırır, uzak durmanız tavsiye edilir. 
 • Fazla kahve tüketmeyin. 
 • Hamilelik döneminde sigarayı bırakın. 
 • Rahat kıyafetler tercih edin. 
 • Yüksek yastıkla uyuyun. 
 • Ilık süt rahatlatacaktır, deneyin ve bu süreçte muhakkak doktora gidip destek alın. 
]]>
Sigara Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/sigara-mide-yanmasi.html Mon, 12 Nov 2018 23:23:33 +0000 Sigara Mide Yanması, Sigara içmenin mide üzerinde aşırı bir etkisi vardır. Sigara içmek mide içinde asit oluşmasına neden olur. Bu da çağımızın en yaygın hastalığı olan gastrit hastalığına neden olur. Aynı zamanda siga Sigara Mide Yanması, Sigara içmenin mide üzerinde aşırı bir etkisi vardır. Sigara içmek mide içinde asit oluşmasına neden olur. Bu da çağımızın en yaygın hastalığı olan gastrit hastalığına neden olur. Aynı zamanda sigara içmek, mide üzerinde etkisi büyük olan siniri uyarır ve burada asit salgılanmasını artırır. Sigaranın dumanı direk yemek borusundan ve oradan kanallardan mideyi ve karaciğeri etkilediğinden başta ülser ve gastrit rahatsızlığını art arda getirir. Gastrit ülsere göre daha az hasar verir. Ancak sigaradan kaynaklı bu aşınma ileri safhalara gelirse ülser kaçınılmaz olur. Yoğun bir antibiyotik tedavisi şarttır. Bu durumda sigarayı da azaltmak yada bırakmak daha iyi bir seçim olacaktır. 

Sigara Mide Yanmasına Ne Zarar Verir

Toplumda sık sık rastlanan sigaraya bağlı mide yanmalarına en iyi gelecek olan şey beslenme düzenidir. Doktorun tavsiyesi ile uygulayacağınız beslenme tarzınızı değiştirmeniz gerekecektir. Bunun için iyi bir diyetisyen size faydalı olacaktır. Sigaraya bağlı olarak yaşadığınız mide yanmaları için, asitli içeceklerden, çay ve kahveden uzak durmanız faydalı olacak ve mide yanmalarını azaltacaktır. Aynı zamanda yağlı yiyeceklerde mideyi yorar ve mide de yağ asitlerinin oluşmasına neden olur. Bu durumda mide de yanmaya veya halk arasında mide kaynamasına yol açar. Sigara ile tahriş olan midenin yanında alkol de kullanmak mide yanmasını arttırır. Aç karına içilen sigara midenin bulanmasına, mide kaynamasına ve mide yanmasına neden olur. Ayrıca soğan ve çikolata mide asidini yükselten bir diğer nedenlerdir. Sigara ile tahriş olan mideyi daha çok yorar ve zarar vererek mide yanmalarını artırır. 
Portakal suyu, limon ve nar gibi meyvelerin suyundan da uzak durmanız gerekir. Ayrıca paketlenmiş hazır gıdalar ve fast food tarzı beslenmede sigaraya bağlı mide yanmalarını arttırır. 

Sigara Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Sigara içenler genellikle mide yanmalarını bastırmak için aromasız ve şekersiz sakız yada damla sakızı çiğnerler. Yemeklerden sonra sıvı tüketmek yada yemek ile birlikte sıvı tüketmek mide de yanmaya sebep olan yağ asitlerinin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasına neden olur. Asitli mide sıvısı yukarı doğru çıkarken mide de yanmaya sebep olurken, yemek borusuna da ciddi hasarlar verir. Bu nedenle sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Sigara içenler özellikle uyurken mide yanmaları ile uyanırlar. Yaşadıkları bu sıkıntı nedeni ile uyurken başlarının altına iki yastık alarak başlarını yükseltmeleri gece mide yanmaları ile uyanmalarını hafifletecektir. 
]]>
Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.com/gebelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 22:09:30 +0000 Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir, mide yanması gebelikte en sık olarak rastlanılan rahatsızlıklardan birisidir. Gebelikte mide yanması özellikle mideden boğaza doğru gelen çok rahatsız edici yanma, ekşime, hatta zaman zaman Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir, mide yanması gebelikte en sık olarak rastlanılan rahatsızlıklardan birisidir. Gebelikte mide yanması özellikle mideden boğaza doğru gelen çok rahatsız edici yanma, ekşime, hatta zaman zaman boğazda acımsı olan bir tat hissi yaratmaktadır. Çoğunlukla gebeliğin ilk zamanlarında mide yanması en sık olarak rastlanılan durumdur. Gebeliğin ilk iki ayı mide yanması anne adayında şiddetli olabilir ve gebelik bitine kadar bu durum devam edebilmektedir. Gebelikte mide yanmasının nedeni ise, anne adayının bedeninde ortaya çıkan hormonal değişimlerden meydana gelmektedir. Gebelikte mide yanması özellikle reflü şeklinde görülmektedir. Eğer anne adayı gebeliğinde mide yanması şikayeti istemiyorsa, mutlaka az ve sık olarak beslenmeye özen göstermelidir. Anne adayı doyası bir şekilde fazlası ile yemek tüketirse, özellikle mide besinleri hemen öğütmez ve mide yanması durumuna sebep olur. Gebelikte beslenme şekli fazla öğün ve az porsiyonlarda olmasına dikkat edilmelidir. Mide yanmasına diğer bir nedende yemek ile birlikte suyun tüketilmesidir. Bunun için yemekten önce ya da sonra suyun tüketilmesi daha doğrudur ve mide yanmasını büyük ölçüde engeller.

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir Gebelikte mide yanmasını engellemek için bütün anne adaylarına doktorların ilk önerisi ılık süt tüketilmesidir. Eğer ılık süt tüketiminin gaz yapıcı etkisinden tedirgin olan anne adaylarının mide yanmasını geçirmek için armut elma gibi mideye iyi gelen meyveler tüketilerek mide yanmasının önüne kolaylıkla geçirilebilir. Gebelik döneminde ortaya çıka mide yanmasına başka iyi gelen yiyecekler ise, lif açısından zengin olan besinleri tüketilmesidir. Mesela, brokoli, bulgur, badem gibi lif zengini olan besinlerin tüketilmesi mide yanmasına en iyi gelen yiyeceklerdir. Gebelikte mide yanmasını geçirmek için çok aşırı sıcak olan yiyeceklerden ve içecekleri tüketmekten mutlaka kaçının. Besinleri hızlı bir şekilde yemeyin ve iyice ağızda çiğnedikten sonra yutun. Özellikle yemek yerken yanında aşırı su tüketiminden ya da diğer içecekleri tüketmekten kaçının. Hiç yemediğiniz ve tadını bilmediğiniz yemekleri kesinlikle tüketmeyin, çünkü bu besinler midenize dokunduğu için mide yanmasına neden olabilir. Yemek saatlerinde yemeklerden aşırı yemeyin, kısa zaman aralıklarında ve az miktarda midenizi doldurmayacak kadar yemeği tüketmeye gayret edin. Özellikle mide yanmasına sebep olan asitli gıdalardan ve içeceklerin fazla içilmemesi, çok ağır olan hamur işlerini çok fazla yemekten kaçının. Eğer hamur işi yiyeceksiniz az ve yeterli miktarda yemeye özen gösterin. Gebelikte mide yanmasını engellemek için sabah kahvaltısı ile öğlen yemeklerini daha sıkı beslenmelidir. Ancak akşam yemeklerinde daha hafif salata ağırlıklı ya da az miktarda yemek yemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca akşam yemekleri kesinlikle geç saatlere bırakılmamalıdır, mümkünde saat 8'den önce akşam yemeği yenilmelidir. Eğer bunlara dikkat edilir ise, gebelikte mide yanması problemleri yaşamazsınız. Bunların dışında gebelikte mide yanmasına iyi gelen çiğneme tabletleri mevcut olmaktadır. Ancak doktor kontrolünde bu çiğneme tabletlerinin kullanılması gerekmektedir.
]]>
Mide Yanması Kusmak https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-kusmak.html Wed, 14 Nov 2018 05:22:54 +0000 Mide Yanması Kusmak, Mide sorunu yaşayan kimselerin bu rahatsızlığa karşı birtakım önlemler almasında fayda vardır. Aksi takdirde mide yanması sorunu daha da ilerleyip büyük hastalıkların yaşanması neden olmaktadır. Ha Mide Yanması Kusmak, Mide sorunu yaşayan kimselerin bu rahatsızlığa karşı birtakım önlemler almasında fayda vardır. Aksi takdirde mide yanması sorunu daha da ilerleyip büyük hastalıkların yaşanması neden olmaktadır. Hastanın sindirim sisteminde yaşanan sorunlardan ötürü meydana gelen mide yanması hususuna karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun ile birlikte kişi mide yanması hissettiği andan itibaren daha dikkatli olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu soruna karşı önlem almak daha da zorlaşabilir. Özellikle de yaşanan mide yanması kusmak sorunu kendisini sık sık tekrar etmesi mümkündür. Bu sebepten ötürü mide yanması ve kusmak sorununa neden olan durumları iyi bilip dikkatli bir biçimde hareket etmek gerekmektedir. Aksi takdirde sağlığımızı tehlikeye atmış oluruz. Yaşanabilecek her türlü mide sorununa karşı mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekmektedir.

Mide Yanması Kusmak sorunu birlikte görülen sorunlar olup mide yanması durumunun hissedilmesi halinde mutlaka dikkatli olmak gerekir. Mide yanması sorunu oldukça önemli bir mide sorun olup beraberinde de birçok belirtinin yaşanması söz konusu olmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli husus ise bu sorun ile karşılaşılması halinde kişide yaşanan sorunlara karşı dikkatli olmasıdır. Zira mide yanması kusmak durumunun yaşanması ile birlikte ateş yükselmesi, halsizlik, baş dönmeleri ve mide bulantılarının yaşanması durumu da oldukça yaygındır. Bu sebepten ötürü bu belirtileri iyi bilerek erken önlem almanız mümkündür. Alınacak erken önlem beraberinde hastalığın ilerlemesini de daha kolay bir şekilde durduracaktır. Bu sayede mide yanması kusmak sorununa çözüm bulmanız mümkün olacaktır.

Bu makalemizde sizlere mide yanması kusmak sorunu hakkında neler yapılması gerektiğini, bu sorunun en temel nedenlerini açıklayacağız. Bunun yanı sıra yaşanan bu sindirim sistemi sorununa karşı neler yapılması gerektiğini de belirteceğiz. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat edilmesi halinde bu sorunu önlememiz mümkün olacaktır. Aksi takdirde yine bu sorun ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Mide Yanması Kusmak Nedenleri Ve Belirtileri

Mide yanması kusmak durumu hastaya zor anlar yaşatan bir rahatsızlık durum olup dikkat edilmemesi halinde büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu sorunun nedenlerini ve belirtileri iyi bilmek gerekmektedir. Mide yanması kusmak sorunun en teme nedeni tüketilen besinlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle de tüketilen besinlerden zehirlenmek durumu bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu durum beraberinde de kişi de birçok olumsuz belirtinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Mide yanması kusmak sorunun en temel belirtileri arasında ateş yükselmesi, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulantılarının yaşanmasının söylemek mümkündür. Bu durumların yaşanması halinde erken önlem almak gerekir. Bu sayede sağlığınızı korumanız mümkündür. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde bu belirtileri karşı önlem almak daha da zorlaşabilir. Hasta mide yanması kusmak sorununu yaşaması halinde bu yaşanabilecek belirtilere dikkat etmesi halinde büyük tehlikeleri önlemesi söz konusu olabilir.

Mide Yanması Kusmak İçin Yapılması Gerekenler

Mide yanması kusmak rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kimselerin mutlaka önemsemesi gereken ilk husus bu soruna karşı uzman bir destek almak olacaktır. Aksi takdirde kendi başımıza çözüm bulmak etkili olmayacaktır. Aynı zamanda doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları da zamanında kullanmanız şarttır. Kişi bu sorun ile karşılaşması halinde daha önceden tüketmiş olduğu besinlerin hatırlaması daha oluşabilecek zehirlenme vakalarına karşı da önemli bir husustur. Bu sayede erken önlem almak mümkün olacaktır.

]]>
Yemekten Sonra Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/yemekten-sonra-mide-yanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 14:32:59 +0000 Yemekten sonra mide yanması, Birçok insan yemekten sonra mide yanmasından şikayet eder. Bunun en başta yenilen gıdadan kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek olmakla birlikte, başka nedenleri var. Beslenme düzenindeki rahatsız edici gı Yemekten sonra mide yanması, Birçok insan yemekten sonra mide yanmasından şikayet eder. Bunun en başta yenilen gıdadan kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek olmakla birlikte, başka nedenleri var. Beslenme düzenindeki rahatsız edici gıdalar veya fiziksel aktivite yetersizliği kişide yemekten sonra mide yanmasına sebep olur. Sindirim sistemi bozukluğu da kişide yemekten sonra mide yanması problemini tetikleyen etkenlerdendir. 

Yemekten sonra mide yanması nedenleri
 • Gıda hassasiyeti, Sindirimi zor gıdalar tüketmek, kişide yemekten sonra mide yanmasına sebep olur. Hassas sindirim sistemi olan kişilerde yemeklerden sonra mide yanması ve beraberinde kramp, ağrı gibi şikayetleri getirir. Gıda hassasiyeti olan kişilerin, hazmı zor, aşırı yağlı, aşırı baharatlı gıdalardan uzak durması gerekir. 
 • Aşırı yeme, Çok büyük porsiyonlar halinde yemek yemek, çok hızlı yemek yemek, az çiğneyerek yemek yemek çok yanlış bir davranıştır. Vücudunuz size sinyal verir ve yemekten sonra mide yanması ile kendini ifade eder. Bu size vücudunuzun durun deme şeklidir. Vücutta aşırı derecede yemek olduğun da bu sağlık için riskli bir durumdur. Aşırı yemek, beraberinde obezite, Şeker hastalığı gibi birçok hastalık getirir. 
 • Kabızlık, Birkaç gün kabızlık problemi yaşayan kişiler, Bu durum sindinirim bölgesinde baskı oluşturur. Bu baskıdan dolayı yemekten sonra mide yanması görülebilir. 
 • Laktoz intoleransı, Bazı kişilerde görülen süt ve süt ürünlerine karşı oluşan alerjinin adıdır. Laktoz içeren bu ürünler bazı kişiler tarafından sindirilemez. Yedikten sonra şişlik, ağrı, yanma ve kramplar görülebilir. 
Yemekten sonra mide yanması tedavisi

Kişiden kişiye değişebilen bu belirtiler bazen hayat tarzında değişiklik yapılarak düzeltilebilecek bir durumdur. Bazı durumlarda ise ciddi hastalıkların belirtileri olabilmektedir. Sizde yemekten sonra mide yanması problemini uzun süre yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmanız gerekir. Kesin tanı sonrasında doktorun reçetelendirdiği ilaçları kullanıp tavsiyelerine uyarak bu süreci anlatmanız mümkün olacaktır. Bu süreçte stresten uzak durun ve bol bol su için. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Çay İçerken Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/cay-icerken-mide-yanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 21:38:54 +0000 Çay içerken mide yanması, Mide de oluşan yanmanın birçok nedeni olmaktadır  klasik yöntemler haricinde en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi olmakta fayda vardır. Midede oluşan rahatsızlıklar çay yüzünden oluşmaz fakat Çay içerken mide yanması, Mide de oluşan yanmanın birçok nedeni olmaktadır  klasik yöntemler haricinde en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi olmakta fayda vardır. Midede oluşan rahatsızlıklar çay yüzünden oluşmaz fakat hastalıkların ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Yaşam koşullarının çok ağır olması, insanların stres altında yoğun çalışması ve beslenme düzensizlikleri insanların öğünlerini çay ile geçiştirmeleri yada işyerinde çok fazla tüketmeleri çay içerken mide yanmasına neden olmaktadır.Çünkü günde 15-20 bardak çay tüketen insanlara çok sık şekilde rastlanmaktadır.

Çay içerken dikkat edilmesi gerekenler
 • Çayın çok demli olmaması 45 dakika demlenmiş ve taze çay tüketilmeli
 • Genelde bitki çayları tercih edilmeli ekşi olmayan bitki çayları tüketilebilir. Abartmadan en fazla 3 bardak adaçayı tüketilebilir.
 • Günde en fazla 5 bardak açık çay içilmeli 
 • Beklemiş çay içilmemeli beklemiş çay bir süre sonra midede ekşime ve karın da kramplar oluşmasına neden olur.
 • Sürekli içilen sıcak çay bir süre sonra mide duvarında hasar oluşmasına ve mide yanmasına neden olur.
 • Aç karnına tüketilen demli çaylar da bir süre sonra midede hasara ve mide yanmasına neden olur.
Çay içerken mide yanması, olan kişilerin rahatsızlığı uzun süreden beri var ise ilk akla gelen midede oluşan reflü yada gastrit rahatsızlığıdır.
Reflü ve gastrit genelde strese bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Çok fazla sıcak içilen çay mide borusunda ve mide duvarında hasara yol açmaktadır. Çay tüketimi de bu rahatsızlıkların ilerlemesine yol açmaktadır. Günümüzde Türk insanının çaya düşkünlüğü ve demli çay içme alışkanlığı insanların çoğunda mide yanması sorunları görülmesine neden olmaktadır. Bir çok kişi mide yanması için karbonat, süt, maden suyu gibi gıdalar tüketip midede oluşan yanmayı bir nebze azalmasını sağlarlar. Fakat bu tarz formüller midedeki rahatsızlığı ortadan kaldıramazlar.

Çay içerken mide yanması, bir başka nedeni de mide de ülser oluşmuş olma ihtimalidir. Günümüzde hastalar genelde geçici çözümlerle bu hastalıklarını geçiştirmeye çalışırlar fakat ülserin şakası yoktur çok ciddi bir rahatsızlıktır sonucu kansere kadar ilerleyebilir. Ülser midede oluşan yaralardan meydana gelir ve içilen demli çaylar da bu yaraların daha çok açılmasına ve rahatsızlığın ilerlemesine neden olur. Midede aşırı derecede yanma hissi ve ağrı ile kendini göstermektedir. Aslında ne kadar faydalı bir bitki olan ve günümüzde önemli bir yeri olan çayın fazla tüketildiğinde mide de oluşabilecek sorunlara karşı insanların bilgili olmasında fayda vardır.

Eğer çay içerken mide yanması gibi bir sorun yaşanıyorsa bunun mide ile ilgili bir sorun olduğunun habercisi olduğuna ve hastanın en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olması gerekir.
]]>
28 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/28-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 22:44:38 +0000 28 haftalık gebelikte mide yanması: sıkça rastlanan ve genellikle zararsız olan bir problemdir. Anne adayına ve bebeğe zarar vermeyen mide yanmasının sebepleri arasında yer alan en önemli unsur anne adayının rahimdeki büyümenin 28 haftalık gebelikte mide yanması: sıkça rastlanan ve genellikle zararsız olan bir problemdir. Anne adayına ve bebeğe zarar vermeyen mide yanmasının sebepleri arasında yer alan en önemli unsur anne adayının rahimdeki büyümenin mideye baskı yapmasıdır. Zamanla gebelik nedeni ile büyüyen rahim anne adayında mideye baskı uygulamaktadır. Böylelikle anne adayında özellikle geceleri midede yanma oluşmaktadır.midede oluşan baskı midedeki asitli maddenin yemek borusuna kaçmasına neden olmaktadır. Anne adayı midedeki yanmayı tam olarak bitiremez fakat en aza indirmesi mümkündür. Anne adayının beslenme alışkanlıklarını, yatış pozisyonlarını ve duruş pozisyonlarını değiştirmesi ve bilinçli, davranması midedeki yanmayı en aza indirebilmektedir. 28 haftalık gebelikte mide yanmasının önüne geçmek için öncelikle diyete, basit değişikliklere ve alışkanlıkların düzenlenmesine ihtiyaç vardır. Gebelikte mide yanması problemi aşırı durumda ise ve her geçen gün arttığını hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun tavsiye edeceği tabletlerle mide yanması probleminin önüne geçebilirsiniz. Gebelik sırasında doktorun önerdiği ve uygun gördüğü antiasitler güvenle kullanılabilmektedir.

28 haftalık gebelikte mide yanmasını önleyecek tedbirler:
 • Gece yüksek yastıkta yatmak tercih edilmelidir. Yüksek yastık midedeki yanmayı azaltacak en etkili faktörler arasında yer almaktadır.
 • Yağlı ve baharatlı yapılan  yemeklerden kaçınılmalı ve fazla tüketilmemelidir.
 • Salam sucuk gibi tam olarak pişmemiş ve fazla baharat içeren et ürünleri tercih edilmemeli
 • Gece uyumadan yaklaşık yarım saat önce ılık süt veya ılık su içilmelidir.
 • Duruş bozukluklarına dikkat edilmelidir. Öne eğik bir şekilde oturulmamalı ve sırt üstü fazla uzanmamak gerekmektedir.
 • Ekşi ve asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Portakal, limon, greyfurt gibi ürünleri az tüketmelisiniz.
 • Gece yatarken sırt üstü yatmayı tercih etmek yerine yan yatmayı tercih etmelisiniz
 • Ağır kaldırmak, ıkınmak, öksürmek midede bakı oluşturduğu için mide yanmasını tetiklemektedir.bu gibi durumlardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Bazı ilaçların gebelik sırasında kullanılmaları da mide yanmasına sebep olmaktadır. Elinizden geldiği kadar gebelik döneminde ilaç kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
 • 28 haftalık gebeliklerde mide yanması tıka basa yemek yemekten de kaynaklanmaktadır. Karnınızı tam doyurmak yerine azar azar ve sık sık yemek yemeyi tercih etmelisiniz.
 • Çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Kilo orantısına dikkat etmelisiniz. Fazla kilo alımı mide yanması oluşmasının sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Sirke, domates suyu naneli ürünler, kızartmalardan uzak durulmalıdır.
 • Yemek ile birlikte fazla miktarda su tüketilmemelidir. Fazla sıvı yemekle beraber tüketilmemesi mide şişkinliğine ve reflü oluşumlarının önüne geçmektedir.
 • Gece  yatmadan 3-4 saat önce yemeği bırakmak gereklidir.
]]>
Hamilelerde Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/hamilelerde-mide-yanmasi.html Thu, 15 Nov 2018 05:34:17 +0000 Hamilelerde Mide Yanması, birçok hamilenin yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Yemek borusunun alt bölümünde, aşağı Özofegal Sfinkter denilen halka gibi bir kas bulunmaktadır. Bu kas tıpkı bir valf gibi çalışmaktadır. Bir Hamilelerde Mide Yanması, birçok hamilenin yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Yemek borusunun alt bölümünde, aşağı Özofegal Sfinkter denilen halka gibi bir kas bulunmaktadır. Bu kas tıpkı bir valf gibi çalışmaktadır. Bir şey yeyip yuttuğunuz da, bu halka benzer kas yiyeceğinin mideye girmesi için açılmaktadır. Yiyeceklerin yemek borusuna gitmemesi için de bu halka daha sonra tekrar kapanmaktadır. Sfinkter kas düzgün çalışmadığında da, midedeki yedikleriniz ve asit yemek borusuna geri dönerek, yemek borusunda midedeki gibi koruyucu bir tabaka bulunmadığından, asit burada acıya neden olmaktadır. Hamilelerin bebek sağlığını düşünürken yanlış yaptıkları bazı şeyler vardır. Tabir olarak aş ermek dediğimiz, canınızın istediği her şeyi tıka basa yemek, çikolata, gazlı içecekler, kafein içeren içecekler, baharatlı ve yağlı yiyecekler vs. gibi. Bunlar dan çok tüketildiğinde mide yanması dediğimiz rahatsızlık meydana gelebilir. Hamilelerde ağırlık olarak reflü şeklinde görülür. Yani mide yanması hissi boğaza doğru daha çok hissedilir. Mide içinde bulunmakta olan asitler, besinler, yiyecek kırıntıları yemek borusuna çıkmaya başlayarak mide yanması ve ekşimesini tetiklemektedir. Bu durum hamilelerde yatınca arttığı için, bazı hamileler oturarak uyuduklarında rahat ettiklerini söylemişlerdir. Anne adayları hamilelik öncesi kendilerine dikkat etseler de gebelik döneminde bu durum değişebilir ve daha iştahlı olunur. Ama yine de doktor kontrolünde olmak da önemlidir. Mesela; sizi rahatsız eden ve mide yanmasına sebep olan gıdaları takip ederek onları tüketmeyi bırakabilirsiniz. Hatta bu konuyla ilgili doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. 

Hamilelerde Mide Yanmasını Geçirmek İçin Öneriler; Gebelikte mide yanması, bulantı ve mide ekşimesi ile ilgili olan şikayetler de doktor anne adayına rahatlatıcı ilaçlar verir. Bunun yanı sıra ılık sütte mideye iyi gelmektedir. Ama anne adayları sütün gaz yapıcı özelliğinden dolayı içmek istemezlerse, onlarda elma, armut gibi iyi gelen meyveler tüketerek rahatlayabilirler. Zengin lif kaynağı olan badem gibi besinlerde mide yanmalarına iyi gelmektedir. Mide yanması ve bulantılar için çiğneme tablet ilaçlar vardır. Ancak bunları doktorunuza sorarak kontrollü olmanızı tavsiye ederim. Ne olursa olsun doktora danışmadan ilaç içmeyiniz. Çok sıcak yemekler ve çok sıcak içeceklerden kaçının. Yediğiniz besinleri iyice çiğneyerek yutun. Yemek sırasında aşırı su ve içecek içmeyiniz. Daha önce yemediğiniz ve bilmediğiniz gıdaları yemeyin. Baharatlı yiyecekler ve işlem görmüş gıdalar tüketmeyin. Yemeği çok tıka basa yemeyin. Sık aralıklarla az yiyin. Ağır hamur işleri yiyecekler ve asitli içecekler tüketmeyin. Sabah ve öğlen güzel yiyin ama akşam az ve hafif şeyler tüketin. Akşam yemeğinizi çok geç saatlere bırakmayın ve en geç 8'de yemiş olun. Bu önerilere uyarsanız mide yanması,ekşimesi ve ağza acı su gelmesi ortadan kalkacaktır. 
]]>
Hamilelik Belirtisi Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/hamilelik-belirtisi-mide-yanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 00:44:41 +0000 Hamilelik belirtisi mide yanması, hamileliğin belirtileri her kadında, hatta birden fazla hamile kalan her kadının hamileliklerinde bile farklılık gösterebilir. Hamilelik belirtisi mide yanması şeklinde de görülebilir diyebiliriz. Hamilelik belirtisi mide yanması, hamileliğin belirtileri her kadında, hatta birden fazla hamile kalan her kadının hamileliklerinde bile farklılık gösterebilir. Hamilelik belirtisi mide yanması şeklinde de görülebilir diyebiliriz. Çünkü kadının vücudunun hamilelikte verdiği tepkiler sınırlandırılamaz. Bunlar için kesin kurallarda konulamaz. Hamileliğin oluşmasıyla birlikte, gebelik ürününün rahme yerleşmesiyle kadında bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda bu şekilde belirti de olmayabilir. Belirtilerin oluşması ise, tamamen hamilelik hormonlarına bağlanmaktadır. Eğer mide yanması sorunu yaşarsanız, hamilelikten şüpheniz olursa hemen bir gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Her mide yanması da hamilelik belirtisi olmayabilir.

Hamilelik belirtisi mide yanması neden olur

Hamilelik belirtisi mide yanması olarak mide bulantılarına eşlik edebilir. Bunlar çoğunlukla ilk adetin gecikmesini takiben başlar. Fakat bazı hallerde daha erken de olduğu görülebilir. Dediğimiz gibi her kadının, her hamileliğinde bile belirtiler değişebilir. Fakat hamilelik belirtisi mide yanması, mide bulantısı olarak ortay çıktığında, yapılan araştırmalarda bu hamileliklerde düşük sorununun daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle gebe kadınların mide yanmasından şikayet etmemesi gerekir. Gebelik hormonu olan Hcg kanda yükseldikçe bu tür belirtiler olabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bunlar daha yoğun hissedilebilir. Bununla birlikte yine hamilelik hormonu olan progesteron yükselmesiyle birlikte kadın kendini daha yorgun hissetmeye başlar. Dinlenmesi yeterli olsa da, uyku sorunu olmasa da, halsizlik kadını etkiler. Buna mide yanması da eklendiğinde, kadının zorlu geçecek bir süreçten geçmesi söz konusu olur.

Hamilelik belirtisi mide yanması nasıl olur, hangi önlemler alınabilir

Gebe kadınların çoğunluğu bu sorundan şikayet eder. Mide yanması genellikle yemeğin hemen ardından ortaya çıkar. Normalde hazımsızlık çeken kişilerde ortaya çıkan mide şişkinliği, mide bulantısı gibi sorunlarda mide yanmasıyla birlikte ortaya çıkabilir. Hamileliğin başlarında ortaya çıkan mide yanması sebebi genellikle hamilelik hormonlarına bağlanır. İlerleyen aylarda mide yanması olursa, bunun temel nedeni hamileliğin etkisiyle büyüyen rahmin kadının midesine baskı yapması olabilir. Daha çok gebeliğin 27. haftasıyla birlikte mide yanması da etkisini arttırabilir. Mide yanması bazen sadece midede hissedilirken, bazen yemek borusuna doğru etkili olabilir. Bu aynı zamanda gebe kadında reflü sorununun yaşanmasına da yol açabilir. Hamilelik belirtisi mide yanması sorununa tamamen engel olamazsanız bile, alacağınız önlemlerle bunu hafifletebilirsiniz. Özellikle yaşam tarzınızda ve beslenmenizde alacağınız önlemler çok faydalı olur. Mide yanması genellikle mide asitlerinin, enzimlerinin salgılanmasındaki artışla ortaya çıkar. Eğer asitli, baharatlı, ekşi, acı yiyeceklerden kaçınırsanız bu etkiyi de azaltabilirsiniz. Gün içinde sırt üstü uzun süre yatmamanız, midenizi sıkıştıracak hareketlerde bulunmamanız da mide yanmasına karşı önlem olacaktır. En öneli etkiyi ise, stresten uzak durmak gösterecektir.
]]>
Midede Yanma Hissi https://www.mideyanmasi.com/midede-yanma-hissi.html Fri, 16 Nov 2018 03:13:02 +0000 Midede yanma hissi, mide de bulunan besinlerin sindirilmesine yardımcı olan, bu besinlerin sindirime uygun hale gelmesi için salgılanan asidin herhangi bir sebepten dolayı fazla salgılanmasıyla birlikte ortaya çıkan bir r Midede yanma hissi, mide de bulunan besinlerin sindirilmesine yardımcı olan, bu besinlerin sindirime uygun hale gelmesi için salgılanan asidin herhangi bir sebepten dolayı fazla salgılanmasıyla birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fazla miktarda salgılanan asit yemek borusuna doğru ilerleyerek kaçar ve bunun sonucunda yemek borusundan başlayarak gırtlak bölgesine doğru gider. Bu asidin dolaşımıyla mideden gırtlağa bir yanma ve ekşime hissi ortaya çıkar. Hemen hemen herkeste görünen bu rahatsızlık yemek yenilmeden önce, yemek yenildiği sırada veya yemek yenildikten sonra kendini göstermeye başlayabilir. Aslında çok fazla tehlikeli bir sorun yaşatmayan midede yanma hissi bazen de büyük sorunların habercisi durumunda olabilir. Yenilen besinler sindirim olayının belli bir parçası olarak midede ilk değişikliklere uğrayarak bağırsağa gönderilmek için hazır bir hale getirilir. Mide bu işlemleri yerine getirirken iç yüzeyinde bulunan ve o bölgeyi kaplayan zarın altında ki salgı hücrelerini, besinlerin geleceği ve gerekli olan değişimlerin yapılması için uyarıda bulunuyor. İşte bu sıradaki bir dengesizlik sonucunda aşırı salgılanmaya başlayan asit ortamına ve midenin kendisini yeterli oranda korumayarak midede yanma hissinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Kişide mide yanma hissi meydana gelmeye başladığı zaman midede yanma ve ekşime gibi bir his oluşur ve ayrıca mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık, hazımsızlık ve iştahsızlık gibi başlıca belirtiler kendini göstermeye başlayabilir. Hasta olan kişi bu belirtiler ortaya çıkmaya başlayınca ve bu durum uzun süreli devam ederse vakit kaybetmeden doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmalıdır. Mide yanma hissinin ortaya çıkması bazen yenilen besinlerden dolayı oluşmuş olsa da bazen ciddi bir mide hastalığının yan belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca hasta olan kişi mide yanma hissinin meydana gelmesine neden olan sebep ve etkenlerden uzak durmaya çalışarak kendini koruyabilir. 

Midede yanma hissi başlıca nedenleri;

 • Kişinin çok fazla yemek yemesi ve midenin  bunu sindirmede sorun yaşaması,
 • Hasta olan kişinin sindirilmesi zor olan besinleri tüketmesi,
 • Baharatlı, acılı, soğanlı, sarımsaklı veya aşırı tuzlu olan besinleri çok fazla tüketilmesi,
 • Kişinin hamile olmasından dolayı,
 • Herhangi bir sebepten dolayı kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak,
 • Mide kanseri, reflü ve buna benzer mide hastalıklarının yan etkisi veya belirtisi olarak,
 • Kişinin alkol sigara ve benzeri olan tehlikeli maddeleri çok fazla kullanmasına bağlı olarak,

Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeler midede yanma hissinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan neden ve etkilerin başlıca olanlarıdır. Görüldüğü üzere tüketilen besinlerin asitli olması, baharatlı olması yada acı olması gibi mideyi yıpratan besinler baş köşede kendini göstermektedir. Bu nedenden dolayı hasta olan kişi bu tür besinleri tüketmekten uzak durmalıdır. Ayrıca mide yanması hastalığına yaşayan kişi sigara ve alkol gibi bu durumun artmasına sebep veren maddeleri kesinlikle hayatından çıkartmalıdır. Sindirilmesi zor olan besinler yerine bu sorunu tetiklemeyen hafif yağlı olmayan besinleri bol miktarda tüketmelidir. Ayrıca bol miktarda meyve, sebze ve su tüketerek midenin kendini korumasına yardımcı olmalıdır. Mideyi rahatlatan ılık su, süt, bitki çayları ve vitamin yüklü besinleri bol miktarda tüketmeye özen göstermelidir. Ayrıca doktor muayenesi sonucunda gerekli olan tedavi yöntemi uygulandıktan sonra kişi almış olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalıdır. İşte bu tür önlemler alındığı zaman kişide mide yanma hissi oluşmaz eğer oluşmuşsa da ortadan bu durum kalkar.

]]>
33 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/33-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 05:37:06 +0000 33 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, 33 Haftalık gebelikte daha çok bebeğin gelişimine bağlı olarak mide yanmaları meydana gelir. Bunun nedeni rahim içinde hızla büyüyen bebeğin mideye baskı yaparak yukarı doğru mideyi itmesin 33 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, 33 Haftalık gebelikte daha çok bebeğin gelişimine bağlı olarak mide yanmaları meydana gelir. Bunun nedeni rahim içinde hızla büyüyen bebeğin mideye baskı yaparak yukarı doğru mideyi itmesinden kaynaklanır. Mide yemek borusuna doğru yaklaştıkça yemek borusu arasındaki kapakçıklar genişler ve mide de oluşan yağ asitleri yukarı doğru çıkarak midede yanmalara ve mide kaynamalarına sebep olur. Gebeliğin 33. Haftasında alınması gerekenden fazla kilo alınmış ise bu mide yanmaları kalıcı reflü hastalığına sebep olur. Bu nedenle hamilelik sürecinde beslenme tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. 

33 Haftalık Gebelikte Mide Yanması Neden Olur

Bu dönemde bebeğin mideye verdiği baskı ile mide sıkışır ve sıkışan midede yağ asitleri oluşmaya başlar. Hamile olan kadın özellikle bu dönemlerde yediği hazır gıdalar, paketlenmiş ve içeriğinde bir sürü zararlı madde içeren yiyecekler, gazlı ve asitli içecekler, çay, kahve, gazoz, hazır meyve suları gibi tükettikleri içecekler bu yağ asitleri ile midede buluşacak mide yanmalarına, mide bulantısına ve mide kaynamasına neden olur. Aynı zamanda asitli meyvelerde (ananas, limon, çilek, nar ve erik gibi ekşi olan meyveler) mide de yağ asitleri ile birlikte mide yanmasına neden olur. Ayrıca yemekler ile birlikte sıvı tüketilmesi midenin şişmesine ve mide yanmasına neden olur. 

33 Haftalık Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Bu dönemde bebek gelişimini hemen hemen tamamlamış olduğu için karın içinde çok fazla yer kaplar. Buda diğer organların sıkışması demektir. Bu nedenle sık sık ve az az yemek tüketmek mideye olan baskıyı azaltarak mide yanmasını hafifletecektir. Ayrıca bu dönemde doktor tavsiyesi ile mide bulantısı ve mide yanması için alacağınız ilaçları eczaneden güvenle kullanabilirsiniz. Ancak bitki ilaçları ve bitki çayları düşüğe sebep olduğundan bu tarz ilaçlardan kaçının. 33 haftalık gebe olan kadın uyurken hep oturmak ister. Bunun nedeni midenin yemek borusuna çok yakınlaşması ve uzadıkça mide yanması yaşadığından dolayı uyanmasıdır. Bunun içinde uyumadan önce başınızın altına iki yastık koyarak yükseltmeniz faydalı olacaktır.
Ayrıca mide yanmalarını bastırmak için şekersiz sakız çiğnemek, hem mide kaynamasına hemde mide bulantısına iyi gelecektir. Gece yarıları mide yanmaları ile uyanmak istemiyorsanız uyumadan İki yada üç saat önce bir şey yeyip içmeyi bırakmanız faydalı olacaktır.
]]>
Acı Biber Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/aci-biber-mide-yanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 19:25:22 +0000 Acı biber mide yanması, önemsenmesi gereken tıbbi bir sorundur. Biberin dudakları, dili ve cildi yakması olağan bir durumdur. Hatta anüsü de yakması oldukça doğaldır. Ama mide yanmasına neden oluyorsa biberin acı olmasından da Acı biber mide yanması, önemsenmesi gereken tıbbi bir sorundur. Biberin dudakları, dili ve cildi yakması olağan bir durumdur. Hatta anüsü de yakması oldukça doğaldır. Ama mide yanmasına neden oluyorsa biberin acı olmasından daha öncelikli sorun midenin yetersiz çalışmasıdır.

Acı biber mide yanmasına neden oluyorsa midenin işleyişinde bazı sorunlar olabilir. Bu sorunlar şöyle sıralanabilir.

Mide çeperinin ince olması. (Mide içinde tüketilen yiyeceklerin muhafaza edildiği bir alan vardır ve bu alan midenin dış yüzeyinden yaklaşık olarak 0.03 cm içeridedir. Bu alana mide çeperi denir ve eğer bu çeper mide dış yüzeyine çok yakın olursa mide hassas olur. Acı biber mide yanması sebeplerinden biri olabilir)

Mide zarının tahriş olması. (Mide çeperinin dış yüzeyi kaygan bir sıvıyla kaplıdır ve bu sıvı mideye alınan yiyeceklerin çepere zarar vermesini engeller. Bu sıvıya mide zarı denir. Mide zarı yaşlılıkta, düzensiz beslenmede, özellikle gazlı içeceklerin sık tüketiminde tahriş olur ve mide çeperini koruyamaz hale gelir)

Yemek borusunun işlevindeki aksaklıklar (Tüketilen yiyeceklerin mideye ulaşmadan önce geçtiği yola yemek borusu denir. Bu boruda yemekler geçerken ağızdan gelen sıvılarla beraber ıslanır ve bu yolla öğütülmüş olur. Yemek borusunda tükrük bezlerinin tam olarak çalışmaması yiyeceklerin öğütülmesini engellediği için mideye zarar verebilecek maddeler mideye inmiş olur. Acı biberin tam olarak öğütülmemiş olması acı biber mide yanmasına sebep olur.     

Acı biber mide yanmasına neden oluyorsa midenin işleyişi dışında başka durumlarda olabilir. Bu durumlar arasında şunlar gösterilebilir;

Acı bibere yatkın bir yeme alışkanlığının olmaması. (Acı biber değdiği bölgede bazı reaksiyonlar yaratarak etki ettiği alandan tepki bekler. Bu etkiye alışık olmayan bölge tepki veremezse acı biber mide yanmasına neden olur.)

Biberin yeterince çiğnenmeden tüketilmesi. (Yeterince çiğnenmeden tüketilen besinlerin mideye verdiği zararlardan en çok bilinen 2 tanesinden biri yanmadır [diğeri ise şişkinliktir.].)

Acı biber mide yanması şikayeti olan kişiler biber tüketmeyi bırakmalıdır. Eğer biberi bırakmak istemiyorlarsa aşağıdaki adımları uygulayabilirler;
 • Midede önemli bir problem olduğu varsayılarak doktora gidilmelidir.
 • Biber iyice çiğnenmelidir.
 • Eğer bibere alışkın bir yeme alışkanlığı yoksa az acıdan çok acıya doğru mide alıştırılmalıdır.
 • Biberin ham hallerinden çok toz halleri tüketilmeli ve yanında sıvı tüketilmelidir.
Bütün bu adımlar acı biber mide yanmasının önüne geçmek isteyenlerin akıllarında bulunmalıdır.
]]>
Alkolden Sonra Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/alkolden-sonra-mide-yanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 19:47:59 +0000 Alkolden sonra mide yanması, Günümüzde birçok insanın başına gelen alkolden sonra mide yanmasının altında yatan birçok neden olabilir. Son yıllarda yaşam koşullarının iyice zorlaşması, hayat yükünün ağır olması, Alkolden sonra mide yanması, Günümüzde birçok insanın başına gelen alkolden sonra mide yanmasının altında yatan birçok neden olabilir. Son yıllarda yaşam koşullarının iyice zorlaşması, hayat yükünün ağır olması, çalışma hayatında yaşanan sorunlar, stres, dengesiz beslenme gibi birçok neden kişiler fark etmese bile midelerinde birçok soruna yol açmaktadır. Alkol tüketiminden sonra yaşanan mide yanması da mide de oluşmuş olan bir rahatsızlıktan meydana gelmektedir. 

Alkolden sonra mide yanması nedenleri

Midede gastrit olması: Yaş sınırı olmaksızın herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır. Midenin iç kısmında yani yüzeyinde bulunan tabakanın iltihaplanması ile oluşur. Yemeklerden sonra mide bulantısı, alkol aldıktan sonra midede yanma şeklinde ortaya çıkar. Antibiyotik ile düzenli tedavi edildiği zaman rahatsızlık kısa sürede atlatılır. Fakat alkol rahatsızlığı ilerleteceği için alkol tüketimine dikkat edilmesi gerekir.
Midede ülser olması: Ülser midede, yemek borusunda yada on iki parmak bağırsağında oluşan açık yaralara denir. Midesinde sorun olan ve aşırı alkol tüketen kişiler tedavi edildikleri zaman ülser teşhisi koyulmuş ise hastanın alkolü kesinlikle bırakması gerekir. Alkol, midede oluşan yaraların daha da kötüleşmesine ve çoğalmasına neden olur. Mideye zarar verir. Midede yanma, ağrı gibi sorunlara neden olmaktadır. Ülser olan kişiler hayatlarına, yemek düzenlerine, sigara tüketimine çok dikkat etmeli ve kesinlikle alkol den uzak durmaları gerekir. Ülser rahatsızlığı ihmale gelmez ilerlediği zaman kansere bile varabilen rahatsızlıklar oluşmasına sebep olmakta ve tedavi sürecini oldukça zorlaştırmaktadır. 

Alkolden sonra mide yanması, engellemek için, kişiler genelde süt, bal, limon suyu,maden suyu, patates ve çeşitli yöntemlerle ağrılarını dindirmeye çalışırlar. Yapılan bu uygulamalar geçici çözümler olup, sadece kısa bir süre için midenin rahatlamasını sağlar ve ağrının biraz dinmesine neden olur. Alkolden sonra mide yanması, aslında vücut tarafından kişiye verilmiş bir uyarıdır. Hastanın en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve muayene olması gerekmektedir. Ayrıca aşırı derecede çay, kahve ve sigara tüketimine dikkat edilmesi ve tedavi sürecinde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/ibrahim-saracoglu-mide-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 12:01:41 +0000 İbrahim Saraçoğlu mide yanması; çoğunlukla mide yanması sorunu 20-50 yaşlar arasında birçok insanda görülebilen bir sorundur. Midede yanma sorunu yemekten önce, yemek esnasında veya yemekten birkaç saat sonra hissedilmektedir. T İbrahim Saraçoğlu mide yanması; çoğunlukla mide yanması sorunu 20-50 yaşlar arasında birçok insanda görülebilen bir sorundur. Midede yanma sorunu yemekten önce, yemek esnasında veya yemekten birkaç saat sonra hissedilmektedir. Tüketilen besinler ilk olarak sindirim sisteminin işlevi olarak midede değişikliklere uğrar. Sonrasında değişikliğe uğrayan besinler bağırsağa yolculuk için hazırlanırlar. Mide bu işlemleri yaparken iç yüzeyini kaplayan zarın altında bulunan salgı hücrelerini, besinlerin gerekli ola değişimini sağlamak için uyarıyor. Bu esnada meydana gelen dengesizlikten dolayı aşırı asit ortamı ve midenin kendini koruyamamasından kaynaklı olarak yanma hissine sebep olur. Ayrıca üşütme, yenilen acı gıdalar ve ülser başlangıcı da mide yanmasına sebep olmaktadır. Mide yanmasına bitkisel kür ile fayda sağlayabileceğiniz unutmayın. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu mide yanması için bitkisel kür tarifleri ile  sorunun önüne geçebilmek mümkündür.

Mide yanmasına iyi gelen kürler sayesinde midenin yanmasına neden olan asit düzeyini dengeleyerek sorunu ortadan kaldırmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, mide yanması için özellikle patates suyunun en etkili ilaçlardan biri olduğunu belirtmektedir. Çiğ patates suyunun yanı sıra sütün ve lahana da mide dostu olduğu dile getirmektedir. Mide yanmasına bitkisel kürler açısından değerlendirilebilecek olan süt, lahana ve patates uygulamaları tamamen doğal bir tedavi yöntemidir. Doğal besinler ile mide yanması sorunun çözerek sağlıklı bir hayat sürmek elimizdedir.

İbrahim Saraçoğlu mide yanmasına karşı kürleri

Lahana ve çiğ patates kürü malzemeleri:
 • Çiğ patates veya çiğ lahana
Hazırlanışı ve uygulanması: Çiğ patatesi veya çiğ lahananın suyu sıkarak nu kür tüketilmelidir. Her sabah aç karna 1 su bardağı çiğ patataes veya çğ lahananın suyunu 20 gün boyunca ara vermeden içilmelidir.

Süt kürü malzemeler:
 • Süt
Hazırlanışı ve uygulanması: İbrahim Saraçoğlu mide yanması için sütü tavsiye etmektedir. Mide de yanma sorununuz başladığı andan itibaren oda sıcaklığında yani ılık sütten 2 yudum içmeniz gerekmektedir. Midenizdeki yanma sorunu başladığında bu uygulamayı yaptığınız takdirde belli bir süre sonra bu rahatsızlığının tamamen ortadan kalkmış olduğunu göreceksiniz. Ayrıca midenizde normal düzenine girmiş olur. İbrahim Saraçoğlu bu kürlerin içerisinde en faydalı olan kürünün süt olduğunu belirtmektedir. Süt kürünün sayesinde mide yanması şikayetinin tamamen ortadan kalmasını sağlar. Bunun için ise İbrahim Saraçoğlu süt tüketimini belirtmiş olduğu şekilde yapılması gerektiğini üstüne basarak belirtmiştir.
]]>
Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/gebelikte-mide-yanmasi.html Sun, 18 Nov 2018 12:00:50 +0000 Gebelikte mide yanması: oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Gebeliğin 8. haftasından itibaren mide yanması yaşayabilen anne adayları bulunmaktadır. Fakat genellikle mide yanması gebeliğin son aylarında daha belirgin bir hal Gebelikte mide yanması: oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Gebeliğin 8. haftasından itibaren mide yanması yaşayabilen anne adayları bulunmaktadır. Fakat genellikle mide yanması gebeliğin son aylarında daha belirgin bir hal almaktadır. Gebelik döneminde vücutta oluşan değişiklikler sebebiyle oluşan mide yanması gebeliğin son günlerine kadar devam etmektedir. Özellikle 5. aydan sonra büyüyen rahmin mideye baskı yapması anne adayında mide yanmasına sebep olmaktadır. Rahmin mideye baskı yapması gebeliğin son 3 ayında yani 6. aydan itibaren daha belirginleşerek anne adaylarına zor anlar yaşatmaktadır. Hemen hemen her gebelikte mide yanması ile karşılaşılmaktadır. Midede yanma hissinin artması ile doktora başvuran anne adayları endoskopik tetkik yapılarak mide yanmasının neden kaynaklandığı saptanmaya çalışılır. Yapılan endoskopik tetkikler sonucunda gebelik yaşayan anne adaylarının büyük bir bölümünde yemek borusu iltihabı tanısı konulmaktadır. Gebelikte sıkça karşılaşılan yemek borusu iltihabı özellikle geceleri  kendini belli etmektedir ve midede belirgin bir yanmaya sebep olmaktadır. Gebelikte mide yanmasın çare olarak anne adayının yaşam ve beslenme tarzının değişmesi fayda sağlayacaktır. Anne adayının eğilme veya karın bölgesini daha fazla sıkıştıracak hareketlerden kaçınması gerekmekte ve uygun pozisyonlarda oturması, hareket etmesi gerekmektedir. Öne doğru fazlaca eğilerek oturmak anne adayındaki, mide yanmasını tetikleyen hareketler arasındadır. Mide yanmasına sebep olan midedeki asit sıvısının uzanır pozisyondayken yemek borusuna doğru çıkması sebep olmaktadır. Bu durumdan ötürü anne adayları yatış pozisyonlarını da iyi ayarlamalıdır. Gebelik döneminde mide yanması şikayeti yaşayan anne adaylarının doğum sonrasında mide yanması problemi son bulmaktadır.

Gebelikte mide yanmasını önleyecek unsurlar:
 • Çiğ sebzeler mide yanmasını arttırmaktadır. Bunun için dozunda tüketmek ve çok fazlaya kaçmamak gereklidir.
 • Yemek öğünlerinde çok fazla doymadan azar azar yemeyi tercih etmelisiniz. Sık öğünlerle azar azar yemek yemek midenizi rahatlatacaktır.
 • Yemeklerde gebelik dönemlerinde mide yanması yaşanmaması için baharat fazla kullanmamak gereklidir.
 • Yağlı ve ağır yemek öğünlerinden kaçınmalısınız.
 • Salam sucuk gibi tam pişmeyen ve bol baharat içeren et ürünlerinden kaçınmalısınız.
 • Gebelik döneminde kilo kontrolü sağlanmalıdır. Fazla kilo alımından açınılmalıdır.
 • Karın bölgesini sıkan kıyafetler tercih edilmemelidir. Bunun yerine daha bol ve rahat bir giyim tercih edilmelidir.
 • Yemek öğünlerinde yavaş yenmeli ve lokmalar çok çiğnenmelidir.
 • Kafein içeren içecekleri fazla tüketmemelisiniz.
 • Çikolata tüketirken aşırıya gidilmemeli dikkatli ve dozunda tüketilmelidir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Bu ürünler gebelikte kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Portakal, greyfurt, domates, salça, gazlı içecekler gebelikte mide yanmasını arttıran unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Akşam geç saatlerde yemek yenmemelidir.
 • Yatağa yatmadan yarım saat önce 1 bardak ılık su içilmelidir.
 • Yastığınızı belden destekleyip giderek yüksekliği artıran yastık şeklinde hazırlayın.yüksek yastıkta yatmak gebelikte mide yanması şikayetlerini azaltacaktır.
]]>
Mide Yanması Gebelik Belirtisi Mi https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-gebelik-belirtisi-mi.html Sun, 18 Nov 2018 14:34:01 +0000 Mide yanması gebelik belirtisi mi, her mide yanması tabi ki de gebelik belirtisi değildir. Mide yanması gebelik belirtisi mi sorusuna cevap verirken gebeliğin diğer belirtileri de var mı diye kontrol etmekte fayda vardır. Mide ya Mide yanması gebelik belirtisi mi, her mide yanması tabi ki de gebelik belirtisi değildir. Mide yanması gebelik belirtisi mi sorusuna cevap verirken gebeliğin diğer belirtileri de var mı diye kontrol etmekte fayda vardır. Mide yanması gebelik belirtisidir deyip geçmeyin bir çok hastalığın belirtisi de mide yanması ile başlayabilmektedir. Şimdi gelelim asıl sorumuza mide yanması gebelik belirtisi midir sadece. 

Peki nedir mide yanması dediğimiz şey, neden olur 

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma hissi, acı su ve ekşime hissidir. Aslında bu olay bilindiği gibi midenin yanması değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanması olayıdır. Toplumumuzun yaklaşık yüzde kırk gibi ciddi bir bölümünde mide yanması şikayeti görülmektedir. Mide yanması şikayeti kişiden kişiye değişir, bazı insanlar bu şikayeti her gün bir kaç kez yaşarken bazıları bu durumu ayda 1-2 kez yaşayabilirler. Mide yanması şikayetini tetikleyen yada oluş sayısını arttıran bazı gıdalar vardır. Midenin ne kadar dolu olduğu da mide yanması ile bağlantılı durumlardan dır. Mide yanması oluşumunu arttıran gıdalar, genelde yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşemesine yol açan gıdalardır. Bu gıdaların başında; domates, soğan, sarımsak, kızartmalar, baharatlı yiyecekler, cipsler, çikolatalar ve nane gibi gıdalar gelmektedir. Mide asidinin yemek borusuna kaçması buradaki mukoza tabakasının tahribatına sebep olup, sonuç olarak da bir yara oluşmasına ve daralmasına yol açmaktadır. Buradaki mukozanın zarar görüp değişmesi kanser gibi daha ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Mide yanması gebelik belirtisi mi

Gebelikte mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı bu üç şikayet genelde aynı anda seyredebilmektedir.  Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtisi mide bulantısı ve kusmadır. Özellikle sabah bulantıları olarak bilinmesine rağmen günün herhangi bir saatinde de bu bulantılarla karşılaşmak olasıdır. Bununla birlikte kokulara karşı aşırı hassasiyet de bulantıların oluşumunu tetikler.  Bu soruna neden olan rahmin şişmeye başlaması ve mideye baskı yapmasıdır. Bununla birlikte vücudumuzda artan hormon seviyeleri de hazım (sindirim) olayını yavaşlatabilmektedir. Bu aşamada yapılabilecek en doğru şey doktor kontrolü altında alınacak vitaminlerdir. Ayrıca alınacak bu vitaminler bebeğin gelişimi için de faydalıdırlar. Yine alınan gıdalar sık fakat az miktarlarda olmalıdır. Gebelerin en çok şikayet ettiği durumların başında gelen mide yanması, mide asidinin mideden yemek borusuna kaçması ve burayı tahriş etmesi sonucu meydana gelir. Özellikle gebeliğin son aylarında büyüyen rahmin mideye baskı yapması bu şikayetlerin artmasındaki en önemli nedendir. Bu şikayetleri azaltmak için ise yine sık sık fakat az az yemeliyiz. Baharatlı, yağlı, kızartılmış, asit oranı yüksek gıdalardan uzak durmalıyız. Yemek sonrasında hemen yatmayıp en az bir saat sonra uzanmak yada yatmak da yanma hissini hafifletebilmektedir. Ve yatar durumdayken başınız ile göğüs kafesiniz mide seviyesinden yukarıda olmalıdır.
]]>
Boğaz Ve Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/bogaz-ve-mide-yanmasi.html Mon, 19 Nov 2018 03:22:47 +0000 Boğaz Ve Mide Yanması,  mide yanmasının temel sebebi midede bulunan aşırı derecedeki asitten kaynaklanır. Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu boğazda yanma hissi ve midede ekşime olur. Mide asidi sindirimi z Boğaz Ve Mide Yanması,  mide yanmasının temel sebebi midede bulunan aşırı derecedeki asitten kaynaklanır. Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu boğazda yanma hissi ve midede ekşime olur. Mide asidi sindirimi zor olan gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır. Birçok kişide görülen bir sorundur. Yapılan araştırmalar sonucunda toplumdaki kişilerin yaklaşık olarak %30-40 oranında boğaz ve mide yanması sorunu yaşadığı bulunmuştur. Sıklıkla yetişkinlerde görülse de çocukların da karşılaştığı bir durumdur. Boğaz ve mide yanması bazı kişilerde birbirini etkileyerek aynı anda oluşur. Bazı kişilerde ise bu durum önce mide yanması ve sonra boğaz yanması olarak ortaya çıkar. Ayrıca bu yanmaya neden olan durumlar tamamen birbirinden farklı da olabilir. Mide yanması probleminde aslında mide yanma gerçekleşmez. Midenin üst kapakçığında yanma görülür. Bu da kişide mide yanması gibi anlaşılabilir. Yemek borusunda gerçekleşen yanma da boğaz yanması olarak anlaşılır. Boğaz ve mide yanması hastalığında enfeksiyonlar önemli rol oynar. Bakteriler ve enfeksiyonlar insanların sindirim sistemlerinde oldukça etkilidir. Gerek hijyen eksikliği gerekse de tüketilen yiyeceklerin temiz olmaması bu durumun ortaya çıkmasına neden olur. Boğaz ve mide yanması denilince akla ilk gelen mide reflüsü problemleridir. Bu durum mide üst kapağının tam olarak kapanmamasından kaynaklı olarak meydana gelir. İlaç kullanımına gerek kalmadan bitkisel kürler ile yanma hissinin üstesinden gelinir. Ayrıca yemek borusu iltihabı olarak bilinen özofajit isimli hastalık nedeniyle de çoğu kişide mide yanmasına neden olabilir. Alerjik problemler boğaz ve mide yanmasına neden olan bir diğer durumdur. Özellikle kişinin alerjisi olduğu besinleri tüketmesi o yiyeceklerin midede farklı reaksiyonların görülmesine neden olur. Alerjik nedenler sonucu oluşan bu yanma mutlaka doktor müdahalesi gerektirir. 

Boğaz Ve Mide Yanması Tedavisi

Mideyi rahatlatmak ve boğazı yumuşatmak için öncelikli olarak bitkisel kürler yada bitkisel çaylar hazırlanabilir. Mide ve boğaz için kullanılan bitki çayları midede toplanan gazları ve asidi dağıtma özelliğine sahiptir. Özellikle süzme bal boğaz yanması sorunu olan kişiler için birebirdir. Her bitki çayına 1-2 çay kaşığı bal eklemek ve birkaç damla limon sıkmak oldukça faydalıdır. 

Ayrıca nane kullanılarak hazırlanan çaylar nanenin ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi ile var olan yanma hissini azaltır. Nane çayı ılık olarak tüketilmelidir. 1 su bardağı suda 1 tutam nane ve yarım limon kaynatılır. Daha sonra süzülerek tüketilir. Tarçın çayı yada ballı tarçınlı su da aynı şekilde yanma hissine birebirdir. Bunun için 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı tarçın katılır ve üzerine birkaç damla limon sıkılır. Demlendikten sonra ılık olarak tüketilir. Ballı tarçınlı ılık su için ise 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edilerek iyice karıştırılır. Tarçın ve bal suda eridikten sonra ılık bir şekilde tüketilir. 

Bunların hiç birisi hazırlanamıyorsa ılık süt içilebilir. Ilık süt hem mide yanmasını alır hemde boğazları yumuşatır. Ayrıca fesleğen, maydanoz, rezene ister çiğ olarak ister çay şeklinde de tüketilebilir. Özellikle maydanoz sapı ile birlikte yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir. ayrıca meyve olarak da elma, armut, muz, erik, kuru incir, kuru kayısı tüketilmelidir. Tüm bunların yanında yeme alışkanlıkları da düzenlenmelidir.  Baharatlı ve aşırı yağlı yiyeceklerden, asitli, alkollü ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Çeşitli yöntemlerle boğaz ve mide yanmasından kısa bir süre için kurtulmak mümkündür. Ancak tüm bunlar geçicidir. Kalıcı çözüm için sağlık merkezine giderek doktor eşliğinde tedavi olmak daha doğru olacaktır.
]]>
Şiddetli Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/siddetli-mide-yanmasi.html Mon, 19 Nov 2018 09:14:03 +0000 Şiddetli Mide Yanması, Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçarak yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissidir. Bazı insanlar her gün bazı insanlar çok az bu sorunu yaşarlar. Bu tamamen kişiye Şiddetli Mide Yanması, Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçarak yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissidir. Bazı insanlar her gün bazı insanlar çok az bu sorunu yaşarlar. Bu tamamen kişiye bağlıdır. Yanma şikayeti, tüketilen gıdaların türü ve midenin ne kadar dolu olduğuna bağlıdır. Mide yanmasını artıran gıdalar genelde yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasların gevşekliğine neden olan gıdalardır. Domates, soğan, baharatlı veya acı yiyecekler, kızartmalar ve çikolata mide yanmasına sebep olan bazı gıdalardır. Mide yanmasının dolaylı yoldan etkileri olan yemek borusunda yara açılması, bu bölgede bir yara dokusu oluşarak yemek borusunu daraltması kansere kadar giden daha ciddi bir rahatsızlığa yol açmaktadır. Mide yanmasının anlık veya uzun süreli tedavisinde kullanılan bir çok ilaç vardır. Süt yada asitli olmayan içecekler anlık bir rahatlama yapabilir. Yada emme pastilleri etkisini anında göstererek yardımcı olabilir. Antiasit gibi ilaçların sürekli kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Vücuttaki asit alkolü dengesini azda olsa bozabilir ama bu tarz yan etkiler çok sık görülmez. Antiasitlerin etkisi sadece bir kaç sürebilecek kadar kısa bir süredir. Bu nedenle özellikle uyku zamanında herhangi bir koruma sağlamaz. Uyku esnasında reflü sıkıntısı daha fazla arttığı için bu sürede yemek borusu tam anlamıyla korumasız kalmaktadır. Buda yemek borusunda ciddi hasarlara yol açar. Reflüyü artıran şikayetler, kanın içindeki basıncın artmasından kaynaklanır. Kilo problemi ve dar giyecekler giymek reflü şikayetlerini ciddi anlamda artırmaktadır. Kilo vermek reflü şikayetlerini yüksek bir oranda azaltmakta kişiyi olabildiğince rahatlatmaktadır. Dar giyecekler ve özellikle dar kemer kullanmaktan kaçınmalı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir. 

Şiddetli Mide Yanması Olanlar için Öneriler:
 • Yemek öğünlerini fazlalaştırın. Çok yemek yerine çok öğün az yemek yiyiniz.
 • Yemeği yavaş yiyin ve lokmalarınızı normalden daha fazla çiğneyin. Sindirimin ağızda başladığını unutmayın.
 • Özellikle akşam yemeklerinden az yemek yiyerek gece yatağa tam dolu bir mide ile gitmenin önüne geçin. 
 • Sigarayı bırakınız. Nikotin mide içeriği içeren engeller arasında açılış kontrolünü zayıflatabilir.
 • Eger kilolu iseniz fazla kilolarınızdan kurtulun. Kilo vermek mide yanmasını büyük ölçüde olumlu etkilemektedir.
 • Dar olan elbiselerden kaçının. Dar giyecekler mideyi sıkarak rahatsız etmektedir.
 • Sakız çiğnemeye özen gösterin. Sakızın içinde olan bileşimler kısa vadede olsa mide ekşimesine yardımcı olur.
 • Yemekten sonra mideyi sulandırmak için ılık su veya bitki çayları içmek mide asidini dışarı çıkarmada yardımcı olacaktır.
 • Aşırı derecede sıcak veya soğuk içeceklerden uzak durmalıyız.
 • Akşam öğününden sonra ilerleyen saatlerde aparatif gıdalar yemekten kaçının. Yoksa bu midenin gece boyu çalışmasına ve daha sonra yorulmasına neden olur. Son yediğiniz gıda ile yatma saatiniz arasında minimum  saat olmalıdır.
 • Yemek yedikten sonra uzanarak televizyon seyretmeyin. Yatma esnasında mide sıvısı nefes borunuza gelebilir ve orada bir yanma hissi verebilir.
 • Şekerleme tüketileceği zaman şekerlerin naneli olanlarını tercih edin.
 • Et suyu ile yapılmış çorbaları tercih etmeyin. Çorba içeceğiniz zaman ılık olmasına özen gösterin.
]]>
Mide Yanmasına Bitkisel Çözüm https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasina-bitkisel-cozum.html Tue, 20 Nov 2018 08:45:15 +0000 Mide yanmasına bitkisel çözüm, mide yanması toplumda oldukça yaygın görülen problemler arasındadır. Gerek sindirimden kaynaklanan bir sorundan, sindirim sistemini etkileyen hastalıklardan, gerekse hamilelik gibi doğal bir durumun Mide yanmasına bitkisel çözüm, mide yanması toplumda oldukça yaygın görülen problemler arasındadır. Gerek sindirimden kaynaklanan bir sorundan, sindirim sistemini etkileyen hastalıklardan, gerekse hamilelik gibi doğal bir durumun sonucunda mide yanması şikayeti yaşanabilir. Alkol, sigara alışkanlığı, fazla kilolarınız, stres bile buna neden olabilir. Bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Mide yanmasını geçirecek ilaçları kurtarıcı olarak görebiliriz. Ancak ilaçların kimyasal içeriği bir yandan mide yanmasına iyi gelirken, bir yandan da karaciğer, böbrek gibi organlarımıza da zarar verebilir. Bu nedenle mide yanmasına bitkisel çözüm önerilerinden de faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bunları doktorunuza danışarak kullanmanızda yarar vardır.

Mide yanmasına bitkisel çözüm önerileri

Rezene: Gün içinde bir bardak suda kaynatacağınız bir yemek kaşığı rezene çayı sayesinde mide yanmasından kurtulabilirsiniz. Bunu mide yanması sorunu olduğu zamanlarda düzenli olarak içebilirsiniz.

Sarı hardal: Mide yanması sırasında yarım bardak suyun içinde karıştırdığınız bir yemek kaşığı sarı hardalla şifa bulabilirsiniz. Midenizin bir anda rahatladığını görebilirsiniz.

Tarçın: Mide yanmasına bitkisel çözüm arayanlar her evde bulunan tarçından faydalanabilir. 1 bardak kaynamış suyun içinde erittiğiniz 1 tatlı kaşığı toz tarçını yanma sırasında içebilirsiniz. Özellikle midedeki iltihaplanma nedeniyle oluşan yanma sorunlarında mükemmel bir bitkisel çözüm önerisidir.

Zerdeçal: Mide yanmasına engel olmak için yemek öncesinde taze ya da toz zerdeçal tüketmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle yemek sonrasında sindirim sorunlarından kaynaklanan mide yanması için iyi bir çözüm olacaktır.

Kaygan karaağaç: Bu bitkisel çözüm önerisi geçmişten beri mide yanması için önerilir. Kaynatılmış bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı toz halinde kaygan karaağaç atın. Mide yanması çektiğinizde bu karışımdan kaşıkla tüketebilirsiniz.

Adaçayı: Hemen her evde bulunan adaçayı mide yanması bitkisel çözüm önerileri arasındadır. Bunu kaynatmadan sıcak suyun içinde demleyerek çay olarak içebilirsiniz. İçine arzu ederseniz biraz bal atarak tatlandırabilirsiniz. Şeker yerine bal tercih ettiğinizde, balın mideye olumlu etkisinden de faydalanmış olursunuz. Adaçayı ılık olarak içilirse daha faydalı olur.

Sebze suları: Özellikle çiğ patates, kereviz, lahana gibi sebzelerin suyunu içmeniz, mide asidinin etkisini azaltarak mide yanması sorununuza çare olabilir.

Meyan kökü: Bu bitki hakkında yapılan bilimsel araştırmalar mide yanmasına iyi geldiğini göstermiştir. Bitkiden faydalanmak isteyenler mide yanması çektiklerinde bir parça meyan kökünü ağızlarında çiğneyebilir.

Nane yağı: Eğer nane alerjiniz bulunmuyorsa, mide yanmasına ve diğer mide sorunlarına karşı nane yağı güzel bir seçenek olacaktır. Bir bardak suyun içine 2 damla kadar nane yağı koyarak içtiğinizde rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Sarımsak: Mide yanması bitkisel çözüm önerileri içinde sarımsak ta var. Bunu isterseniz ağzınızda çiğneyebilir, isterseniz biraz elma sirkesinin içinde bekleterek, birazda su karıştırıp içebilirsiniz.

Mide yanmasına bitkisel çözüm önerileri bu şekilde çoğaltılabilir. Doğadan gelen sağlıktan faydalanmak isterseniz bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bunun yanında beslenmenize dikkat ederek te midenizi rahatlatabilirsiniz. Bunun için elma yiyebilir, biraz ayran ya da süt içebilir, muz yiyebilirsiniz. Hatta sakız çiğnemek bile mide yanmasını hafifletecektir.
]]>
Bebeklerde Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/bebeklerde-mide-yanmasi.html Wed, 21 Nov 2018 01:26:13 +0000 Bebeklerde Mide Yanması, Mide yanması sorunu hemen hemen hepimizin başına gelmiş olan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Ancak bu sorunun yaşanması bebeklerde görülmesi halinde daha dikkatli olunması gerekir. Bebekle Bebeklerde Mide Yanması, Mide yanması sorunu hemen hemen hepimizin başına gelmiş olan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Ancak bu sorunun yaşanması bebeklerde görülmesi halinde daha dikkatli olunması gerekir. Bebeklerde mide yanması konusu oldukça hassas bir durum olup kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Zira bebeklerde oluşabilecek mide yanması ya da diğer mide sorunları yetişkinlerde oluşabilecek mide yanması sorunlarına göre daha tehlikeli olabilir. Bu sebepten ötürü ebeveynlere çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bebeklerinden meydana gelen mide yanması durumunu tespit ve teşhis etmeleri gerekir. Zira bebeklerin bu durumu söylemeleri söz konusu değildir. Ancak bebeğin tavırlarından ve bebekte meydana gelen olumsuz belirtilerinden yola çıkarak bu sorunu tespit etmek mümkündür. Bu belirtilerden kastımız ise mide yanmasının oluşması ile birlikte gözlemlenen ateş yükselmeleri, uykusuzluk problemi ve sürekli kusmaların yaşanmasıdır.

Bebeklerde yaşanan mide yanması durumu bebeğin sürekli olarak kusmaya den olacağından daha dikkatli olunması oldukça önemli bir husustur. Bebeğiniz sürekli olarak kustuğuna şahit oluyorsanız eğer dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durum bebeklerde mide yanması sorununa neden olmaktadır. Bu duruma sebep olan en temel konu ise bebeğinizin beslenmesine dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bebeğinize vermiş olduğunuz mamalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğinizin sindirim sistemi sorunları yaşaması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra anne sütünden kesilmiş olan bebeklerinize dışardan vermiş olduğunuz sütlere de dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde bebeklerde mide yanması sorunu ile karşılaşılması söz konusu olmaktadır. Mide yanması konusuna karşı daha temkinli davranmak ve bu soruna erken çözüm aramak oldukça önemli bir husustur.

Bebeklerde mide yanması konusunu işleyeceğimiz bu makalemizde sizlere bu sorun hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bebeklerde yaşana bu sorunun nedenleri, belirtileri ve erken tanının önemi ile ilgili olarak açıklayacağımız hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde mide yanması rahatsızlığına karşı ebeveynlerin neler yapması gerektiğini de detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bebeklerde Mide Yanması Sorunun Sebepleri, Belirtileri

Bebeklerde mide yanması konusu oldukça önemli bir husustur. Bu rahatsızlığın en temel nedeni ise bebeğinizin kullanmış olduğu mamalardan ya da başka bir rahatsızlığından ötürü almış olduğu ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Bu durum bebeğinize zor anlar yaşatıp sürekli olarak kusmana neden olmaktadır. Özellikle bebeğinize vermiş olduğunuz mamaların kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin sindirim sisteminde oluşabilecek herhangi bir soruna karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Bebelerde meydana gelebilecek olan mide yanması sorununun birçok belirtisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu belirtiler arasında aşırı ateş yükselmeleri, sürekli ağlama hali, uykusuzluk sorunu yaşaması, altını sürekli olarak pisletmesi ve hareketsizlik gibi durumları belirtebiliriz. Bu belirtilere karşı daha dikkatli olmak ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilecek sorunlara karşı önlem almak gerekmektedir. Aksi takdirde bu sorunun kendisini sürekli olarak yinelemesi söz konusu olabilir.

Bebeklerde Mide Yanmasına Karşı Yapılacaklar

Bebeklerde mide yanması sorunu makalemizin başında da belirttiğimiz üzere bebeğin bu sorunu belirtmesi oldukça zordur. Bu sebepten ötürü ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Bebeğinizde yaşanan belirtilerden yola çıkarak bu sorunun tespit edilmesi ve erken önlem alınması gerekmektedir. Bunun içinde yapılması gereken ilk şey uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Aksi takdirde bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz.

]]>
Mide Yanması İshal https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-ishal.html Wed, 21 Nov 2018 06:52:54 +0000 Mide Yanması İshal, Mide yanması rahatsızlığı sindirim sisteminin en önemli yapılarından birisi olan midenin almış olduğu yiyeceklerden kaynaklanan hastalık olup dikkat edilmesi gerekir. Zira mide yanmasının yaşanmasın Mide Yanması İshal, Mide yanması rahatsızlığı sindirim sisteminin en önemli yapılarından birisi olan midenin almış olduğu yiyeceklerden kaynaklanan hastalık olup dikkat edilmesi gerekir. Zira mide yanmasının yaşanmasının yanı sıra birçok belirtiyi ve sorunu da beraberinde getirmektedir. Bunların başında da mide yanması ishal sorunu gelmektedir. Aynı zamanda mide yanmasının yanı sıra baş ağrısı, ateş yükselmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi daha sayabileceğimiz birçok belirti ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. Bu sebepten ötürü mide yanması ishal konusu hakkında hassas davranmak gerekmektedir. Mide yanması durum hafife alınmaması gereken bir rahatsızlık olup kişinin hayatını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Hastaların daha dikkatli olmaları ve başına gelebilecek olumsuz durumlara karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Mide yanması ishal yaşanması ile birlikte mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Mide yanması ishalli hal beraberinde kişinin hayatını etkileyip yaşanmaz hale getirebilir. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle de kişinin tüketmiş olduğu yiyeceklere dikkat etmemesi mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması durumu kişinin midesinde uzun süreli olarak acı vermeye ve midesinde bir takım ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde hastanın başının dönmesine ve ateşinin çıkmasına neden olur. Aynı zamanda da halsizlik, yorgunluk ve ishalli halin yaşanması söz konusudur. Bununla beraber kişi mide yanması ishal yaşaması halinde sürekli olarak kusacakmış gibi bir hisse kapılır. Bu durum beraberinde mide yanması ishal sorununun yaşanmasına yol açmaktadır. Bu bahsetmiş olduğumuz rahatsızlığa karşı önlem alınmaması halinde sorun daha büyüyebilir.

Mide Yanması İshal Nedenleri

Mide yanması ishal durumuna sebep olan en temel durum kişinin yediklerine dikkat etmemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de son kullanma tarihi geçmiş ve bayatlamış yiyeceklerin tüketilmesi bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Mide yanması sorunun kişinin beslenmesine dikkat etmemesi sebebi ile meydana geldiği için beraberinde kusma ve ishal bir durumun yaşanması söz konusu olmaktadır. Mide yanması konusunda ortaya çıkan en temel sebebin genel itibari ile tüketilen besinlere dikkat edilmemesinden ötürü oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durumun yanı sıra kişinin kullanmış olduğu ilaçların yan etkilerinden kaynaklı olarak da mide yanması ishal durumun oluşması da söz konusu olabilmektedir.

Mide Yanması İshal Bilinen Belirtileri

 • Ateş yükselmesi ve baş ağrısı yaşanması
 • Kabızlık ya da ishal durumunun yaşanması
 • Baş dönmesinin yaşanması
 • Halsizlik, yorgunluk ve bezginlik gibi durumların hissedilmesi
 • Psikolojik sorunların kişinin fiziksel sağlığını da etkilemesi

Mide Yanması İshal Karşı Alınacak Önlemler

Mide yanması ishal sorununa karşı yapılması gereken ilk şey kişinin hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışması olacaktır. Bunun yanı sıra doktorunun önermiş olduğu ilaçları da zamanda almak önemli bir husustur. Bunun yanı sıra tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bu önlemleri almanız halinde mide yanması halsizlik sorunundan kurtulmanız mümkündür.

]]>
31 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/31-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Thu, 22 Nov 2018 04:44:42 +0000 31 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, hissinin önüne geçebilmek için yapılması gereken şey ilk önce diyette birtakım farklılıklar ile bazı alışkanlıkların düzeltilmesidir. Eğer dikkatli bir şekilde takip edilir ise al 31 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, hissinin önüne geçebilmek için yapılması gereken şey ilk önce diyette birtakım farklılıklar ile bazı alışkanlıkların düzeltilmesidir. Eğer dikkatli bir şekilde takip edilir ise alınan bazı gıdaların mide yanmasını daha da arttırdığı fark edilmektedir. Örneğin baharatlı yiyecekler, kahve, asitli içecekler, çikolata, asitli olan gıdalar (hardal, limon ve sirke gibi), kızartmalar, yağlı gıdalar, işlenmiş etler (sucuk ve sosis gibi) yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. 31 haftalık gebelik döneminde iken tek oturuşta tıka basa yemek yenmemeli, öğünler daha küçük porsiyonlar şeklinde gün içine yerleştirilerek tüketilmeli ve öğün miktarının arttırılması gerekir. Yemek yerken yemekle beraber fazla su içilmemelidir. Eğer buna dikkat ederseniz mide yanması ve mide şişkinliğinin önüne geçmiş olursunuz. 

31 haftalık gebelik döneminde vücudun gün içinde tam 8-10 bardak suya ihtiyacı vardır. Öğün aralarında bu ihtiyaç kesinlikle karşılanmalıdır. Midede yanma olmaması için yemeklerden sonra mutlaka sakız çiğnenmesi gerekir. Çünkü sakız tükürük bezlerini çalıştırır ve oluşan tükürük sayesinde de yemek borusuna gitmiş olan asidi nötralize etmeye yardımcı olur. 31 haftalık gebelik döneminde iken yatmadan hemen önce kesinlikle yemek yenmemeli ve yemek yedikten sonra da en az 2-3 saat geçmeden uzanılması oldukça önemlidir. Antiasitler mide yanmasının tedavisinde oldukça önemlidir. 31 haftalık gebelik döneminde antiasitler gönül rahatlığı ile alınabilir size ve bebeğinize hiçbir zararı yoktur. Ayrıca gebelik döneminde iken alınan günlük bin ve bin üç yüz miligram elementler kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. 

31 haftalık gebelikte mide yanması için kullanılan antiasitler kalsiyum içerdiğinden dolayı bu ihtiyaca destek çıkmaktadır. 31 haftalık gebelikte mide yanması için alınan antiasit kullanımında dikkat edilmesi gereken şey ise gebelikte yine oldukça sık alınan demir ilaçları ve aynı zamanda da alınmamasıdır. 31 haftalık gebelikte mide yanmasının engellemek için alınan her iki ilacında net bir şekilde faydalarının ortaya çıkması için en az iki saat geçtikten sonra alınması daha iyi sonuçlar verir.
]]>
Mide Yanması Hamilelik https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-hamilelik.html Fri, 23 Nov 2018 04:24:40 +0000 Mide Yanması Hamilelik, Mide, oldukça çok miktarda asit salgılamaktadır. Bunun için de asidin zararlı etkilerine karşın kendini koruyacak birçok koruma mekanizması bulunmaktadır. Midenin hareketleri ve içindeki basıncının Mide Yanması Hamilelik, Mide, oldukça çok miktarda asit salgılamaktadır. Bunun için de asidin zararlı etkilerine karşın kendini koruyacak birçok koruma mekanizması bulunmaktadır. Midenin hareketleri ve içindeki basıncının artıyor olması mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi engellemekte olan, yemek borusunun mideye giriş seviyesinde kısaca KÖS adı verilen (Kardia Özofajial Sfinkter = Yemek borusu alt ucundaki büzük) bir bölüm bulunur. Sfinkterin yeterli çalışmayışı midenin asitli materyalinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olur. Bunun sonucunda da mide yanması ve mide ekşimesi meydana gelmektedir. Yemek borusunun içini örtmekte olan iç tabakasının aside karşı kendini koruyabilecek bir yapısı bulunmamaktadır. Sonuçta da fışkıran asidin miktarı ve yemek borusu ile temasta kalmak süresi gibi bazı faktörlerin etkisi ile yemek borusu iç yüzeyinin yanması sonucunda az kızarıklıktan derin ve kanayan ülserlere kadar değişik hasarlar görülebilmektedir. Normal şartlarda gece yatarken ve yemekten sonra daha fazla olmak üzere günde 10-15 defa gözlenebilen normal bir durumdur. Gastro Özofajial Reflü Sendromu kısaca GÖRS mide asidinin yemek borusuna doğru gitmesi yani fışkırması sonucu meydana gelen çeşitli durumları ifade etmekte kullanılmaktadır. Genelliklede mide üzerinde yada göğsün ortasındaki kemiğin altında yanma şeklinde hissedilmektedir. Bu durum çeneye ve boğaza yayılabilir. Bazı kişilerde acı, ekşi, asit tat alırlar. Hasta olanların bu yanma belirtileri iki saat kadar sürebilmektedir. Genelde yemek yedikçe artmaktadır. 

Mide Yanması Hamilelik, Hamilelik döneminde mide yanması, çok sık rastlanabilen, karakteristik bir gebelik zamanı rahatsızlığıdır. Hamileliğin ilk aylarında midede ve mideden boğaza doğru rahatsız edici bir yanma, ekşime ve boğazda bazen acımsı bir tat hissi oluşabilmektedir. Lakin tüm hamilelik süresince de devam edebilir. Özellikle de son iki ay şiddetli olabilir, bunun sebebi ise; Rahim büyümekte, mide ve sindirim sistemine bası yapmaktadır. Böylece de sistemin yavaş çalışmasına ve mide boşalmasını geciktirir. Mide yanmasının bir nedeni de anne bedeninde meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Ağırlık olarak reflü şeklinde görülebilmektedir. Yani mide de yanma hissi boğaza doğru daha fazla hissedilebilir. Hamilelikte olan hormonal değişikliklerin mide kapakçığı denilen "LES" etkilemesi, genişlemesi yada zarar görmesi ile olur. Eğer hamileyseniz ve devamlı midenizde yanma ve ekşime oluyorsa doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim. 
]]>
32 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/32-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Fri, 23 Nov 2018 18:33:04 +0000 32 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, 32 Haftalık olan bebek artık gelişimini yavaş yavaş tamamlamış ve doğuma yaklaşmak üzere hızla gelişmeye başlamaktadır. Boyunun uzaması ve kilo alması nedeni ile rahimde daha çok yer alma 32 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, 32 Haftalık olan bebek artık gelişimini yavaş yavaş tamamlamış ve doğuma yaklaşmak üzere hızla gelişmeye başlamaktadır. Boyunun uzaması ve kilo alması nedeni ile rahimde daha çok yer almaya başladığından mideye doğru çıkmaktadır. Bu da midenin yemek borusuna çok yaklaşmasına ve midenin sıkışmasına neden olmaktadır. Böylelikle mide yağ asitleri mideden yemek borusuna kadar yükselir. Bu da gebe olan kadının mide bulantılarına ve mide yanmalarına neden olur. Mide yanmalarına sebebiyet veren bir diğer neden ise bebeğin 32. haftada uzayan saçlarıdır. Bebeğin uzayan saçları mide içerisinde hareketlendikçe yağ asitleri oluşur ve midede kaynama yapmasına neden olur. Halk arasında bu duruma daha çoğunlukla mide yanmaları denir. 

Bebeğin gelişimi ile meydana gelen mide bulantıları ve mide yanması gebeliğin 32. haftasından gebeliğin sonuna kadar hızlı bir artış gösterir. Bunun nedeni bebeğin hızla büyüyerek diğer organları sıkıştırmasıdır. 32. haftaya gelen anne adayının ne kadar güvenilir olsa da bu haftadan sonra ilaç alması çok doğru değildir. Ancak çok şiddetli durumlarda doktor tavsiyesi ve gözetimi ile güvenilir antiasit içeren ilaçlar kullanabilir. Kullanılan her yiyecek ve içecek doğrudan bebeğinizi etkilediği için, bir çok zararlı gıdalardan uzak durmanız gerekir. Midenin yemek borusuna çok yakın olması sebebi ile bu haftadan sonra özellikle paketlenmiş gıdalardan, işlenmiş hazır etlerden (sosis, salam, pastırma, sucuk gibi) gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu gıdalar midede bakteriye sebebiyet verirken diğer bir yandan midede asit birikimi yaparak mide de yanmalara sebep olur. Ayrıca bu dönemde çay, kahve, asitli içecekler ve hazır meyve suları mide de yağ asitlerinin çoğalmasına neden olacağından mide yanmalarına sebep olurlar. 

32 Haftalık Gebelikte Mide Yanması Nedenleri

Bu dönemde mide yanmalarını en aza indirebilmek için, yemeklere azar azar yeyip sık sık tüketmek faydalı olacaktır. Bebeğin mideye yaptığı baskıdan dolayı midenin şişmesine neden olacak her türlü gıdadan uzak durulmalıdır. Yemeklerden bir saat sonra sakız çiğneyerek çene egzersizi yapmak mide şişkinliğini önleyecektir. Bu da mideyi rahatlatacağından mide de oluşan yağ asitlerinin dağılmasına sebep olacaktır. Ayrıca yemek yerken sıvı tüketmeyin. Sıvı ile tüketilen yemekler mide de yanmaya sebep olurlar. Uyurken de başınızı her zaman yüksekte tutun. Gece yarısı mide yanmaları şikayeti ile uyanan hamile kadınlar özellikle 32. haftada uyku düzenine çok önem vermelidirler. Çoğu gebe olan kadın 32. haftadan sonra bebeğin verdiği baskı ile oturarak uyumaya çalışırlar. Uzandıkları anda mide yanması nedeni ile gece yarısı aniden uyanırlar. Bunun nedeni bebeğin saçlarının 32. haftadan sonra uzamaya başlamasıdır. 
]]>
36 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/36-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Sat, 24 Nov 2018 14:20:29 +0000 36 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, çok şiddetlidir. Çünkü bu dönemde anne karnındaki bebek gelişimini yavaş yavaş tamamlamış kas gelişimi ve kemikleri gelişmiştir. Bebeğin boyu ve kilosu artıkça karın içinde büyük bir 36 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, çok şiddetlidir. Çünkü bu dönemde anne karnındaki bebek gelişimini yavaş yavaş tamamlamış kas gelişimi ve kemikleri gelişmiştir. Bebeğin boyu ve kilosu artıkça karın içinde büyük bir yere sahip olarak başta mide olmak üzere diğer bütün iç organlarına baskı yapmakta ve sıkıştırmaktadır. Bu nedenle mide de yanmalar ve kaynamalar meydana gelir. Mide de kaynamaların ve yanmaların en çok olduğu bu dönemler olduğu kadar gebelik süreci sonlanana kadar mide de yanmalar ve kaynamalar devam eder. Özellikle bebek gelişimini tamamladığı için karın içinde kasları gelişmeye başladığı için bir takım hareketlerde bulunur. Her hareket ettiğinde mide de yanmalar ve mide bulantıları meydana gelir. 

36 haftalık gebelikte anne adayının bebek büyümesi ile midesi yukarı doğru çıkar. Yemek borusuna doğru sıkışan mide de kaynamalar ve mide yanmaları meydana gelir. Özellikle gece uyurken bu mide yanmaları daha çok şiddetli hissedilir. Bunun için 36. haftaya giren gebe kadın genelde oturarak uyumayı tercih eder. Mideyi yukarıda tuttukça mide yanmaları azaltılmış olur. Bunun için uyurken mutlaka başlarını yukarı kaldırarak yada başlarının altına iki yastık alarak başlarını yükseltmeleri faydalı olacaktır. Bu dönemde yemeklere karşıda aşırı hassasiyet gösterirler. Daha önceden çok sevdikleri bir yiyecek yada içecek midelerinde yanmaya sebebiyet verir. Bu nedenle beslenme tarzını düzene koymak zorundadırlar. 

36 Haftalık Gebelikte Mide Yanması Nedenleri

36 Haftalık gebelikte mide yanmalarını tetikleyen ve midede yağ asitleri oluşumuna neden olan çay, kahve ve asitli içecekler midede yanmalara ve kaynamalara neden olur. Özellikle trans yağlar ile yapılmış cipsler, baharatlar, doymamış yağ oranı yüksek paketlenmiş hazır gıdalar da mide asitlerinin oluşması ile mide yanmalarına sebep olur. Mide yanmalarının önüne geçebilmek için bu gıdalardan uzak durulmalı, sık sık ve azar azar yemek yenilmeli ve yemek yerken sıvı tüketilmemelidir.  Ayrıca 36 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi ile birlikte saçları da uzar. Bebeğin uzayan saçları bebek hareket ettikçe midede yağ asitleri oluşumuna sebep olur. Bu nedenle mide de mide yanmaları ve mide kaynamasına neden olur. Bu durumda kuru ekmek çiğnemek yada aromasız şekersiz sakız çiğnemek faydalı olacaktır. Ayrıca işlenmiş çiğ etler (sosis, sucuk, pastırma ve salam gibi) hazır gıdalar da mide asitlerinin çoğalıp mide yanmasına sebep olur.
]]>
7 Aylık Hamilelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/7-aylik-hamilelikte-mide-yanmasi.html Sun, 25 Nov 2018 10:15:24 +0000 7 Aylık Hamilelikte Mide Yanması, her gebe kadını etkileyebilir. Hamilelikte mide yanması sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Hamileliğin ilk ayları mide yanmaları yaşanırken son iki ayında daha şiddetli mide yanmaları olab 7 Aylık Hamilelikte Mide Yanması, her gebe kadını etkileyebilir. Hamilelikte mide yanması sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Hamileliğin ilk ayları mide yanmaları yaşanırken son iki ayında daha şiddetli mide yanmaları olabilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi ve mide yanması her hamilelikte görülebilir. Bazı gebeliklerde bu olay tüm hamilelik boyunca da devam edebilir. Bu durum gebelikte annenin vücudundaki hormonal değişiklikler' dendir. Mide yanması hamilelikte ağırlık olarak reflü şeklinde görülebilmektedir. Gebeliğe bağlı, hormonal değişikliklerin mide kapakçığı adı verilen "LES" etkilemesi, genişlemesi yada zarar görmesi ile olmaktadır. Sindirim sistemi ve bağırsak hareketleri bu zaman da yavaşlar, midenin sirkülasyon süresi uzar ve reflü denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Midenin içinde bulunan asitler, yiyecek kırıntıları, besinler yemek borusuna çıkarak bu durum mide yanmasını tetiklemektedir. Mide yanması, midede ve mideden boğaza doğru rahatsız edici bir yanmadır. Bu ekşimsi ve boğazda acı bir tat hissi oluşturur. Bazı hamileliklerde yağlı yemekler den ve asitli içecekler den sonra meydana gelmektedir. Yatarken mide yanmaları daha da artmaktadır ve kimi hamileler oturarak uyuduklarında rahat ettiklerini vurgulamaktadırlar. Özelikle de büyümekte olan rahim, mideye mekanik baskı yaparak mide yanma şikayetlerini arttırmaktadır. 

7 Aylık Hamilelikte mide yanması çözümü, Hamilelikte oluşan mide yanmasının önüne geçebilmek için, önce beslenmenize dikkat etmelisiniz. Mide yanması durumları size çok rahatsızlık veriyorsa Doktorunuz bunun için size hamilelikle rahatça tüketebileceğiniz gıdalardan bir diyet listesi hazırlayabilir. Sizde bu listeye uyarak mide yanması, ekşimesi ve rahatsız edici mideden acı su gelmelerinden kurtulabilirsiniz ve rahat bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Bazı dikkat etmeniz gereken gıdalar da; kahve, çikolata, asitli gıdalar, asitli içecekler, (limon, sirke, hardal vs. gibi) İşlem görmüş etler (sosis, salam, sucuk) baharatlı yiyecekler ve kızarmış yağlı yiyecekler den de uzak durulmalıdır. Ama çok canınız istedi ise, her şeyin az tüketilmesi daha iyi olacaktır. Tıka basa yenilmemelidir. Öğün sayınız 3 ise 5-6 yapılmalı ama küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir. Hamileliğin ihtiyaçlarından en önemlisi sudur. Yemek esnasında ve sonrasında bol su tüketilmelidir. Bu önerilere uymanızı tavsiye ederim. 
]]>
Mide Yanması Süt https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-sut.html Sun, 25 Nov 2018 16:57:39 +0000 Mide Yanması Süt ilişkisi uzun yıllar boyunca yanlış bilinegelmiştir. 1980’lere kadar doktorlar ülser hastalarına süt içmelerini tavsiye etmiştir. ütün mide asidini yatıştırarak mide ağrısını geçirdiğine inanılır. Mide Yanması Süt ilişkisi uzun yıllar boyunca yanlış bilinegelmiştir. 1980’lere kadar doktorlar ülser hastalarına süt içmelerini tavsiye etmiştir. ütün mide asidini yatıştırarak mide ağrısını geçirdiğine inanılır. Oysa sütte de az miktarda asit bulunur, buna rağmen sütün mide asidine karşı geçici bir bariyer oluşturduğu doğrudur. Ancak sütün asit üretimini teşvik edici özelliğinden dolayı rahatlama kısa süreli olacaktır. 10 gönüllü üzerinde 1976’da yapılan bir deneyde, deneklerin midesi boşaltılıp burundan hortum yoluyla sütle beslendi. Bir saat sonra mideleri yeniden boşaltıp beş dakikada bir mide asitleri ölçüldü. Üç saat boyunca sütün asit salgısını artırdığı saptandı.

Asidi Hangi Madde arttırır

Mide asidinin artmasında Sütün kendi asit-baz dengesini gösteren pH seviyesinin bir önemi olmadığı görülmüştür.

Araştırmacılar yağ seviyesinin etken olup olmadığını anlamak için yağı alınmış, az yağlı ve yağlı süt verilerini karşılaştırıp hepsinin asit salgısını artırdığını tespit etmiştir. 

Düşük kalsiyumlu sütlerin daha az asit ürettiği de görülmüştü. Ancak mideyle bitişik olan oniki parmak bağırsağı ülseri olan kişilerde daha fazla asit salgılanmıştı.

Sütteki mide asidini artırabilecek bir diğer madde de kazein isimli proteindir. Kazein ya mide asidini kontrol eden gastrin hormonunu veya doğrudan mide zarındaki hücreleri uyararak fazladan asit üretilmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

Süt artık bu nedenlerden dolayı ülser hastalarına tavsiye edilmiyor ve ülser belirtilerini daha da ağırlaştırdığı düşünülüyor. Oniki parmak bağırsağı ülseri hastaları üzerinde 1986 yılında yapılan bir deneyde bir gruba günde iki litre süt verilmiş, diğer grup ise normal hastane yemekleri ile beslenmiştir. Dört hafta sonunda endoskopi ile ülserlerin durumuna bakıldığında, hastane yemekleri yiyen grubun daha fazla iyileştiği görülmüş, sütün ise mide yaralarında iyileşmeyi engelleyici etki yaptığı sonucuna varılmıştı.

Herhangi mide hastalığı yoksa, iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olmasından dolayı süt içilmesi tavsiye edilir. Ancak aşırı süt tüketmenin zararları konusunda 1980 yılında yapılan bir deneyde; Norveç’te 21 bin yetişkinin sağlık durumu yedi yıl boyunca izlenmiştir. Bunların 328’inde bir süre sonra oniki parmak bağırsağı ve mide ülseri ortaya çıkmıştır. Gün içinde dört bardaktan fazla süt tüketenlerin bu hastalığa daha yatkın olduğu saptanmıştır.

Sonuç olarak, mide yanması süt içerek iyileşir mi diye sorarsak bunun cevabı; süt içmek kısa süreliğine mide zarını kaplayarak bir koruma oluştursa da, bu durum sadece 20 dakika kadar devam eder. Başka bir deyişle, sütün çok fazla yararı olsa bile mide ağrısını dindirmek bu faydalardan biri değildir.

]]>
Oruçluyken Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/orucluyken-mide-yanmasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:17:31 +0000 Oruçluyken mide yanması, Ramazanda oruçluyken mide yanması yaşanan en önemli mide rahatsızlıklarından dır. Ortalama 17 saat aç kaldıktan sonra mideye ani ve fazla yükselmek oruçluyken mide yanmasına neden olur. Kişinin oruçlu Oruçluyken mide yanması, Ramazanda oruçluyken mide yanması yaşanan en önemli mide rahatsızlıklarından dır. Ortalama 17 saat aç kaldıktan sonra mideye ani ve fazla yükselmek oruçluyken mide yanmasına neden olur. Kişinin oruçluyken mide yanması şikayeti oluşmasının nedenleri şöyle sıralanabilir. Mideyi yoracak yağlı ve ağır yemekler, şerbetli tatlılar, pirinç pilavı gibi kan şekerini ani artıran gıdalar ve gazlı içeceklerden iftarda ve sahurda uzak durulması gerekir. Her akşam mutlaka savura kalkılmalı ve ramazana uygun besinler tüketilmelidir. Örneğin, tokluk hissi veren ve geç acıkmanızı sağlayan tam buğday ekmeği, yumurta, süt ürünleri, badem, ceviz ve siyah sarımsak gibi. Siyah sarımsak enerjiyi artıran ve doğal moral kaynağı olan bir gıdadır.

Oruçluyken mide yanması ve iyi gelecek yöntemler, 
 • Oruçluyken mide yanması uzun süren açlık sonrasında iftarda tüketeceğiniz besinleri hızlı yemekten kaçınarak önlenebilir. İftarda yavaş ve iyi çiğneyerek yemeniz gerekir. Eğer mümkün ise iftarı ikiye bölün ve yiyin. 
 • Tüketeceğiniz gıdaların, mümkün olduğunca kızartma ve kavurma şeklinde değil hafif bir şekilde pişirilmesine dikkat edin örneğin yemekleri haşlama, fırında, ızgara yada yağlı şekilde pişirin ve mümkün olduğunca iftar ve sahurda yağlı gıdalar tüketmemeye özen gösterin. 
 • İftardan hemen sonra mümkün olduğunca ara ara atıştırmayın. İftardan en az 2 saat sonra meyve yada kuru yemiş tüketilebilir. 
 • İftarda, ara öğünde ve sahurda mümkün olduğunca şuruplu, çok şekerli, çok yağlı tatlılardan uzak durmaya çalışın. Sütlü tatlılar tüketmek daha doğru olacaktır. 
 • İftardan hemen sonra bilgisayar ve televizyon karşısına geçmeyin. Uzanma yada yatma pozisyonunda hareketsiz kalmak oruçluyken mide yanması problemini beraberinde getirir. 
 • İftardan 1-2 saat sonra hafif tempolu 20-30 dakikalık yürüyüşler yapmanız tavsiye edilir. 
 • Kafeinli ve asitli içeceklerden iftar ile sahur arasında uzak durmak gerekir. 
 • İftar ve sahur yemeklerinde aşırı baharatları, aşırı acı ve aşırı tuzlu yiyecekler yememeye özen göstermek gerekmektedir. 
 • Bazı kişilerde oruçluyken mide yanmasının nedeni domates, çiğ soğan ve çiğ sarımsak olabilmektedir. Bu gibi besinlerden uzak durulması gerekir.
 • İftardan sonra oruçluyken mide yanmasına sade maden suyu tüketmek iyi gelecektir. 
]]>
İshal Ve Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/ishal-ve-mide-yanmasi.html Mon, 26 Nov 2018 14:50:23 +0000 İshal Ve Mide Yanması: Mide bulantısı ve ishal, şikayetleri genelikle çocukları etkileyen ama yetişkinlerde de görülen sorunların başında gelir. Mide bulantısı ve ishale neden olan rahatsızlığı tespit edip, tedavi ettirmek İshal Ve Mide Yanması: Mide bulantısı ve ishal, şikayetleri genelikle çocukları etkileyen ama yetişkinlerde de görülen sorunların başında gelir. Mide bulantısı ve ishale neden olan rahatsızlığı tespit edip, tedavi ettirmek gerekir. Bu hastalığın kontrol altına alınması hastanın olan bireyin rahatlamasına ve vücuttaki su kaybına engel olacaktır. Bu nedenler bir hastalıktan ziyade, hastalık başlangıcı olarak kabul edilmelidir. Bu belirtiler aniden başlayabileceği gibi, mide bulantısı ve kusmanın arkasından belirtilere ishalde eşlik edebilir. Dışkının sulu ve cıvık tarzda olması, sıkça tuvalete gitme ihtiyacıyla yaşanan ishal sorunu vücudun su kaybetmesine sebep olur. Bağırsaklar normal çalışması esnasında besinlerdeki suyu çektiğinden, dışkının katılaşması görülür. Fakat ishal olduğunuz da besinler bağırsaklardan hızla geçtiğinden, bağırsaklar suyu ememez ve bu nedenle sulu şekilde dışarıya atılır. Bu birlikte mide bulantısı, kusma, karın da ağrı ve kramplar belirtilere sebep olur. Bu etkiler başladığında vücuda çok miktarda sıvı alınmalıdır. Besinlerin pişirilmeyen iyice yıkanmalı ve öyle tüketilmelidir, pişirilen yemeklerin kaynamasına dikkat edilmeli. Parazit ve bakterilere, alkol tüketmeye, ilaç almaya, laktoz intoleransına dikkat edilmelidir.


İshal Ve Mide Yanması: sebepleri nelerdir Mide rahatsızlığı ile ilgili olmayan nedenler Akut gastrit Helikobakter bakterileri, norovirüsler, rotavirüs gibi etkenlerin neden olduğu enfeksiyonlar Laktoz intoleransı. Hekim tavsiyesi olmadan alınan bazı ilaçlar Kronik hastalıklar Mide gribi gibi rahatsızlıklar edişe edilmesi gereken nedenlerdir. Bu sebeple besin zehirlenmesi bireylerde özellikle kış ve sonbahar döneminde virüslerin ve bakterilerin etkisiyle sindirim sistemi etkilenmekte. Bu da mide iltihabı ve bağırsak iltihabına sebep olmaktadır. Az ateşle birlikte mide bulantısı, kramp, karın ağrısı, mide de yanma ve ishal etkileri görülür. Bu tür hastalıklar rotavirüs, adenovirüs, norovirüs ve astrovirüs gibi bakteri ve virüsler sebep olmaktadır. Bu etkiler özellikle bir hafta kadar devam eder. ama vücut sıvı kayıp ettiğinden, halsizlik ve yorgunluk yaşanır. Bu durumdaki rahatsızlık bulaşıcı özelliği taşırlar. Hasta kişilere dokunan bireylere ve virüsün bulaştığı besinlerle çevreye yayılır.Genellikle kreş, okul, ve toplu insanların olduğu gibi yerlerde bulaşma daha kolay ve daha çabuk olur. Bu tür enfeksiyonlar yalnızca çocukları değil, büyükleri de etkilemeyi başarabilir. Fakat 5 yaşın altında olan çocuklarda daha çok etkili olduğundan, hastaların hastaneye yatırılıp hastanede tedavi edilmesi çok daha çabuk iyileşmeleri ve sağlığına kavuşmaları sağlana bilir.

İshal Ve Mide Yanması Tedavisi: Hastalar tedavi edilirken öncelikle mide bulantısının azaltılması, kusma ve ishalle vücutta oluşan sıvı kaybının önlenmesi gerekir. Genellikle çocuklarda ishal ve kusmayla beraber dehidrate yani susuz kalma daha basit olduğundan, bu etkenler risk olarak kabul edilmektedir. Viral enfeksiyonlarda ORS oral rehidrasyon solüsyonu ismi verilen ve hazır olarak eczanelerde toz halinde satılan, elektrolit ve şekerin temiz ve iyice kaynatılan soğuk suda eritilip hastaların içmesi sağlanmalı. Bu rahatsızlığa virüsler sebep olduğundan, antibiyotik tesir etmeyeceği için uygulamaya da gerek yoktur. Hasta olan kişinin ateşi yoksa, ateş düşürücü ilaçların verilmesi de gerekli değildir. 
]]>
Mide Yanmasını Ne Geçirir https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasini-ne-gecirir.html Tue, 27 Nov 2018 05:47:04 +0000 Mide Yanmasını Ne Geçirir, ağır bir yemekten sonra, midemizin hassas olduğu gıdaları yedikten sonra veya aşırı baharatlı bir yemekten sonra görülebilir. Bu çeşit mide yanmasından kaçınmak adına size rahatsızlık ver Mide Yanmasını Ne Geçirir, ağır bir yemekten sonra, midemizin hassas olduğu gıdaları yedikten sonra veya aşırı baharatlı bir yemekten sonra görülebilir. Bu çeşit mide yanmasından kaçınmak adına size rahatsızlık veren yiyecek ve içecekleri bir yere not edin ve kendinize uygun bir beslenme programı oluşturun. Fakat mide yanmasının nedenleri yalnızca bunlar değildir. Gıda alerjisi, bakteriyel enfeksiyonlar, safra kesesi hastalıkları, mide ülseri, stres ve daha pek çok rahatsızlık mide yanmasına sebep olabilmektedir. 

Mide yanmasını ne geçirir, mide yanmasının temel sebebi fazla mide asidi üretimidir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu besinleri parçalamak için daha da çok salgılanır ve midenizde herhangi bir yara varsa (ülser gibi) bu kısımda yanma yaratabilir. Reflüsü olanlardaysa asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine güçlü olmayan yemek borusunu yakmaya başlar. Bütün bu belirtileri hafifletmek için ilk önce mide asidinin kontrol altına alınması lazım. Antiasit ilaçlar (talsid, rennin, gaviscon ve benzeri) mide asidini dengeleyerek yanma hissi azaltır. Bu çiğneme tabletlerini reçetesiz olarak eczanelerden alabilirsiniz. 

Diğer yöntemler;

Zencefil çayı ve kekik çayı mide yanmasını azaltan bitki çayıdır. Her iki çayda sindirimeye yardımcı olur. Çayı demledikten sonra bir süre soğumaya bekletip öyle için. 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Bal; mide asidi ve ülserin sebep olduğu ağrılar için geleneksel kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı ölçüsünde organik balı çeyrek çay kaşığı ölçüsünde tarçınla karıştırarak yemek midenizi hafifletecektir.

Eğer ki mide yanması aşırı gaz sebebi ile oluyorsa sırtınız dik biçimde oturun ve eliniz ile midenize geniş dairesel bir şekilde hareketlerle masaj yapın. Yavaş bir yürüyüş ile gazın atılmasına yardımcı olun. Stres mide ağrısı, mide yanması ve kramplarına sebep olabilir. Stresi mutlaka kontrol altına alabileceğiniz bir yöntem bulun. Spor, hobiler, nefes alma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Muz, yanmayı bir miktar azaltır. 

Mide Yanmasından Nasıl Uzak Durulur

Yediğiniz yemekler sebebi ile mide yanması yaşıyor iseniz yediklerinize ve içtiklerinize önem vermelisiniz. Örneğin fazla çay ve kahve tüketmek, kola gibi gazlı içecekler içmek, yağlı yemekler yemek, sindirimi zor et yemekleri yemek, aşırı baharatlı gıdalar ve fast-food yiyecekler yemek mide yanmasının başlıca sebepleri arasındadır. Ayrıca glüten ve laktoz intoleransınız var ise glüten içeren gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak durmalıyız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki yöntemler ile mide yanmasını bir süreliğine azaltabilirsiniz fakat bu yöntemler yalnızca geçici bir çözüm olarak kullanılmalıdır. Tekrar eden bir mide yanması yazının başında belirttiğim gibi farklı bir hastalığın bir belirtisi olarak yaşanabilir. Bu tip yanmaların tedavisi sebebine bağlı olarak antibiyotikle, ağrı kesicilerle ve gerektiği durumlarda ameliyatla yapılabilmektedir. Sürekli “acaba mide yanması yaşayacakmıyım” diye tedirgin olmak yerine bir uzmana giderek yanmanın sebebini öğrenmek ve uygun tedavi yöntemini uygulamak daha iyi olacaktır.

]]>
Mide Yanmasına İyi Gelen İlaçlar https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasina-iyi-gelen-ilaclar.html Tue, 27 Nov 2018 12:56:25 +0000 Mide Yanmasına İyi Gelen İlaçlar: tıbbi olarak kullanılmakta olan Mide yanmasına iyi gelen ilaçların bazılarının isimleri; Omep Hexal, Talcid Çiğneme Tableti, Rennıe Çiğneme Tableti, gaviscon Riopan Çiğneme Tableti, Bismoma Mide Yanmasına İyi Gelen İlaçlar: tıbbi olarak kullanılmakta olan Mide yanmasına iyi gelen ilaçların bazılarının isimleri; Omep Hexal, Talcid Çiğneme Tableti, Rennıe Çiğneme Tableti, gaviscon Riopan Çiğneme Tableti, Bismomagnesie Toz, bu ilaçların kullanımına ait detaylı bilgilerin özeti aşağıda anlatılmıştır. Mide yanması, genellikle 20-50 yaşları arasında yer alan birçok insanda meydana gelen çok yaygın bir rahatsızlıktır. kişilerin midede yanma hissini duyması yemek yemeden önce, yemek yerken ya da yemekten birkaç saat sonra hissedilebilir. Gıdalar, sindirim fonksiyonunun bir gereği midede değişiklik yapıldıktan sonra bağırsaklara gönderilmeye hazırlanır. Mide bu işlevi yerine getirirken, kendi iç çeperini kaplayan zarın altında bulunan salgı hücreleri, besinler için gerekli değişiminin sağlaması için uyarır. Bu uyarı esnasında meydana gelen bir düzensizlik hali ile, aşırı asit salgısı gerçekleşir, mide kendini koruyamaz duruma gelir, mide yanma hissi de bu şekilde ortaya çıkar. Ancak midede yanma hissi duyulduğu zaman bir doktora başvurup, doktorun önereceği tedavi yöntemini uygulayarak bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. 

Mide Yanmasına İyi Gelen İlaçlar:

Omep Hexal:  isimli ilacın etken maddesi; Omeprazol dur. Bu ilaç proton pompası inhibitörü ve reflü hastalığının kısa süreli geçirilmesi için kullanılır. İlacın görevi mide asitlerinin azaltılmasıdır. Bu şekilde mideden geri dönen içeriğin, yemek borusuna daha az zarar vermesi sağlanır.
Midedeki proton sayısı ve midenin asitlik seviyesi ilişkisinde doğru orantı bulunur. Omep Hexal benzeri proton pompası engelleyici ilaçlar midenin asit imalini düşürür. Bu da; mide yanması mide ekşimesi ve reflü yakınmalarını geçici bir süre azaltır. 

Talcid Çiğneme Tableti:
Mide yanması için alınan ilaçlardan birisi de Talcid Çiğneme Tabletidir. Bu ilaç da bir önceki gibi ph değerini yükseltip, mide asitlerini azaltır. Bu ilacın etken maddesi Hidrotalsittir bu ilaç sadece mide yanması için değil, aynı anda reflü özofajit adı verilen yemek borusunun iltihaplanması, gastrit adı verilen mide iç yüzeyinin iltihaplanması, onikiparmak bağırsak ülseri ve mide fıtığı gibi bazı mide hastalıkları içinde kullanılır.

Rennie Çiğneme Tableti:
Midenin yanması için alınan diğer bir ilaç ismi de Rennie Çiğneme Tableti’dir. Mide ekşimesi, Mide yanması, mide bulantısı, kusma, mide şişkinliği, gaz sorunları için kullanılır. Rennie tablet mide yanması olduğu zaman, ağızdan bir tablet olarak alınır. İçerisinde magnezyum karbonat ve kalsiyum karbonat vardır. Kalsiyum içermesi nedeniyle süt ile kullanılırken dikkatli davranmalıdır.

Gaviscon:
Mide ağrıları için alınan ilaçlardan bir diğeri de gaviscon dur. Bu ilacın şurup ve tablet halinde olanları vardır. Hamile bayanların mide yanması için gaviscon tavsiye edilir.

Riopan Çiğneme Tableti:
Mide mukoza iltihabı ve mide yakınmaları için kullanılır. Yemek arasın veya yatmadan önce 1 tablet alınarak iyice çiğnenir ve ağızda eritilir. Peptik ülser, duodenum ülseri, ve reflü özofajitin tedavisine hem yüksek dozda uygulanması, hem de tedaviye düzenli olarak devam edilmesinin zorunlu olduğu tecrübe edilmiştir. (günde 4-7 defa 1 Riopan 800 tablet). Daha fazla bilgi almak için uzmanına danışınız.

Bismomagnesie Toz: 
Kullanımı: yemekten sonra, yarım bardak suya 1 ölçek karıştırılıp kullanılır. Endikasyonları: Mide asidinin yol açtığı yanma, ekşime ve hazımsızlık benzeri oluşumlar ve şişkinlik gibi sindirim sisteminde gaza bağlı olan şikayetlerin semptomatik tedavisi için alınır. Kontrendikasyonları: Bileşiğinde var olan maddelere karşı aşırı duyarlılık olanlar ile ileri seviye böbrek yetmezliği olan hastalar kullanmamalıdır. 
Mide yanmasına iyi gelen ilaç isimleri bunlardır. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen uzmanına danışın.
]]>
Sürekli Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/surekli-mide-yanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 00:11:21 +0000 Sürekli Mide Yanması, Mide yanması sorunu pek önemsenmemek ile birlikte dikkat edilmediği takdirde hastanın sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyen bir sindirim sistemi sorunudur. Bu sorun kişinin yiyeceklerine dikkat etmeme Sürekli Mide Yanması, Mide yanması sorunu pek önemsenmemek ile birlikte dikkat edilmediği takdirde hastanın sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyen bir sindirim sistemi sorunudur. Bu sorun kişinin yiyeceklerine dikkat etmemesi, düzenli beslenme programının olmaması ve kullanılan ilaçların yan etkisinden ötürü meydana gelebilir. Tüm bu durumlar beraberinde hastanın sürekli olarak mide yanması sorunu ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise kişinin yediklerine ve içtiklerin dikkat etmesidir. Aksi takdirde bu sorun ortadan kalkmaz ve sürekli olarak yaşanır. Sürekli mide yanması sorunu ile karşılaşan hastaların bazı hususlara dikkat etmemesi halinde sürekli olarak bu sorun ile karşılaşması söz konusudur. Aynı zamanda bu durum uzun süreli olarak devam edip hastaya zor anlar yaşatır. Bu sebepten ötürü sürekli mide yanması sorununa karşı önlem almak gerekmektedir.

Mide yanması sorununa karşı bazı hususlara dikkat edildiği takdirde bir daha bu sorunla karşılaşılması söz konusu olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise kişinin beslenmesine dikkat etmesi ve doktorunun bir takım önerilerini ciddiye almasıdır. Özellikle doktorunun ve diyetisyeninin kendisine önermiş olduğu besinleri tüketmesi gerekir. Bu hususa dikkat etmemesi halinde yine bu sorun ile karşılaşması söz konusudur. Sürekli mide yanması sorunu ile karşılaşılması halinde neler yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu rahatsızlığa karşı alınacak erken önlemlerde oldukça önemlidir. Zira yaşanan sürekli mide yanması sorunu büyük ve tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. 

Sürekli Mide Yanması Nedenleri, Belirtileri

Yaşanan sürekli mide yanması sorununun en temel sebebi olarak tüketilen besinleri örnek vermemiz gerekir. Çünkü bu durum bayat ya da son kullanım tarihi geçmiş besinlerin alınması halinde meydana gelmektedir. Midede yaşanan uzun süreli ve sancılı bu sorun kişinin yanlış bir beslenme programı uyguluyor olmasında da kaynaklanmaktadır. Her iki durum için de bu soruna karşı dikkatli olunması gerekmektedir.  Hiç vakit kaybetmeden bir an önce tedbir alınması gerekmektedir. Bunun için de sürekli mide yanması ile birlikte meydana gelen belirtileri de iyi bilmemiz gerekir.

Sürekli mide yanması belirtileri arasında sürekli kusma, halsizlik, baş dönmesi, ateş yükselmesi ve bulantı gibi halleri saymamız mümkündür. Tüm bu belirtilere karşı dikkatli olmak ve sürekli mide yanması sorununa karşı önlem almak oldukça önemli bir husustur.

Sürekli Mide Yanmasına Karşı Yapılacaklar

Mide sorunu yaşayan hastaların sürekli mide yanması hissi ile karşılaşmaları halinde mutlaka bu soruna karşı önlem almaları gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıklarını tehlikeye atmış olacaklardır. Bu yüzden sürekli mide yanması rahatsızlığına karşı uzman bir doktora danışılması gerekmektedir. Doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları ve tüketmenizi istediği yiyecekler ile içecekleri zamanında almanız gerekmektedir. Ancak bu takdirde sorundan tam anlamıyla kurtulmanız söz konusu olabilir.

]]>
Mide Ve Boğaz Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-ve-bogaz-yanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 14:24:29 +0000 Mide Ve Boğaz Yanması, durumu bir sindirim sorunu olup her iki durumun da yaşanması kişinin tüketmiş olduğu yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus mide ve boğaz yanması sorunu il Mide Ve Boğaz Yanması, durumu bir sindirim sorunu olup her iki durumun da yaşanması kişinin tüketmiş olduğu yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus mide ve boğaz yanması sorunu ile birlikte kişide oluşan bu soruna karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Bu rahatsızlığın en temel sebebi, belirtileri ve bu soruna karşı nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek ancak bu sorundan kurtulmamızı sağlar. Ancak bu hususlara dikkat edilmesi halinde sağlığımıza kavuşmamız söz konusudur. Bu durum ile birlikte mide ve boğaz yanması sorununa karşı erken tanı ve teşhisin konulması da oldukça önemli bir husustur. 

Kişinin tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmemesi, düzensiz bir beslenme programının olması ve sağlıksız bir beslenme beraberinde birçok mide ve boğaz sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle de mide ve boğaz yanması sorununa karşı tüketilen besinler oldukça önemli bir husustur. Kişi sağlığına dikkat etmesi ve yemiş olduğu besinleri dikkatli bir şekilde incelemesi gerekir. Örneğin tüketilecek besinlerin bayat olması beraberinde kişi de mide ve boğaz yanması gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığa karşı dikkat edilmesi gereken en temel husus mide ve boğaz yanması sorununa karşı uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Bu makalemizde sizlere mide ve boğaz yanması sorununa karşı neler yapılması gerektiğini açıklayacağız. Aynı zamanda da bu sorunun en temel belirtileri, nedenleri ve erken önlem alınması halinde ne gibi durumlar ile karşılaşılacağını belirteceğiz. Böylelikle de sağlığınıza tekrardan kavuşmuş olursunuz.

Mide Ve Boğaz Yanması Nedenleri, Belirtileri

Mide ve boğaz yanması sorunun en temel nedenini tüketilen besinlere dikkat edilmemesi halinde oluşacağını belirtmiştik. Bu husus oldukça önemli olup hastanın sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Mide ve boğaz yanması sorunun en temel nedeni sağlığa zararlı olan yiyeceklerin tüketilmesi halinde karşımıza çıkacağını söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra alınan ilaçların yan etkileri de bu soruna neden olmaktadır. Bunun ile birlikte mide ve boğaz yanması rahatsızlığı psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak da karşımıza çıkması söz konusudur. 

Mide Ve Boğaz Yanmasına Karşı Yapılması Gerekenler

Mide ve boğaz yanması sorunu yaşayan kimselerin bu rahatsızlığa karşı bir an önce önlem alması gerekmektedir. Aksi takdirde yine aynı durumu yaşamaları söz konusu olabilir. Bu yüzden bu sorunun nedenlerini ve belirtilerini bilmesi işine yarayacaktır. Mide ve boğaz yanması problemi ile karşılaşan hastaların yapması gereken ilk şey ise hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışması gerekmektedir. Doktorunun önermiş olduğu yiyecekleri tüketmelidir. Aynı zamanda da bir takım egzersizleri yapması da gerekmektedir. 

]]>
Mide Yanması Geğirme https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-gegirme.html Wed, 28 Nov 2018 15:41:32 +0000 Mide Yanması Geğirme: Aşırı geğirme sebebi reflüden kaynaklanan bir belirti olabilir, reflü mide yanması ve geğirme ile mide rahatsızlığını belirte bilir. Mide ağrısının tedavi edilmesinde en önemli olan şeylerden bir de d Mide Yanması Geğirme: Aşırı geğirme sebebi reflüden kaynaklanan bir belirti olabilir, reflü mide yanması ve geğirme ile mide rahatsızlığını belirte bilir. Mide ağrısının tedavi edilmesinde en önemli olan şeylerden bir de diyet yapmaktır. Diyet yapılırken protein değeri olan besinler çoğaltılırken, yağ içeriği olan besinler çok az yenmelidir. Mideyi tıka basa doyurmak basınç oluşturur ve gerginlik olmasına neden olur, bu sebepten dolayı mideyi rahatlatmak için az ve sık yemek yemek tercih edilmeli, böylelikle midede basınç ve gerginlik oluşması engellenir. 2-3 saate bir olacak şekilde yemek arası verilmeli, ve diyet programını uygulayabilmek için işyeri, arabada, çantada taşınılacak hafif ve basit yemekler hazırlanmalıdır, mideyi çok şişirmemek için ana öğünlerde ise su ve sıvı tüketimi azaltılmalı ama bir günde 2-2,5 litre olduğu göz önünde olmalı,bu neden le ara yemeklerde de su ve sıvı alımına çok dikkat edilmelidir. İçecekler çok soğuk veya çok sıcak olmamalı ve birdenbire içilmemeli, yavaş içilmesine önem verilmesi gerekir.

Mide Yanması Geğirme: Mide asidinin uyarılmasını engellemek için domates, portakal, acı baharatlar,mandalina, greyfurt, limon ve bunlara benzer turunçgiller ve bunların suları, karbonatlı içecekler kola, kahve, gazoz çok demli çay içmemek gerekir bu sebepten içeceklere çok dikkat etmek gerek. Soğan ve sarımsak çiğ olarak yenmemelidir, çikolata ve nane gibi yeşil yenen baharatlar mide hastalığı olan reflü sebebi olabilir. Alkol özofagus irritasyonuna sebep olduğu ve mide asidini çoğalttığı için mecburen en aza indirilmeli ve gece geç saatte yenen yemek yemekle alkol almak üzerine bir de kahve ve sigara içmek reflü hastası için en kötü bir şekilde sonuçlana bilir.Yağda kızartılmış her tür yiyeceklerden uzak durmak gerekir, yağlı etler, soslar ve mayonez, krema kaymak gibi çok yağlı gıdalar ile açma, yağlı börek, poğaça da bir reflü nedeni olabilir, simidin üzerindeki susam bile reflü şikayetini artırır. Süt, yoğurt ve beyaz peynir az yağlı yada yağsız yenmelidir, baklava ve şöbiyet gibi ağır olan tatlılar az tüketmek gereklidir. Bunların yerine sütlü tatlılar ve meyve ile yapılmış tatlılar tüketmek gereklidir. 

Mide Yanması Geğirme: Yemeklerin pişirilme şekli de çok önemlidir, genellikle sıvı yağ kullanılır ama az bir miktar yağ kullanmak lazımdır. yemeklerde çok salça, soğan, domates ve baharat kullanılmamalıdır. Az yağlı ve ya yağsız pişirmek yerine haşlama,fırında,ızgara veya en iyisi ise buharda pişirmektir. Mide ağrısını artıran sebeplerden biri de aşırı kilolu olmak eğer birey çok kilolu ise bir diyetisyen yardımıyla yaşına ve boyuna uygun kiloya gelmeli sağlıklı yaşamak için lazım olan budur.Dar kıyafetler ve sıkı kemerler kullanılmamalı, yemeklerden sonra dik oturmalı en iyisi ise kişi kendini yormadan bir az yürüyüş yapmalıdır, bu şikayetleri bir miktar da olsa azaltacaktır. Uyumak üzere yatmadan 3 saat önce hafif bir şeyler yemeli, gece uyurken yastık uygun olmalıdır. Hepsinden önemlisi ise bir gastroenteroloji uzmanı tarafından iyi bir muayene olmalı ve gerekli tedavi şekli ile sağlığınıza kavuşmanız sağlanmalıdır.
]]>
38 Haftalık Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/38-haftalik-gebelikte-mide-yanmasi.html Thu, 29 Nov 2018 10:06:11 +0000 38 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, Mide yanması birçok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Midedeki asidin yemek borusuna ilerleyerek kaçak yapmasıyla oluşan yanma ve ekşime hissine mide yanması adı verilir. İnsanlar geneld 38 Haftalık Gebelikte Mide Yanması, Mide yanması birçok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Midedeki asidin yemek borusuna ilerleyerek kaçak yapmasıyla oluşan yanma ve ekşime hissine mide yanması adı verilir. İnsanlar genelde bu yanma hissinin mideden geldiğini düşünseler de bu his mideden kaynaklı olarak gırtlak ve yemek borusunun yanmasıdır. Şöyle ki, mideyle yemek borusu arasında halka biçiminde bir kas bulunur. Bu kas yenilen besinlerin mideye geçişinden sonra kapanır. eğer bu kasta herhangi bir gevşeklik varsa yenilen besinler yemek borusuna doğru gelerek mide yanmasına neden olur. Bunun sonucunda son yenilen yemeğin asitli bir bölümü ağza gelerek kişiyi rahatsız eder. Mide yanmasının en önemli sebebi yanlış beslenme alışkanlığıdır. Mide yanması en çok gebelikte anne adaylarını rahatsız eder. Mide yanması özellikle sabah meydana gelmektedir. Gebelikte hormonların hızlı artışı ve rahmin büyüyerek mideye baskı yapması midede yanma hissine neden olur. Çünkü rahim büyümeye başladıkça mideye ve sindirim sistemine baskı yapar. Bu durumda midede bulunan yiyeceklerin sindirilmesi ve boşaltılması geç olur. Hormonal değişiklikler mide kapakçığının genişlemesine veya zarar görmesine sebep olarak bu belirtileri oluşturur. Artan hormonların etkisi en çok midenin yemek borusuyla birleştiği kısımda meydana gelir. Anne adayları bu durumda ağızlarına acı su gelmesi şeklinde şikayetlerini dile getirirler. Rahmin büyüklüğünden dolayı oluşan baskı gebeliğin son aylarında daha da sıklaşır. Özellikle 38. haftalık gebelikte yoğun olarak mide yanması hissedilir. 

38 haftalık gebelikte mide yanması yaşayan kişilerin  gün içerisinde  tükettikleri gıdalara dikkat etmek zorundadır. Fakat her ne kadar dikkat edilse de bazı sabahlar mide yanması ile uyanmak anne adayları için kaçınılmazdır. Mide ağrısı ve mide yanması şikayetleri bazen gebelikten önce olan yada gebelikle birlikte başlayan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Ayrıca anne adaylarının geç saatlerde yediği yemekler de mide yanmasına neden olur. Gece tüketilen yiyecekler mide kaslarını yavaşlatır ve tembelleştirir. Gece geç saatlerde ağır, yağlı yada fast food yiyecekler tüketmek ve ardından hemen uyumak yaşanan mide yanmasının şiddetini artırır. Durum böyle olunca mide dışarı atması gereken sıvıyı dışarı atamaz hale gelir. Mide dışarı atması gereken sıvıyı dışarı atamadığı için mide kapakçığı da işlevini yitirir. Böylece besinlerde bulunan asit yemek borusuna gelir. Gece yatarken mide borusuna gelen asit sabah uyanıldığında da mide yanmasına neden olur. Yaşanan mide yanması kendini sürekli tekrar ederse mutlaka bir doktora başvurulmasında fayda vardır. Gebelikte her ilacın bebek üzerinde yarattığı etki farklı olduğu için ezbere ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Mutlaka doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Halk arasında yaşanan bu mide yanması bebeğin saçlarından kaynaklandığına da inanılır. Kullanılan ilaçların yanı sıra bitkisel çözümlerle de 38 haftalık gebelikte yaşanan mide yanmasının etkileri azaltılabilir. 

38 Haftalık Gebelikte Mide Yanması İçin Tavsiyeler

Gebelikte vücut sindirim sistemi değiştiği için mutlaka buna göre beslenme düzeni ayarlanmalıdır. O nedenle hiç bir zaman tıka basa yemek yenmemelidir. Öğünler küçük porsiyonlardan oluşmalıdır. Su tüketimi yemek öncesinde veya sonrasında yapılmalıdır. Yemek esnasında su içmekten kaçınılmalıdır. Yemek yedikten sonra hemen uyumamalıdır. Aşırı yağlı ve baharatlı yemeklerden kaçınılmalıdır. Hafif yürüyüşlerle desteklenmiş hamilelik egzersizleri yapılmalıdır. Bir defada çok yemek yerine sık sık ve az miktarda yenilmelidir. Yemekler iyice çiğnenerek tüketilmelidir. Ilık süt mide yanması şikayetine genel olarak iyi gelebilir. Sigaradan ve fazla kahve tüketiminden uzak durulmalıdır. Lif bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Bunlar ile gerekli rahatlama sağlanmayınca doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılabilir. 
]]>
Sabahları Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/sabahlari-mide-yanmasi.html Thu, 29 Nov 2018 22:41:59 +0000 Sabahları mide yanması, Yemek borusu ile mideyi ayıran halka biçimindeki kasın görevini yeterince yapmaması sonucu mide yanması denen olay meydana gelir. Halka biçimindeki bu kas yediklerimizin mideye geçişinden sonra kapanan b Sabahları mide yanması, Yemek borusu ile mideyi ayıran halka biçimindeki kasın görevini yeterince yapmaması sonucu mide yanması denen olay meydana gelir. Halka biçimindeki bu kas yediklerimizin mideye geçişinden sonra kapanan bir valf gibi çalışır. Böylece yemekten sonra mideye gidenler midede kalır ve yukarıya çıkmaz. Bu kas zayıf yada gevşek ise yemek ve mide öz suları yemek borusundan yukarı doğru geçerek genellikle son yediğiniz yemeği anımsatan acı asit tadı gibi hoş olmayan bir tat bırakır. Sabahları mide yanmasının nedeni tam olarak budur. Sabahları mide yanması tedavi edilebilecek bir durumdur.

Sabahları mide yanmasını tetikleyen etkenler,  
 • Düzensiz beslenme, Kişi geç saate yemek yiyorsa sabahları mide yanması şikayetiyle uyanması kaçınılmazdır. Gece mide geç yenen yemeği hazmedemeyeceği için yorgun düşüp gevşeyebilir. Kişinin geç saate yemek yemeyi bırakması sabahları mide yanması şikayetinde ortadan kaldıracaktır. 
 • Çok yemek yeme, Sabahları mide yanmasından şikayetçi olan kişiler, çok yemek yedikten sonra midenin yandığından bahseder. Dolu bir mide gerilince büzücü kas üzerindeki basınç artar ve kas gevşer. Midedeki asit yanlış yöne yemek borusuna doğru kaçar. Yemeğin miktarının fazlalığı sabahları mide yanmasına neden olur. 
 • Yağlı gıdalar, Mide yanmasının en sık sebeplerinden birisi yağlı yiyecekler tüketmektir. Yağlı gıdaların sindirimleri güç ve midede daha uzun süre kalabiliyor. Mide öz suları asitliğini artırarak sindirim sistemini tahriş etmektedir. Yemek borusu alt ucu kasının tembelleşmesine ve gevşemesine neden olmaktadır. Bu nedenle kişinin çok yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. 
 • Alkol, Gün içerisinde tüketilen alkol sabahları mide yanması şikayetiyle uyanmasına neden olur. 
 • Baharatlar, Özellikle acı baharatlar ve karabiber mide hassasiyeti olan kişiler için sabahları mide yanmasına olmaktadır. 
 • İlaçlar, Romatizma gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ve ağrı kesiciler yemek borusunu tahriş ederek mide yanmasına neden olur. Yüksek tansiyon ilaçları, astım ilaçları, uyku ilaçları, yatıştırıcılar, antidepresanlar, osteoporoz, kemoterapi ve parkinson ilaçları kullanan kişilerde sabahları mide yanması oluşur. 
 • Egzersizler, vücudu eğip büken, karın içindeki basıncı artıran egzersizler bazı kişilerde mide yanmasını tetikler. Yemek yedikten hemen sonra dolu mideyle eğilip kalkılan hareketler yapmayın. Egzersiz öncesinde ve sonrasında su miktarını dengeleyin. Yemekten en az 2 saat sonra egzersiz yapın. 
 • Aşırı kilo, Kilo problemi olan insanlarda karın içi basıncı artığı için gün içerisinde ve sabah uyanırken mide yanması görülür. Diyetisyene giderek aşırı kilolardan zaman içerisinde diyetle kurtulmak mümkündür. Bu sayede sabah uyanırken mide yanması şikayeti de ortadan kalkacaktır. 
 • Gazlı içecekler, Gazlı içeceklerde şeker oranı yüksek olduğu için mide yanması alevlenir. İçeriğindeki yüksek şeker ve gaz kişiyi rahatsız eder. Bu nedenle aşırı gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Diğer, Çiğ soğan, sarımsak, çikolata, portakal, portakal suyu, kahve, kafeinli içecekler, çay, nane ve domates gibi gıdalar.
Sabahları mide yanması için yapılabilecekler, Öncelikle, büyük öğünler yerine ara öğünleri olan beslenme programı oluşturun. Yatmadan önce gıdaların sindirilmesi için midenize en az 2 saat zaman verin. Yiyip yatmak sindirimi güçleştirir ve sabahları mide yanması ile uyanmaya teşvik eder. Gün içerisinde yediğiniz gıdaları bir günlüğe yazmanız ve bunu doktorunuzla paylaşmanız size yardımcı olur. Bu durum sürekli tekrar ediyor ise mideyi bastıran geçici ilaçlar ve çiğneme tabletleri kullanmak yerine sorunun teşhisini ve tedavisini yaptırmak daha doğru olacaktır. Sabahları mide yanması şikayeti geçici bir durum olabileceği gibi şikayetin altında başka sorunlarda olabilir. Hastalık erken teşhisle daha kolay tedavi edilmektedir. 
]]>
Mide Yanması Nasıl Geçer https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-nasil-gecer.html Fri, 30 Nov 2018 07:26:11 +0000 Mide yanması nasıl geçer, oldukça rahatsızlık verici bir sağlık sorunu olan mide yanması, farklı pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En önemli nedenlerinden biri gaz sıkışmasıdır. Tüketilen besinlerde mide
Mide yanması nasıl geçer, oldukça rahatsızlık verici bir sağlık sorunu olan mide yanması, farklı pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En önemli nedenlerinden biri gaz sıkışmasıdır. Tüketilen besinlerde mide yanmasına neden olabilir. Acı, baharatlı, yağlı, gazlı gıdaların tüketimi midede yanmaya sebep olabilir. Hareketsiz yaşam tarzı, alkol ve sigara gibi sağlığı tehdit eden alışkanlıklarda mide yanmasına neden olabileceği için bu yönde önlem alınması mide yanmasına çözüm olabilir.

Mide yanması bazen aniden başlayan bir sancıyla kendini gösterebileceği gibi, bazı durumlarda yavaş başlayarak şiddetini arttırabilir. Bağırsakları etkilediğinde ishal ya da kabızlık gibi şikayetlere yol açabilir. Mide yanması için doktora başvurulduğunda doktor önerileri dikkate alınmalıdır. Doktora başvurulmamışsa evde bazı yöntemler denenerek mide yanması geçirilebilir. Bol su tüketimi mide yanması için faydalı olur. Yanma durumlarında ağır yiyecekler yerine hafif yiyecekler tüketmek, yağlı, baharatlı gıdalardan uzak durmak faydalı olur. Yürüyüş yapmak, nefes tekniklerinden yardım almak midenin rahatlamasını sağlar. Reçeteyle alınmış ilaçların kullanımı yine mide yanmasına karşı iyi gelir. Ancak kullanılan ilaçlar kesinlikle doktor reçetesiyle alınmalıdır.

Mide yanması nasıl geçer

Rezene tohumu: Rezene tohumu mide yanmasını geçirmek için kullanılabilecek bir bitkidir. Rezene tohumu, mide asidi üretimini dengeleyerek sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. 1 su bardağı su kaynatılarak içine rezene tohumu atılır ve demlenmeye bırakılır. Karışım soğuduktan sonra içmek mide yanmasını geçirmek için faydalı olur. Rezene tohumu mide ekşimesine karşıda faydalı bir yöntem olabilir.

Soda: Midede yanmaya karşı kullanılabilecek soda, mide yanmasına karşı anlık çözüm olabilir. Bir su bardağı sodanın içine limon sıkılarak içildiğinde oldukça faydalı olur.

Nane: Mide yanmasına karşı kullanılabilen nane, midenin rahatlamasını sağlar. Nane, genel anlamda sindirim sistemi için faydalı bir bitkidir. Mide yanması, mide ağrısı, mide bulantısı, mide ekşimesi gibi pek çok mide problemine karşı kullanılabilir. Bir su bardağı suyun içine nane eklenir ve birkaç dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra limon eklenerek tüketilebilir. Nane yaprakları çiğ olarak tüketildiğinde de mide yanmasını geçirebilir.

Zencefil: Zencefil iki yöntemle kullanıldığında mide yanmasına karşı çözüm olabilir. Zencefil midede yanmaya sebep olan sinirlerin yatışmasını sağlar. Zencefil yemeklerde kullanılabileceği gibi mide yanmasına karşı çay olarak hazırlanıp tüketilebilir. 1 su bardağı suyun içine 1 şeker kaşığı zencefil toz olarak eklenir ve birkaç dakika kaynatılarak içilebilir. Çay limon ve balla tatlandırılabilir.

Elma sirkesi: Mide yanmasına sebep olan mide asidini dengeleyen elma sirkesi, bir su bardağı suyun içine eklenerek tüketilebilir. Bir su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı ekleyip tüketmek mide yanmasına sebep olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Mide yanmasına karşı anlık çözüm arayanlar elma sirkesinden yardım alabilir.

Süt: Soğuk olarak tüketilen bir bardak süt mide yanmasına karşı iyi gelir. Daha çok yemek borusu ve mide arasında oluşan yanmaya karşı faydalıdır.

Aloe vera: Aloe vera bitkisinden alınan su mide yanması için kullanılabilir. Su yemeklerden 20 dakika önce alındığında daha faydalı olur. Beraberinde ishal ve karın ağrısı gibi problemlere karşı da iyi gelir.

Tam tahıllılar: Magnezyum, demir, bakır, B grubu vitaminleri bakımından iyi bir kaynak olan tam tahıllılar mide yanmasına karşı faydalı olur.

Meyveler: Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan meyveler mide asidi üretimini dengeleyerek mide yanmasına karşı faydalı olur. Fakat portakal, kivi, greyfurt, mandalina gibi asitli meyveler mide yanma]]> Reflü Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/reflu-mide-yanmasi.html Sat, 01 Dec 2018 06:13:32 +0000 Reflü mide yanması, Yemekler ağızda çiğnenip tükürükle karıştıktan sonra yemek borusu aracılığı ile mideye geçer. Burada mide sıvısı ile karışır bu karışımın tekrar yemek borusuna kaçmasına reflü denir. Refl Reflü mide yanması, Yemekler ağızda çiğnenip tükürükle karıştıktan sonra yemek borusu aracılığı ile mideye geçer. Burada mide sıvısı ile karışır bu karışımın tekrar yemek borusuna kaçmasına reflü denir. Reflü mide yanması mideden göğüs kemiği boyunca yayılan yanma ve azığa acı su gelmesi şikayetleriyle ortaya çıkar. Bu şikayetler sonrasında yemek borusuna kaçan bu sıvı kalıcı hasarlara ve yaralara neden olabilir. Yani mide asidi mide içeriği yemek borusunu tahriş eder. Yemek borusu kendisini mide asidinden koruyamaz hale gelir. Reflü mide yanması olan kişilerde mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engellemektedir. 

Reflü mide yanması belirtileri,
 • Mide içeriğinin yukarı çıktığını hissetmek, 
 • Ağza acı su gelmesi, 
 • Göğüs bölgesinde yanma, 
 • Rahatsız edici mide şişkinliği,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Boğazda bir şey varmış gibi hissetme,
 • Sürekli boğazı temizleme hissi,
 • Yutkunurken zorlanma,
 • Boğaz ağrısı,
 • Öksürük,
Reflü mide yanması tanısı, Kişi reflü mide yanması şikayetiyle doktora gittiğinde reflü tanısında en çok kullanılan yöntemlerden biri olan endoskopi uygulanır. Bu yöntemle mide kapağının durumunu, yemek borusunun hasarını ve diğer mide değerleri ve rahatsızlıkları daha kolay saptanır. Reflü mide yanması tanısında kullanılan bir diğer yöntem ise yemek borusunun besini itme gücü olan manometri ile ölçülür.

Reflü mide yanması tedavisi, Yapılan tetkik ve muayene sonrasında ilaç tedavisiyle hastalığın kontrol altında tutulması ve tedavi edilmesi sağlanır. Hastalığın ilerlemesi ve kişinin yaşı cinsiyeti ile ilgili şeylere göre değişkenlik gösterir. Doktor en uygun tedavi şeklini belirler. İlaç tedavisi ile mide asidi kontrol altına alınır ve salgısı azaltılır ve yemek borusuna kaçan asit miktarı azaltılır. Kişinin hayat düzeyini gözden geçirmesi beslenme şeklini düzenlemesi ve reflü mide yanmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırması gerekir. Eğer bu şekilde de sonuç alınmazsa diğer bir tedavi şekli olan cerrahi tedavi şekli uygulanır. Reflü mide yanmasında cerrahi operasyonla büyük oranda başarı sağlanır ve reflü şikayeti tamamen ortadan kaldırılır. Reflü mide yanması şikayeti olan kişilerin asitli yiyeceklerden ve mide asidini artıcı gıdalardan uzak durması gerekir. 

Reflü mide yanması olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler, 
 • Aspirin yada ağrı kesici gibi mide asidini artıran ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir. 
 • Yemek yedikten hemen sonra uyumamak gerekir çünkü mide asidi miktarı yatarken daha fazlalaşır. Reflü mide yanması olan kişiler uyurken boyun baş bölgesini yukarıda tutacak şekilde tutmaları gerekir.
 • Alkol asit dengesini bozduğundan dolayı mutlaka bırakmak gerekir. Sigarada aynı şekilde içilmemesi gerekenler arasındadır.
 • Çok fazla yemek yememek gerekmektedir. Az az ama sık yemek her öğün çok fazla yemekten daha iyi gelecektir. İdeal kilonuzda olmanız reflü mide yanması için daha etkilidir. Yiyecekleri yavaş yeyip iyi çiğnemek gerekmektedir. Aşırı sıcak yada aşırı soğuk yiyecekler yemeyin. 
 • Rahat ve pamuklu giysiler giyin ve kemeri çok fazla sıkan dar giysiler giymekten uzak durun. 
 • Egzersiz yaparken çok fazla güç gerektiren hareketler yapmamak gerekir. Eğilip kalkan karın ve mide bölgesine çok fazla baskı yapan hareketlerden uzak durulması gerekir. 
 • Stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. 
 • Çay, kahve, karbonatlı içecekler, asitli içecekler, alkollü içecekler, konserve meyve suları, sakatat, sucuk, salam, kızarmış et, tavuk, sahanda yumurta, tulum peyniri, nohut, kuru fasulye, mısır gibi gaz yapıcı gıdalar, kızartmalar yağda kızartılmış hamur yağda kızartılmış tatlılar, tahin helvası çikolata, kuruyemiş, margarin, kuyruk yağı, acılı gıdalar, baharatlar, turşu, sirke, sarımsak ve limon tuzu gibi gıdalardan reflü mide yanması şikayeti olan kişilerin uzak durması gerekir.
]]>
Mide Yanması İbrahim Saraçoğlu https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-ibrahim-saracoglu.html Sat, 01 Dec 2018 07:34:31 +0000 Mide Yanması İbrahim Saraçoğlu: 20-50 yaşları arasında yer alan birçok insanda meydana gelen çok yaygın bir rahatsızlıktır. İnsanlarda midenin yanma hissini duyması yemekten önce, yemek esnası ya da yemekten 2-3 saat sonra his Mide Yanması İbrahim Saraçoğlu: 20-50 yaşları arasında yer alan birçok insanda meydana gelen çok yaygın bir rahatsızlıktır. İnsanlarda midenin yanma hissini duyması yemekten önce, yemek esnası ya da yemekten 2-3 saat sonra hissedilebilmektedir. Besinler, sindirim fonksiyonunun bir icabı olarak midede ilk değişikliklere uğradıktan sonra bağırsaklara gönderilmek için hazırlanır. Mide bu görevini yerine getirirken, kendi iç yüzeyini kaplayan zar altındaki salgı hücrelerini, besinlerin gerekli değişimini sağlaması için uyarıyor. Bu esnada meydana gelen bir düzensizlik, aşırı asit ortamı ile midenin kendini savunamamasına neden olarak yanma hissine sebep veriyor.

Mide Yanması İbrahim Saraçoğlu Çözümü:
İbrahim Saraçoğlu Mide Yanması rahatsızlığı için kolay ve basit bir tedavi kürü öneriyor.
Peki, bu mide yanmasına karşılık önerdiği süt kürü nasıl uygulanır
Midede yanma başladığı zaman, soğuk ya da oda sıcaklığında olan bir bardak sütten sadece, iki yudum içilecek. Yanma devam ettiği takdirde, tekrardan sadece iki yudum daha süt içilir.
Durum anlaşılacağı üzere; İbrahim Saraçoğlu Mide Yanması önerisine göre midede her yanma olduğunda, her defada iki yudum süt içilir. Etkisini belki 3-4 dakika sonra fark edebileceksiniz. mide yanma şikayetleri giderek azalacak ve belki de ortadan kalkacaktır. Bu kür bu şekilde bir hafta uygulayın.

İbrahim Saraçoğlu Mide Yanması Kürünü Yaparken Şu Hususlara Dikkat Edilecektir:
 • 1-Süt kesinlikle sıcak olmayacak,
 • 2-Her defasında ancak ve ancak süt 2 yudum içilecek.
İbrahim Saraçoğlu’ nun önermiş olduğu bu süt kürü ile midenin yanma şikayetlerinden çok kısa sürede kurtulabileceği belirtilir.

Mide yanması Farklı çözümler:
Mide Yanması İbrahim Saraçoğlu’ nun, önerisinden farklı olarak geçmişte ve günümüzde uygulanan bazı öneriler daha bulunmaktadır. Mesela; Büyüklerimiz midelerinde bir yanma hissi duydukları anda bir lokma ekmek içi çiğner, mide ağrısını geçirmeye çalışırlarmış. Günümüz doktorları ise ekmek içinin değil de, ağıza bir şey almanın doğru bir yöntem olduğunu, ayrıca az ancak sık yemek yemeyi önererek, öğünleri küçültüp, sık sık yemenin şikayetleri geçireceğini söylemektedir
]]>
Mide Ekşimesi Ve Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-eksimesi-ve-yanmasi.html Sun, 02 Dec 2018 04:29:24 +0000 Mide Ekşimesi Ve Yanması; Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide iltihabı veya mide nezlesi denir. Mide yanması, mide asidinin Yemek borusuna doğru kaçması sonucu oluşan yanma ekş Mide Ekşimesi Ve Yanması; Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide iltihabı veya mide nezlesi denir. Mide yanması, mide asidinin Yemek borusuna doğru kaçması sonucu oluşan yanma ekşime hissidir. Aslında midenin değil yemek borusunun ve gırtlağın yanması sonucu oluşur. Kimi insanların her gün kimi insanların da ayda birkaç kez midesi yanar. Toplumumuzun yaklaşık olarak yüzde 30-40'ında mide yanması görülür. Yanma şikayeti yenilen yemeklerin türü ve midenin ne kadar yemekle dolu olduğu ile ilişkili olur. Mide yemekleri yedikten sonra sindirime başlamak için enzimleri ve yemek asitlerini birbirine karıştırmaya geçer. Midede yiyecek asitlerin tahrişe neden oldukları engellemek için bir çok koruyucu hücre bulunur. Yemek borusu ise aynı şekilde koruyucu hücrelere sahip değildir. Bu yüzden mide asitleri ve sindirim sıvıları yemek borusundan yukarı doğru çıkarken yemek borusunda yanmaya ve tahrişe sebep olurlar. Mide ekşimesi ve yanması bu durumlarda kendini gösterir. 

Mide ekşimesi ve yanması nedenleri: 
 • Mide ekşimesi ve yanmasının temelinde Midede olan asitlerin yemek borusuna geri dönmesi sebep olur. Sadece bu değil buna neden olan farklı nedenler de bulunur. 
 • Yediğimiz bazı yiyecekler ve içecekler mide asidinde salgıyı arttırarak midede ekşime ve yanmaya sebep olur. Bazı reçetesiz ilaçlar bu rahatsızlığı tetiklemede büyük etken olabilir. 
 • Alkol alımı neden olabilir. 
 • Kafein ve gazlı içecekler kahve, kola ve bunun gibi içecekler 
 • Aspirin mide ekşimesine neden olur. 
 • Asidik sıvıda içecekler portakal (ananas ve greyfurt) gibi taze meyve suları 
 • Asit içeren yiyecekler (domates, portakal, greyfurt) 
 • Çikolata ve çikolatalı yiyecekler mide ekşimesini ve yanmasını tetikleyen etkenlerdendir. 
 • Sigara ve yüksek yağ içerikli beslenmek 
 • Hamilelik mide ekşimesi ve yanmasının büyük rol oynar. Özellikle 7 aydan sonra daha çok ortaya çıkar. 
 • Obezite aynı etkileri göstererek sebep olur. 
 • Bazı sarkoidoz ve skleroderma gibi hastalıklar da sebep olur. 
 • Aşırı kilolu olmak 
 • Soğan sarımsak ve baharatlı yiyecekler neden olur.
 • Kızartmalı yiyecekler ve bazen de nane neden olabilir. 
Mide Ekşimesi Ve Yanması belirtileri;
 • Midede bulantı ve kusma mide ekşimesi ve yapmasının nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.
 • İştahsızlık ve baş ağrısı ile meydana geliyor.
 • Aniden ortaya çıkan ateş ve baş dönmesi hissi
 • Dil üzerinde beyaz pamukçular oluşur.
 • Yorgunluk ve halsizlik bitkinlik oluşur.
 • Midenin üzerine baskı yapıldığı zaman ağrı hissi
 • Bu belirtiler özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında artış gösteriyor. 
]]>
Mide Boğaz Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-bogaz-yanmasi.html Mon, 03 Dec 2018 03:34:37 +0000 Mide boğaz yanması, çeşitli sebeplerden olabileceği gibi en sık görülenleri reflü ve alerjidir. Midedeki asit, safra ve pankreas sıvısını da içeren gıda karışımının sık sık yemek borusuna kaçarak yemek borusunun iç yü Mide boğaz yanması, çeşitli sebeplerden olabileceği gibi en sık görülenleri reflü ve alerjidir. Midedeki asit, safra ve pankreas sıvısını da içeren gıda karışımının sık sık yemek borusuna kaçarak yemek borusunun iç yüzeyinde bulunan koruyucu tabakayı tahriş etmesi rahatsızlığına reflü adı verilir. Böyle bir durumda genellikle boğazda yanma ve ağızda acı-ekşi bir tat hissedilir. Yanma hissi yemekten yaklaşık olarak yarım saat sonra ortaya çıkar ve öne eğilmek ve ya fazla hareket etmek hissin artmasına neden olur. Mide bulantısı ve göğüs ağrısı, aşırı geğirme, hazımsızlık, kusma, sırt ağrısı, uzun süreli öksürük, ağza mideden kötü kokular gelmesi de reflü belirtileri arasındadır. Oldukça sık rastlanan bir hastalık türü olan reflü çok uzun sürebilir ve kişinin yaşam kalitesini önemli oranda etkilemektedir. Bu noktada erken teşhis ve doğru tedavi oldukça önem arz etmektedir. Reflü rahatsızlığı olan insanların asitli ve fazla baharatlı gıdaları tüketmeleri sakıncalıdır. Aksi takdirde yemek borusundaki yara genişleyerek daha rahatsız edici bir hale gelecek ve tedavi süresi uzayacaktır.

Alerji ise göğüs, mide boğazda yanması hissine sebep olabilen bir diğer rahatsızlıktır. Havadaki toz, partiküller ve yenilen bazı yiyecekler boğazı tahriş ederek kaşıntı, iltihap, bulantı ve ya baş ağrısına yol açabilir. Eğer yemek borusunda iltihap oluşmuşsa bu göğüs ağrısı ve sıklıkla geğirme durumuna sebebiyet verir. Bu durum reflü rahatsızlığının yan etkisi olarak ortaya çıkabileceği gibi kemoterapi tedavisi görme, ameliyat geçirme ya da enfeksiyon kapma sonucu da ortaya çıkabilir.
]]>
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasina-iyi-gelen-yiyecekler.html Mon, 03 Dec 2018 12:32:30 +0000 Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler, Mide yanması şikayeti çağımızda çok fazla insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunu halini almıştır. Bu durum ancak beslenme alışkanlığında yapılacak değişik Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler, Mide yanması şikayeti çağımızda çok fazla insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunu halini almıştır. Bu durum ancak beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklik ile büyük ölçüde kontrol edilebilir. ve yol açtığı rahatsızlıklar azaltılabilir.
Yemek yedikten sonra mide yanması yakınması varsa önceden buna sebebi olan yiyecekler tespit edilip, yanma hissini arttıran besinlerden uzak durmalıdır.
 
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler: sıralandığında mide asidini tutan, sindirmesi biraz daha kolay olan pişmemiş çiğ sebzeler, lif yönünden zengin meyveler ile uzun zaman tok tutan, tam tahıllı besinler ilk sıralarda gelir. Mide yanması arada bir görülürse, yenilen yemeklere dikkat edilerek belirtiler hafifletilebilir. Ancak her gün ya da gün aşırı mide yanması oluyorsa, bunun için mutlaka doktora gidilmelidir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler:
Bu listede olan gıdalar hafif, orta dereceli mide yanmasını azaltmak için besin önerisidir.
 
Sebzeler: Mide yanması olmaması için öğünleri hafif tutulur. Haşlanmış sebze ideal seçim olabilir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebzeler, hem yanmayı yükselten mide asidi üretimini denge verir, hem de lifli yapılarıyla daha kolay olarak tuvalete çıkmayı sağlar. Ancak gaz yapan brokoli ile asitli domates, mide yanması için tavsiye edilmiyor. Yeşil yapraklı sebzeler, çiğ veya haşlanarak tüketilir.

Meyveler: Posası (lifli) bol meyveler mideye fazla yük bindirmeden sindirimi daha hızlı olur. Böylece mide yanmasını çoğaltan mide asidi üretimi en az düzeyde tutulur. Ama mide asidini çoğaltan turunçgillerden (greyfurt, mandalina, portakal) ve asitli ananas, çilek, kivi benzer meyvelerden uzak durulmalıdır.
Muz meyvesi hem sindirime yardım eder, hem de sindirimi olur. Mide yanması yaşayanlar için Kavun Şeftali, armut, önerilen meyveler arasında yer alıyor. 

Tam Tahıllı Gıdalar: B vitaminleri, demir, magnezyum ve selenyum bakımından zengin olan tam tahıllı gıdalar (esmer pirinç, bulgur, arpa, yulaf) genel sağlığa katkı sağlarken mide yanmasını da önler.

Mide yanması şikayeti olan kişilerin yukarıda da anlatıldığı üzere, mide yanmasına sebep olan gıdayı tespit ederek bu besinlerden uzak durmalı, mide yanmasına iyi gelen yiyecekler tespit edilerek, yahut bir uzmanından yardım alarak beslenmesini buna göre yapmalıdır.
]]>
Hamilelik Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/hamilelik-mide-yanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 07:30:48 +0000 Hamilelikte mide yanması: Gebelikte daha önce yaşanmamış bir mide yanması söz konusu ise bu büyük olasılıkla hamilelik hormonları nedeni ile bütün kaslarda oluşan gevşeme neticesinde yemek borusundan mideye geçişe izin veren Hamilelikte mide yanması: Gebelikte daha önce yaşanmamış bir mide yanması söz konusu ise bu büyük olasılıkla hamilelik hormonları nedeni ile bütün kaslarda oluşan gevşeme neticesinde yemek borusundan mideye geçişe izin veren fakat mideden yemek borusuna  kaçağa izin vermeyen tek yönlü kapak yapısının gevşemesi sonucunda meydana gelmiştir. Mide kapakçığı iyi çalışmadığı için, normal şartlarda aşağıdan yukarı geçişi engellemek için sımsıkı kapalı olması gerekirken, gevşemesi ile mide asidinin yukarı doğru çıkmasına izin verir. Buna da hamilelik reflüsü denir. Hamilelik reflüsü, kas yapısının gevşeme mekanizmasının bütün vücutta yaygın olarak görülmesi sonucu oluşur. Bazen midenin aşırı mide asidi üretmesi neticesinde, mideden taşarak yukarı doğru kaçabilir ve bu da yine hamilelik reflü dediğimiz mide yanmasına sebep olabilir. Gebelikte mide yanması meydana geldiğinde bunun için alınabilecek en kolay önlem, mide yanmasına sebep olabilecek besinlerden uzak durmaktır. Sabah saatlerinde yenen simit,poaça, midenin aşırı doldurulması, kimi gebelerde bazı meyve suları ve meyveler mide yanmasına sebep olabilir. Ancak bu insandan insana olduğu gibi, her anne adayında da farklı olabilir. Anne adayları da bu tür besinler tüketmemeye özen gösterirler. Mideden yemek borusuna bir kaçak olduğu için yemekten hemen sonra yatmamak ve yine yemekten sonra en az iki saat boyunca yere paralel bir şekilde durmamak gerekir. Bu sayede mideden yemek borusuna doğru oluşabilecek kaçaklar önlenmiş olur. Hamilelikte mide yanması doktorun yazdığı bazı çiğneme tabletleri sayesinde rahatlıkla tedavi edilebilen bir durum olduğu için anne adaylarının buna katlanmasına gerek yoktur. Anne adayları kadın doğum uzmanlarına gittikleri ve mide yanması sorunlarını belirttikleri zaman bebeğe ve hamilelik süreçlerine hiçbir zararı olmayan ilaçları kullanabilirler. 

Hamilelikte mide yanması: Nasıl önlenir;
 • 3 ana öğün ve 3 ara öğünlerde az ve sık yiyerek beslenmelisiniz. 
 • Baharatlı, aşırı yağlı, kızartma yemekleri, sucuk, salam gibi tam pişmemiş baharatlı etler tüketilmemelidir. 
 • Hamilelikte çiğ sebzeler  mide yanmasını artırabilir. 
 • Kilo kontrolü sağlanmalı, aşırı kilolu olmak mide yanmasını artırıcı bir faktör olur. 
 • Sigara kullanılmamalıdır. 
 • Yemekler yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir. 
 • Karnı çok sıkan giysiler ve sıkı iç çamaşırları kullanılmamalıdır. 
 • Alkol, kahve ve çikolata mide yanması şikayetine sebep olabilir. 
 • Greyfurt, portakal gibi meyve suları, gazlı içecekler, salça ve domates suyu gibi besinler yanmayı artıracağı için az tüketilmelidir. 
 • Geç saatlerde yemek yenmemelidir.
 • Yatmadan yarım saat kadar önce bir bardak ılık su içmek midemize iyi gelebilir. 
 • Yüksek yastıkta yatmak mide yanmasını azaltabilir.
 • Bazı ilaçlar mide yanmasını artırabilir. Yanma şikayeti ile başvuran hamilelerde endoskopik tetkik yapıldığında yaklaşık olarak hastaların 2/3 ünde patolojik tanı olarak yemek borusu iltihabına rastlanmaktadır.
Hamilelikte Mide yanmasının Tedavisi: Yaşam tarzını değiştirmek gebelerin tedavisinde ilk yapılacak önlemdir ve oldukça başarılıdır. Bu öneriler arasında yatağın baş kısmının kaldırılması, gebenin şikayetlerini artıracak öne doğru eğilme veya karın için basıncını çoğaltacak diğer pozisyonlardan (ıkınmak, ağır kaldırmak, öksürmek) kaçınılması, az miktarda fakat sık yemek yemesi sayılabilir. Yatmadan 3 saat önce su dışında yiyecek ve içecek almamak, yağlı yiyecekler yememek, sigara kullanmamak gibi önlemler önemlidir. Bu tedbirlerle şikayetleri geçmeyen gebelerde bir sonraki tedavi basamağı doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlamaktır. 
]]>
Gece Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/gece-mide-yanmasi.html Wed, 05 Dec 2018 04:12:58 +0000 Gece mide yanması, Hemen hemen her yaş gurubundan insan en az birkaç kez gece mide yanması problemi yaşamıştır. Gece mide yanması halk arasında sık görülen bir sağlık sorunudur ve mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucunda Gece mide yanması, Hemen hemen her yaş gurubundan insan en az birkaç kez gece mide yanması problemi yaşamıştır. Gece mide yanması halk arasında sık görülen bir sağlık sorunudur ve mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucunda oluşur. Aslında bu midenin değil yemek borusu ve gırtlağın yanma hissidir. Gece mide yanmasını artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgede bulunan kasın gevşemesine neden olan gıdalardır. Gece mide yanması problemini ciddiye almak gerekir, aksi taktirde geri dönen mide asidi daha ciddi ve dönüşü olmayan hastalıklara neden olabilir. Gece mide yanması nedeni hafif nedenlerden dolayı olabileceği gibi, ciddi  hastalıkların belirtisi de olabilir. Örneğin, mide kanseri, ülser, mide reflüsü, safra kesesi reflüsü, mide bağırsak tembelliği gibi. 

Gece mide yanması tedavisi, Doktora gittiğinizde şikayetleriniz doğrultusunda gerekli muayene sonrasında kesin tanı için endoskopi uygulayabilir. Endoskopi uygulaması sonrasında kişinin gece mide yanmasının nedeni kesin olarak saptanır. Doktorun reçetelendirdiği ilaçlar önerilen doz ve zamanlarda düzenli olarak uygulanmalıdır. Geçici olarak gece mide yanması problemi geçiren ilaçlar bulunduğu gibi kalıcı olarak gece mide yanmasını ortadan kaldırmak da mümkündür. Bu kişinin yaşı hastalığın seviyesi ve bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur. İlaç tedavisi dışında en sık kullanılan bir diğer yöntem ise cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyon da yemek borusu ve mide arasında bulunan gevşemiş kasın daraltılması sonucunda problem ortadan kaldırılır. Kişinin tedavi sürecine destek amaçlı yapması gereken  ve yapmaması gerekenler var, bunları şöyle sıralayabiliriz, 

Gece mide yanması problemi olanların dikkat etmesi gerekenler, 
 • Akşam yemeği, Geceleri mide yanması tehlikeli olabilir. Akşam yemeklerinde az ve ölçülü yemek, iştahınızı bastırana kadar yemeniz gerekir, mideniz dolana kadar değil. Geç saatlerde birşey yememek gerekir. Geç yenen yemek üzerine hemen uzanmak mide asidinin yemek borusuna kaçması kolaylaştırır. Gece uyumadan en az 3 saat önce yeme içmeyi kesmeniz gerekir. Akşam yemeği sonrasında çikolatalı tatlılar ve kafein içeren içecekler tüketildiği zaman gece mide yanması problemi ortaya çıkar. 
 • Uyku pozisyonu, Gece mide yanmasını en aza indirmek için, yastığınızı yüksek veya iki yastık kullanarak başınızı dik pozisyona getirin. Bu mide asidinin yukarı çıkmasına engel olacaktır. Uyurken sol tarafa dönerek uyumayı tercih edin. Bu rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olur. 
 • Aşırı kilo, Kilo problemi olan kişilerin bir an evvel zayıflaması gerekmektedir. Aşırı kilonun karın bölgesine yaptığı ağrı gece mide yanması şikayenini de beraberinde getirir. 
 • Gıdalar, Akşam yemeklerinde yediğiniz yemekleri bir günlüğe yazarak ertesi gün size nasıl hissettirdiğini karşısına yazarak rakip edin. Böylece size neyin iyi neyin kötü geldiğini tespit etmiş olursunuz. Kişiye göre değişmekle birlikte, Aşırı soğuk aşırı sıcak yiyecekler, hazır ve konserve gıdalar, baharatlar ve aşırı baharatlı gıdalar, yağlı gıdalar, kızartmalar, çikolata, kahve, kafein içeren içecekler, içki, sigara aşırı şekerli gıdalar gece mide yanmasını tetikliyor. 
 • Egzersiz, Gece mide yanması problemi yaşıyor iseniz gece uyumadan önce egzersiz yapmayın. Gece uyumadan önce egzersiz yapmak gece mide yanmasına sebep olabilir. Karın ve mide bölgesine basınç yapan hareketler, egzersiz bisikleti sürmek, mekik çekmek gibi zorlayıcı hareketlerden uzak durun. Uykudan önce hafif bir yürüyüş en ideal olandır. Yemeklerin hazmına yardımcı olur ve rahat bir şekilde uyumanıza yardım eder. Gece işlerini yaparken örneğin, çocuğu yatağa koymak yada çamaşırları yerden alırken dizlerinizi kırarak yapın. Bazı kişilerde öne doğru eğilerek yapılan hareketler gece mide yanması olarak geri döner. 
 • Giysiler, Geceleri dar giysiler giymek karnınıza baskı yapar ve gece mide yanması riskini yükseltir. Bu nedenle pamuklu beli sıkmayan rahat pijamal]]> Mide Yanması Gastrit https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-gastrit.html Wed, 05 Dec 2018 14:09:10 +0000 Mide yanması gastrit, Mide insan vücudunda bulunan en önemli ve en hassas olan organlardan bir tanesidir. Hem çok hassas ve önemli olan mide bünyesinde birçok hastalığı barındırabilir. Özellikle de dikkat edilmez ise mide hemen h Mide yanması gastrit, Mide insan vücudunda bulunan en önemli ve en hassas olan organlardan bir tanesidir. Hem çok hassas ve önemli olan mide bünyesinde birçok hastalığı barındırabilir. Özellikle de dikkat edilmez ise mide hemen hastalanan yani rahatsızlık veren bir organdır. Midemiz sindirim sisteminin de en önemli organıdır. İlk sindirim ağızda başlar ancak mide de tam anlamı başlar ve devam eder. Mide önemli ve hassas olduğu için aslında yediğimiz veya içtiğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeliyiz aslında. Midemizi rahatsız edebilecek yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalıyız. Günümüz de aslında bakarsak mide şikayeti olmayan kimse yoktur. Çünkü artık herkes bu dertten şikayetçi. Mide rahatsızlıkları aslında sadece yediklerimizden kaynaklanmaz. Çünkü mide öyle bir organ ki psikolojik olarak kendinizi ne zaman kötü hissetseniz hemen mideniz ağrımaya başlar. Bu durumdaki moralinizin iyi olduğu zamana kadar devam eder. Mide rahatsızlıklarından bir tanesi de mide yanması ve gastrittir. 
  Mide yanması denilen olay yemek yedikten sonra yediğiniz yemeğin asidinin yemek borusuna doğru gelmesidir. Hissettiğimiz midenin değil tamamen yemek borusunun yanmasıdır. Yanmanın nedeni dediğim gibi yediğiniz yiyecekten ve bir de midenizin ne kadar dolu olduğundan kaynaklanır. Mide eğer fazla dolu ise hemen yanma hissi başlar. Mide yanması elbette durduk yere olacak bir durum değil elbette. Mide yanmasına neden olabilecek yiyecekler bulunmakta ve bu yiyeceklerden yediğiniz zaman midenizde yanma olayı artmaya başlayacaktır. Mide yanması ve gastrit aynı şeydir aslında diyebiliriz. Çünkü gastritte genelde bazı kimselerin mide yanması şikayeti bulunmaktadır. 

  Mide yanması gastrit, dediğim gibi durduk yerde başlayacak bir şey değildir. Eğer ki stres yaşamıyor iseniz veya kafanıza bir şey takmamış iseniz ve mideniz yanmaya başlamış ise kesinlikle bu durumu tetikleyecek bir yiyecek yemişsinizdir. Bu yiyeceklerden biraz bahsetmek gerekir ise domates mide rahatsızlığı yaşayanların baş düşmanıdır. Domates hafif asitli bir gıda olduğu için hemen midede yanma yapacaktır. Domates dışında midede yanma yapacak başka yiyeceklerde mevcuttur. Kuru veya yeşil soğan,çikolata, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar mide de yanma yapacaktır. Gastriti olan kişiler nane yedikleri zaman da mide yanması başlayabilir. Mide yanmasını önleyebilecek en iyi tedavi aslında bu yiyeceklerden tüketmemek. Ancak bu durum biraz zor olabilir. Mide yanmasından tam anlamı ile kurtulmak için elbette doktor gözetiminde ilaç tedavisine başlamanız olacaktır. Eğer mide yanmasından anlık kurtulmak istiyor iseniz, çok soğuk olmayacak şekilde sütü yavaş yavaş ve birer yudum olacak şekilde için ve midenizin rahatladığını fark edeceksiniz. Mide yanması ve gastrit gibi bir sağlık probleminiz var ise işe ilk olarak yediğiniz yiyecekleri değiştirmek ile başlayın. Baharatlı, acı veya ekşi yiyecekler yememeye büyük özen gösterin. Eğer hala durumunuzda bir değişiklik yoksa bir doktora gitmeniz sizin için iyi olacaktır.
  ]]>
  Mide Ağrısı Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-agrisi-yanmasi.html Wed, 05 Dec 2018 15:14:29 +0000 Mide Ağrısı Yanması;  mide, karnın sol üst tarafında yer alan ve sindirimden sorumlu başlıca organımızdır. Mide yanması ise mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yan Mide Ağrısı Yanması;  mide, karnın sol üst tarafında yer alan ve sindirimden sorumlu başlıca organımızdır. Mide yanması ise mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma hissidir. Mide ağrısı ve yanması hemen hemen herkesin ara sırada olsa karşılaştığı bir durumdur. Ancak bazı insanlarda ve bazı durumlarda şiddetli bir şekilde meydana gelen bu mide ağrısı ve yanması insanlara çok büyük ağrılar yaşatabilmektedir. En fazla görülen şiddetli kramplar ise klasik mide ağrılarının başında gelir. 
  Vücutta meydana gelen bu ağrı ve yanmalar aslında bir organımız sorun olduğunun da habercisidir. Mide ağrısı ve yanması yediğimiz yemeklerin midemize dokunduğunu, rahatsız ettiğini ve gaz oluşturduğunu bizlere işaret eder.

  Mide Ağrısı Yanması Nedenleri;  mide ağrısı ve yanması yanması kronik bir rahatsızlık söz konusu değil ise zor sindirilen besinlerin tüketilmesinden dolayı yiyeceklerin iyice çiğnenip yutulmamasından veya ağır beslenme şeklinden kaynaklanmaktadır. 
  Mide ağrısı yanması diğer sebepleri ise günlük yaşantımızda karşılaştığımız stres, hormonal faktörler, psikolojik sebepler, herhangi bir besine karşı alerji, fazla yemek yemek, uzun süreli aç kalmak,  alkol ve sigaranın fazla tüketilmesi, aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, ülser, gastrit, kolit veya mide kanseri gibi hastalıkların mide ağrısı ve yanmasına neden olmaktadır.

  Mide Ağrısı Yanması Tedavisi; sürekli devam eden mide ağrısı ve yanması şikayeti olan kişilerin zaman kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmasında fayda vardır. Çünkü bu rahatsızlık gelip geçici olabildiği gibi ciddi bir rahatsızlık belirtisi de olabilir. Bu nedenle gerekli kontrollerin yapılıp nedeni bulunarak uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
  ]]>
  Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 08:15:30 +0000 Mide yanması, genellikle 19 ile 55 yaşları arasında görülme riski çok fazla olan ve her yaşta da görülmesi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Günümüzde mide yanması vakalarını çok fazla rastlar olduk. Nedeni is Mide yanması, genellikle 19 ile 55 yaşları arasında görülme riski çok fazla olan ve her yaşta da görülmesi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Günümüzde mide yanması vakalarını çok fazla rastlar olduk. Nedeni ise hazmı zorlaştıran,  hazır gıdaları ve zararlı pek çok besini günlük hayatta sık tüketir olduk. Bu besinler kişilerin sindirim sistemlerinde mesele yaratarak yanma hissiyatı yaşatmaktadır.

  Mide yanmasını önlemenin en ideal ve en doğru yolu bilinçli beslenme listesi oluşturup iştirak etmek olacaktır. Midenin sağlığı açısından yararlı ve faydalı besinlerin yenmesi, hem bünye, hem de diğer faktörler bkımından kayda değer olacaktır.

  Hamilelikte mide yanması;

  Gebelik döneminde, mide yanması durumu çok fazla görülmektedir. Hatta gebeliğin ilk üç ay içerisinde başlayıp doğuma kadar mide yanması sürebilir. Özellikle erken gebelik dönemlerinde mide yanması+ekşimesi şeklinde görülme olasılığı çok fazla olup anne adaylarının canını oldukça fazla sıkmaktadır.

  Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

  Öneriler;

  • Bir anda çok fazla yemek yemeğin ve mideyi tıka basa doldurmayın. Sık ve minik lokmalar şeklinde yiyin

  • Mide yanmanıza neden olacak hareket ve duruş pozisyonlarından kaçının. Mesela; hızlı eğilmek ve kalkmak, yemekten sonra yatmak veya uzanmak gibi…

  • Yemeğin ardından biraz yürüyüşler yapın veya arkanıza bir alıp yatmayacak şekilde uzanın

  • Çok yağlı ve fazla baharatlı gıdalardan olabildiğince uzak durun. Hatta çikolata ve kahve de dâhil…

  • Özellikle turşu ve mayalı besinlerden kaçının.

  Mide yanmasını, dindirebilmek adına doğada pek çok alternatif çözüm yolları bulunmaktadır. Son derece sağlıklı yaşamak ve yaşam kalitesini arttırmak isteyen kişilerin dikkatine!

  Mide Yanmasına Ne İyi Gelir Ne kötü gelir

  Lahana;

  Lahanayı, özellikle pişmiş olarak değil de çiğ olarak tüketmeye önem verin. Hatta incecik şeritler halinde doğrayın ve salata yaparak tüketin. Bu sebzenin midenize ne kadar çok faydası olacağını deneyerek anlayabilirsiniz

  Karnabahar;

  Az haşlanmış olarak yahut buharda pişirilmiş olarak tüketin. Yemeği genelde çok fazla pişirildiği için içeriğinde mideye yararı olan besinlerden faydalanma durumunu azaltıyor.

  Fastfood yiyecekler;

  Bu tür besinleri her ne kadar çok seviyor olsanız da en kısa zamanda bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerekir. Mide yanmanızın çok fazla artmasına neden olacak bu tür gıdalar yenmemelidir

  Cafe;

  Sadece 1 fincan kahveden zarar gelmez diye düşünmeyin. Bazı tip kahvelerin içerisinde fazla miktarda yağ ve kalori bulunmaktadır. Bunlar da mide yanmasına neden olan etkenlerdir. Kahve yerine bitki çayları içip sağlığınızı ve yaşam kalitenizi dengede tutabilirsiniz

  Kahvaltı;

  Kahvaltı kimileri için en güzel menüyken, kimileri için ise olmaya da bilir. Fakat düzenli bir kahvaltı mutlaka gereklidir. Her gün kahvaltıda midenizi korumak için besinler alabilirsiniz. Özellikle şeftali, elma, elma suyu, süt, muz, tam haşlanmış yumurta ve kepekli gıdalar gibi…

  Deniz ürünleri;

  Deniz ürünleri, herkes tarafından sağlık deposu olarak bilinir. Fakat bu ürünlerde mide yanmasına neden olabilir. Pişirme teknikleri ile mide yanması olasılığını azaltabilirsiniz.

  ]]>
  Hamilelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/hamilelikte-mide-yanmasi.html Fri, 07 Dec 2018 03:48:22 +0000 Hamilelikte mide yanması hormonlarda görülen artışla ve rahmin büyüyerek mideye baskı yapmasıyla açıklanabilir. Hormonlardaki artış sebebiyle mide ve yemek borusunun birleştiği yeri gevşetir. Mide asidinin buradan Hamilelikte mide yanması hormonlarda görülen artışla ve rahmin büyüyerek mideye baskı yapmasıyla açıklanabilir. Hormonlardaki artış sebebiyle mide ve yemek borusunun birleştiği yeri gevşetir. Mide asidinin buradan yemek borusuna geçmesiyle yanma şikayetleri oluşur. Reflü olarak adlandırılan rahatsızlık, ağza acı su gelmesiyle gibi belirtiler verir. Hamileliğin son aylarında rahmin büyümesi ve mideye baskı yapmasıyla yanmalar daha da şiddetlenir. Bunlara sebep olan progesteron hormonudur. Bu etkiler hamilelikte kaçınılmaz olarak yaşanmaktadır. Fakat beslenme ve davranışlara dikkat ederek etkiler en aza indirilebilir.

  Hamileliğin başlangıç aşamasından itibaren vücutta meydana gelen anatomik ve fizyolojik değişimler hormonların farklı şekilde salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Bunlar beklenen şikayetler arasında yer almasına rağmen, anne adaylarına rahatsızlık vermektedir. Bulantı, kusma, el ve ayaklarda uyuşma gibi şikayetlerin geçici olması biraz rahatlatıcı olsa da, bazı kişiler bunu sorun haline getirirler. Anne adaylarının bu şikayetlerini doğal yollardan gidermeyi tercih etmeleri yerinde olacaktır. Çünkü bu dönem ilaç kullanmaları açısından uygun değildir. Bebeğe zararı dokunacağını düşünmeniz gerekir. Mide yanmaları bu dönemde beklenen şikayetler arasında yer aldığından, hazırlıklı olmalısınız. Hamilelikten önce midelerinde gastrit, ülser gibi sorunu olan kadınlara, gebelik öncesinde tedavi olmaları önerilir. Çünkü bu dönem bu şikayetlerini daha ağır yaşayabilirler.

  Hamilelikte Mide Yanması

  Hamilelikte mide yanması nasıl tedavi edilir

  • Hamileler günde üç öğün yemek yerine, daha az ve sık beslenmelidir. Mideyi tıka basa doldurmak şikayetlerin artmasına sebep olacaktır.
  • Yemek sonrasında sırt üstü yatmamaları gerekir. Dolu mideyle sırt üstü yatmak, yediklerinizin gevşemiş olan mide kapakçığından yemek borusuna kaçmasına sebep olacaktır. Buda midede ki sorunların artmasına sebep olacaktır.
  • Yemeklerde baharat ve yağlı yiyecekleri tüketmemeleri gerekir. Baharatlar hassas olan midenizde daha fazla şikayete sebep olacaktır. Yağlı yiyeceklerde bulantıyı arttırarak, midedeki hassaslığı tetikleyecektir.
  • Yoğurt veya süt içilmelidir. Bu gıdalar mide dostu olarak bilindiği için, sizlere de faydalı olacaktır.
  • Bu dönemde kahve ve sigaraya ara vermeniz önerilir. Kahvenin ve sigaranın uyarıcı etkileri bu dönemde ki hassasiyetinizde daha önemli olacaktır.
  • Bir bardak ılık süt içerisine bal karıştırarak içmeleri gerekir. Bunu özellikle akşam yatmadan önce içmenizi tavsiye ederiz. Geceleri rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.
  • Sıkı giysilerden kaçınmak gerekir. Bunlar midenize daha fazla rahatsızlık vereceğinden, yiyeceklerin midede bulunan kapakçıktan ağzınıza kadar gitmesine sebep olacaktır.
  • Yüksek yastıkta yatmak rahatlatıcı olabilir. Geceleri yatacağınız yastığı özenerek seçmeniz hem iyi bir uyku uyumanızı, hem de mide şikayetlerinizi azaltacaktır.
  • Şikayetleriniz bunlara rağmen geçmiyorsa, doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalısınız. Doktorunuzun vereceği antiasit ilaçları eminiz ki faydalı olacaktır.
  ]]>
  Başka Hastalıkların Göstergesimi https://www.mideyanmasi.com/baska-hastaliklarin-gostergesimi.html Fri, 07 Dec 2018 22:03:48 +0000 Mide yanması, erozif gastrit dediğimiz, mide yüzeyinin aşınması sonucu oluşabilir. Bu, çok fazla aspirin ve romatizma ilacı kullanan kişilerde görülebilir. Ülser durumlarında, Midedeki kanser durumlarında, Mide yanması, erozif gastrit dediğimiz, mide yüzeyinin aşınması sonucu oluşabilir. Bu, çok fazla aspirin ve romatizma ilacı kullanan kişilerde görülebilir.

  Ülser durumlarında,
  Midedeki kanser durumlarında,
  Midenin poliplerinde, divertiküllerinde (bağırsak duvarının kesecik halinde dışarıya doğru çıkması) ortaya çıkabilir.
  Başka Hastalıkların Göstergesimi
  Mide-bağırsak tembelliğinde, safra kesesinden safra yolları vasıtasıyla bağırsağa akan safra geriye kaçabilir. Midede bir safra reflüsü meydana gelebilir. Bu durumda yanma oluşur.

  Mide yanması ile kalp krizi ağrısını karıştırmamak gerekir.]]>
  Mide Yanması Yaşamamak İçin https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-yasamamak-icin.html Fri, 07 Dec 2018 22:23:59 +0000 Reflüyü artıran şikayetler, kanın içindeki basıncın artmasından kaynaklanır. Dar giyinmek ve kilo alınması buna yol açabilir. Kilo vermek, reflü şikayetlerini ciddi olarak azaltır. Dar giyecekler, dar kemer kulla Reflüyü artıran şikayetler, kanın içindeki basıncın artmasından kaynaklanır. Dar giyinmek ve kilo alınması buna yol açabilir. Kilo vermek, reflü şikayetlerini ciddi olarak azaltır.

  Dar giyecekler, dar kemer kullanmaktan sakınmak gerekir.

  Mide Yanması Yaşamamak İçin Baharatlı yiyecekler, özellikle kimyon, çikolata, kızartma, aşırı yağlı yiyecekler, fazla alkol, fazla kafein, naneli yiyecek ve içecekler reflü şiklayetlerini artırabilir.]]>
  Rahatlamak İçin Yapılması Gerekenler https://www.mideyanmasi.com/rahatlamak-icin-yapilmasi-gerekenler.html Sat, 08 Dec 2018 16:59:37 +0000 Mide yanmasının anlık ve uzun süreli tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Hastalığı nötralize edebilecek süt ya da içinde asit olmayan içecekler, anlık tedaviler için faydalıdır. Ya da antiasit tarzındaki emme pastil Mide yanmasının anlık ve uzun süreli tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Hastalığı nötralize edebilecek süt ya da içinde asit olmayan içecekler, anlık tedaviler için faydalıdır. Ya da antiasit tarzındaki emme pastilleri, etkisini hemen göstererek yardımcı olabilir.

  Daha uzun süreli etki için kullanılan ilaçlar, histamin blokerleri ya da proton pompa inhibitörleridir.

  Antiasit tarzındaki ilaçların sürekli kullanılmasının ciddi bir sakıncası yoktur. Vücuttaki asit alkolü dengesini bir miktar bozabilir ama bu tarz etkileri sık görülmez. Antiasitlerin etki süresi çok kısadır. Birkaç saat sürebilir. Bu nedenle özellikle yatarken herhangi bir korunma sağlamaz.

  Rahatlamak İçin Yapılması Gerekenler Uyku esnasında yerçekiminden dolayı reflü sıkıntısı daha fazla arttığından, bu süre içinde yemek borusu tamamen korunmasız kalır ve bu da yemek borusunda hasara yol açabilir.]]>
  Mide Yanması Tedavisi https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 00:14:25 +0000 Mide yanması tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Ya midedeki asidi nötralize eden ilaçlar (antiasit ve karbonat) ya da midede asit salgısını engelleyen ilaçları kullanıyoruz. Bunları kullanırken hastaların mutlaka doktora da Mide yanması tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Ya midedeki asidi nötralize eden ilaçlar (antiasit ve karbonat) ya da midede asit salgısını engelleyen ilaçları kullanıyoruz. Bunları kullanırken hastaların mutlaka doktora danışmaları ve ne kadar süreyle kullanacaklarını belirlemeleri gerekir.

  Endoskopik tedavi yöntemleri henüz çok yerleşmedi ama bazı hastalarda faydalı olabiliyor. Gittikçe yaygınlaşan cerrahi yöntemler ise özellikle genç ve şikayetleri ciddi olan hastalarda kullanılıyor.

  Mide Yanması Tedavisi

  Ameliyat ile yemek borusunun alt ucundaki sfinkterin (kas lifleri halkası) daha daraltılması, midenin bu yemek borusu çevresine sarılarak, oradaki reflünün önüne geçilmesi sağlanıyor]]>
  Mide Yanması Neden Olur https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-neden-olur.html Sun, 09 Dec 2018 07:11:23 +0000 Mide yanmasını artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır. Domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata Mide yanmasını artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır.

  Domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata, mide yanmasına sebep olabilir.

  Mide Yanması Neden Olur

  Mide yanmasının yan etkileri olarak yemek borusunda yara açılması, bu bölgede bir yara dokusu oluşarak darlığa yol açması, buradaki mukozanın değişerek kansere doğru gitmesi durumlarında da daha ciddi şikayetlere dönüşebiliyor.]]>
  Mide Yanması Nedir https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 21:05:54 +0000 Mide yanması, mide içerisinde gerçekleşen ve sindirimi kolaylaştırmaya yönelik olarak üretilen asidik sıvının yemek borusuna doğru geri kaçması sonucu oluşan bir sorundur. Mide yanmasının gerçekleşme şekli yemek Mide yanması, mide içerisinde gerçekleşen ve sindirimi kolaylaştırmaya yönelik olarak üretilen asidik sıvının yemek borusuna doğru geri kaçması sonucu oluşan bir sorundur. Mide yanmasının gerçekleşme şekli yemek borusuna kaçan asidin oluşturduğu ekşime ve yanma tarzında olmaktadır. Mide yanması rahatsızlığında mide değilde yemek borusunun ve gırtlak kısmının yanması sonucu şikayetler meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık bazı insanlarda ayda bir kaç kez tekrarlanarak oluşurken bazı kişilerde hemen hemen her gün oluşabilmektedir. Toplumun geneli düşünüldüğü vakit % 30 ile % 40 civarındaki bir kesimde görülebilmektedir. Mide yanması  şeklinde oluşabilen bu rahatsızlık, tüketilen gıdaların türü ve midenin doluluk kapasitesi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

  Mide yanması şikayetinin nedenleri:

  Midenin yanması şikayeti tüketilen gıda türlerine direkt olarak bağlıdır. Bu nedenle bu rahatsızlık şikayetini arttıracak olan beslenme şeklinden vazgeçilmelidir. Soğan, sarımsak, baharatlar, kızartma türü gıdalar, nane ve çikolata türü gıdalar mide yanması şikayetine yol açabilmektedir. Tabi şikayete neden olan gıdalar kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Şikayetlerin oluşmasına yol açan gıdalar kan basıncının artmasıyla oluşmaktadır. O zaman şöyle denebilir;

  Mide Yanması Nedir

  Mide yanması  sadece tüketilen gıdalara bağlı olarak oluşmaz. Aynı zamanda kan basıncının artmasına neden olabilen fazla kilo alınması, dar kıyafetler giyme ve çok dar kemer kullanılması gibi faktörler de şikayetleri arttırıcı rol oynayabilirler. Bu nedenle bu tür faktörlerin göz önünde bulundurulmaları gerekir. Özellikle fazla kiloların vücuttan uzaklaşmaları sonrasında mide yanması şikayetlerinin ciddi oranlarda azalma gösterdiği tespit edilmiştir. Bu rahatsızlığın anlık tedavisi yada uzun süreli tedavi edilmesi gerektiğinde kullanılması gereken farklı ilaçlar bulunmaktadır  Örneğin anlık tedavisi için süt yada asidik özellik taşımayan içecekler mide yanması  sorununa yol açan etkiyi nötralize ederek rahatlama sağlayabilmektedir. Daha uzun süreli tedavi için histamin blokerleri, proton bomba inhibitörleri kullanılabilmektedir. Mide yanması şikayeti midedeki asidik sıvının yol açtığı bir sorun olması nedeniyle antiasit özelliği taşıyan ilaçların devamlı olarak kullanılmaları gerekebilir. Mide yanması sorununa karşı sürekli olarak kullanılmaları gerekebilen antiasidik ilaçların ciddi bir sakınca oluşturmadığı belirlenmiştir.  Bu türden ilaçların etki sürelerinin bir kaç saat olması nedeniyle  özellikle geceleri yatma esnasında koruma sağlayamazlar. Uyku sırasında koruma olmaması hasarın büyümesine ve yemek borusunun daha fazla zarar görmesine yol açabilir. Çünkü mide yanmasına yol açan asitlerin yer çekimi etkisiyle yemek borusuna doğru ilerlemesi daha kolay olur. Mide yanması sorunu oluşumu erozif gastrit adı verilen nedenden dolayı da oluşabilir. Erozif gastrit denen olay midenin iç yüzeyinde sindirim esnasında salgılanan aside karşı koruma sağlayan tabakanın aşınması sonucu oluşabilir. Mide yanması oluşmasına yol açan bu durum aşırı aspirin ve romatizma ilaçlarının kullanılmasıyla oluşur. Mide yanması  sorunu mide-bağırsak tembelliği sonucu bağırsağa akan safra sıvısının geri kaçmasıyla da oluşabilmektedir.

  ]]>
  Mide Yanması https://www.mideyanmasi.com/mide-yanmasi.html Mon, 10 Dec 2018 09:54:02 +0000 Mide yanması 20 ile 50 yaş arasında birçok insanda görülen çok yaygın bir rahatsızlık. Midede yanma hissi yemekten önce, yemek sırasında ya da yemekten 2-3 saat sonra hissediliyor. Besinler, sindirim işlevinin bir gereği olarak mide Mide yanması 20 ile 50 yaş arasında birçok insanda görülen çok yaygın bir rahatsızlık. Midede yanma hissi yemekten önce, yemek sırasında ya da yemekten 2-3 saat sonra hissediliyor. Besinler, sindirim işlevinin bir gereği olarak midede ilk değişikliklere uğrayarak bağırsaklara gönderilmek için hazırlanıyor. Mide bu işlevi yerine getirirken iç yüzeyini kaplayan zarın altındaki salgı hücrelerini, besinlerin gerekli değişimini sağlamak üzere uyarıyor. Bu sırada oluşan bir dengesizlik, aşırı asit ortamına ve midenin kendini koruyamamasına yol açarak yanma hissine neden oluyor. Büyüklerimiz midede yanma hissi duydukları zaman hemen bir lokma ekmek içi çiğnermiş. Ekmek içinin değil ama ağıza birşey atmanın doğru bir yöntem olduğunu belirten günümüz doktorları da az ama sık yemeyi öneriyorlar. Öğünleri küçülterek sık sık yemenin şikayetleri azaltacağını söylüyorlar.

  Yemeğe daha fazla zaman ayırın. Ayaküstü değil, sofrada oturarak yiyin. Acele yemek mide işlevine zarar veriyor. Kendinize daha fazla zaman ayırıp yemek yemeyi bir zorunluluk değil de bir keyif anına dönüştürün.

  Ağzınıza küçük lokmalar almak midenin sindirim için gerekli salgıları daha kolay üretmesine yardımcı olur. Lokmaları uzun uzun çiğneyin. Bu, midenizde şişkinlik ve ağırlık hissetmemenizi sağlar.

  Sofradan tıkabasa doymadan kalkın. Mide boş bir torba olduğu için yemek yerken çiğnediğimiz besinler buraya ulaştıkça mide sürekli genişler. Eğer kemerinizi çok sıkmışsanız yanma hissi duymanız çok doğal. İçi dolu bir plastik torbayı düşünün. Tam ortasından bir ipi kemer gibi sıkıca bağlayın. Torba sağa ya da sola çekecek ya da aşağıya doğru sarkacaktır. Mide de aynı böyle... Bu nedenle ölçülü miktarda yemek yiyin.

  Akşam öğününden hemen sonra damak kaçamakları yapmayın. Aksi takdirde mide gece boyunca çalışıp yorulur. Akşam yemeği ile uyku arası en az üç saat olmalı. Yani yemek yedikten en az 3 saat sonra yatın. Gece yatarken sağ yana dönerek yatmayın. Besinin mideye girişi sağ taraftan gerçekleştiği için yedikleriniz yeterince hazmedilemeyip mide borusunda yanma hissi oluşabilir.

  Yemek yedikten sonra yere eğilmeniz gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilin. Aksi takdirde mide işlevini gerektiği gibi yapamaz.

  Yiyecek ve içeceklerin çok sıcak ya da soğuk olması mide sıvısına zarar verebilir. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına özen gösterin.]]>